Witaj, Czcigodny Przybyszu!

Wygląda na to, że jesteś tu nowy. Jeśli naprawdę jesteś tym zainteresowany, kliknij w te przyciski!

In this Discussion

Powered by Vanilla
Parki M51, M65
  • Parka M-65 produkcji So-Sew Styles Inc. z 1985 roku w rozmiarze X-small z podpinką Winfielda z 1973 roku. Noszę kurtkę M-65 wielkości medium-regular. Parkę wkładam, gdy jest bardzo mroźno lub szaleje śnieżyca. Wtedy kaptur znakomicie zdaje egzamin. Nie przypinam go do kurtki, jak każe instrukcja: wkładam po prostu na głowę i zaciągam rzepy. Jak pogoda się poprawia, zdejmuję kaptur i chowam go do torby. Kurtka M-65 jest nie do pobicia, ale parka to fajne uzupełnienie.



    image

  • Piękny stan.Bardzo mi się podoba parka M51. A co do używania to dla mnie jest bezkonkurencyjna stara parka Bundeswehry( ta zielona, bawełniana). nier az ratowały mi skórę w śnieżycy czy ostrych mrozach.
  • parka BW występuje w 2 modelach z tego co kojarzę (oczywiście zielona)
     
  • Mógłbyś coś jaśniej powiedzieć, bo szczerze mówiąc zaskoczyłeś mnie.
  • Pozwoliłem sobie nieco zmodyfikować nazwę wątku, żeby szerzej obejmował temat parek :)

    Devil, czy z tymi parkami niemieckimi to chodzi może o te dwa modele?

    Tutaj ta najpopularniejsza, znana chyba nam wszystkim:
    image
    A tutaj nieco inny model, wydaje mi się, że nieco starszy (charakterystyczne pionowe przeszycia z guzikami pod kieszeniami:
    image

    I teraz albo mi się zdaje, albo tu jest jeszcze trzecia wariacja - z guzikami pod kieszeniami, ale już bez tasiemek:
    image

    A tu, żeby za łatwo nie było, jeszcze coś innego: parka podobna do tej z drugiego zdjęcia, ale... bez kaptura:
    image

    Ktoś rozwikła zagadkę? :D
  • Blatio! Błażej
    Chyba kiedyś przerabialiśmy temat rozmiarów Parki M65 na Ngt! Tak dla przypomnienia, to rozmiarowo Parka różni się od rozmiarów kurtki M65!
    Dla porównania; np każdy rozmiar Parki, czy to jest Small, Medium ,Large czy Xlarge jest obszerniejszy od takiego samego rozmiaru (z nazwy) w
    kurtkach M65!
    W praktyce, jeśli nie chcemy zakładać parki na kurtkę,powinno się kupować (tak to rozumuje!) rozmiar mniejszy od rozmiaru kurtki!
    Jeśli źle to ująłem,to mnie popraw :)
  • Nie, wszystko się zgadza :D
    Jeśli ktoś nosi np. kurtkę Medium. to jeśli chce nosić samą parkę, to powinien kupić Small.
    Jeśli zaś ktoś chce (tak jak przewidziano w US Army) nosić parkę na kurtkę (czyli układ: kurtka z podpinką + parka z podpinką), to dla kurtki Medium, parkę też powinien kupić Medium.
  • Noszę kurtkę M-65 medium, a parkę M-65 X-small. Mierzyłem w demobilu parkę small, była jednak zbyt obszerna. Wielkość X-small jest w sam raz, tzn. jeszcze jest dość luzu. Wygląda na to, że trzeba brać parkę M-65 mniejszą o dwa numery.

  • :
    A to też z Niemiec Bundesgrenschutz.
    imageimage
    image




  • Hmm, wygląda jak jakiś produkt Mil-Teca :D
  • parka BGS to jest kontrakcik

    mi chodziło o pierwszą i trzecią z tych co blatio wrzucił zdjęcia
  • W parce M-65 fantastyczne są dwie szczelinowe przednie kieszenie, z zamknięciem na zatrzaski, głębokie (można z powodzeniem schować książkę), z flanelowym (wełna + nylon) wnętrzem, usytuowane w idealnym miejscu do wkładania rąk: w połowie drogi między talią a linią piersi.


    image


    image 

  • McMurphy! Andrzej
    A jak jest z parkami M65 w czasie, jak szaleje śnieżyca  lub pada mokry śnieg który zaraz się topi?
    Chłonie wodę?. Czy jest ona, też zaimpregnowana?

    Pozdro
  • Lobo47: Andrzej, jest zaimpregnowana jak kurtka. Parka "extreme cold weather made of cotton-nylon oxford cloth" (80% cotton - 20% nylon) - specyfikacja MIL-P-43496.

  • image

     Parka M51, z nieodpinanym kapturem :) .  Korea 1952-53
  • Nie myli :D
    Ale rozmiar konkretny, niezły wór na kartofle... widać założył parkę odpowiedniego rozmiaru na kurtkę tego samego rozmiaru, hehe ;)
  • W necie te parki ,,biją,, na głowę- cenowo, Parki M65!
    Ciekawe dlaczego? Ładniejsza, lepsza ,na pewno trudniejsza do zdobycia w stanie,,idealnym,,
  • Czy to nie parkę M51 ma na sobie Denzel Washington w "The Book of Eli"?

    image
    image
    image
  • Dokładnie tą. Nawet na ngt padło to pytanie i był podany link do sklepu, gdzie można był kupić ową parkę i resztę jego akcesoriów.
  • W latach 50"i 60" ulubionym strojem Modsów , były właśnie Parki a zwłaszcza  M51 :)
    imageimage
    imageimage

     Największą ilość parek w jednym miejscu można zobaczy,ć w filmie z 1979r ,,Quadrophenia,, z genialną muzyką The Who :) .
     Jak dla mnie, film kultowy!!!!
    imageimage

  • Ciekawe fotki porównawcze, bardzo  rzadkiego egzemplarza Parki M48 z Parką M51
    image
    imageimage
    image
    image

    Co ciekawe, w Parce M48 i M51 stosowano też złote Talony :)
    image

    image
    image
    image

    A tu Parka M48 przy Parce M65

    image
    image
    image




  • Poradnik wpinania kaptura do parki M51 znaleziony w ,,Błękitnej Pustce,, :)
    image
    image
    image
    image
    image
    image
    image
    image
    image
    image
    image

    Porównanie z parką M65
    image
    image
    image
  • Może admini mnie nie ,,zbiją,, że to trzeci post z rzędu. :)
     Wrzucam parę  fotek ,,uzbrajania,, chyba najbardziej popularnej teraz, Parki M65 :)
    image
    image
    image
    image
    image
    image
    image
    image
    image
    image
    image
    image

    ,,Tylko na początku produkcji ,pierwsze partie parek M65 miały wewnętrzne guziki identycznie rozmieszczone jak w M51 celem wykorzystania starych podpinek.Parka M65 późniejszej wersji, wewnętrzne guziki były o innym opływowym kształcie ( o jeden mniej niż w M51 i wczesnej M65),
    przystosowane już do przypinania nowego typu podpinki wykonanej w postaci pikowanej tkaniny bawełniano nylonowej wypełnionej syntetyczną watą,,
    >z artykułu Dariusza Madraka ,,Parki wojsk lądowych,,<
    image


    Dzięki :) Marek >Lukabest< za dzisiejszą rozmowę i ,,oświecenie,, mnie w temacie parek :) 
    No i oczywiście za parkę którą niebawem będę miał :)


    Na tej fotce ,,wciśnięto,, podpinkę z parki M51 do parki M65(późniejsze kontrakty) ,ale jak można zauważyć patrząc na zdjęcie od lewej strony
    pierwszy a drugi guzik, robi się na podpince zakładka :( .
     

    image
    image
  • Nie zbiją ;) można to potraktować jako 3 osobne tutoriale, zacna robota :)
  • Oki
    ;-)
  • Zdjęcia super. Sam kilka dni temu nakombinowałem się z wpięciem kaptura do parki M-65. Teraz pozostaje wyjąć parkę z szafy i sprawdzić czy jest ok. :)
  • dobra robota Lobo, jest z tym zabawy trochę

    =D> :-"
  • Dzięki :) .
    Myślę, że teraz będzie już łatwiej z tym kapturem przy M65 :) .Przekopałem internet w poszukiwaniu sensownych zdjęć i znalazłem, na ......
    Japońskim forum :)  .
  • Blatio do tablicy, coś mi zaświtało, ktoś tam kiedyś na śp wątku na ngt o kurtce m65 wrzucał fotki jak podpinać kaptur do kurtki i zdaje mi się, że Błażej ma te zdjęcia :D
    :-?
  • No, to ja wrzucałem... A co, mam odgrzebać? ;)
  • Marek lukabest!
    Dzięki za ,,kolejnego,, minta, piękną i ,,dziewiczą,, Parkę M65 So-Sew Styles Inc. z 1982 :) .
    Teraz zostało mi ją tylko ,,uzbroić,, i czekać na zimę :)

    Pozdrawiam
    :-"
  • No ja się nie mogę jakoś do parki przekonać, a o dziwo u siebie na wiosce widzę ludzi w parkach :D możesz wkleić Błażej
  • devil Tomek!
    A ja zawsze chciałem mieć, ale tak jakoś zawsze była na drugim planie.Wreszcie dojrzałem :) ,trochę mnie Andrzej McMurphy zmobilizował
    no i oczywiście Marek Lukabest ,,rozlał mleko :) ,, i dzisiaj ,,Orzeł wylądował,, minciak wisi w szafie!
    A tak naprawdę to szykuje kasę na kaptur! , jest tylko jeden który mnie interesuje - WOLF :)

    Ps
    Tak konspiracyjnie;
    ~,,Mleko rozlane,,- przyjąłem do wiadomości,sprawa załatwiona
    ~,,Orzeł wylądował,,- paczka doszła

    Nie wszystko, ,,połowa,, musi wiedzieć :))
  • ~Lobo47


    "Jest szansa,że wataha pojawi sie w Polsce między 28 XI -4.XII "-dam Ci znać,pozdrawiam

    :)
  • dobrze się składa ,,nagonka na 30XI ,, zjedzie się rodzina-wiadomo!!!!.Liczę już kasę :))
  • nom ja kojota bym sobie do srebra dorwał :))
  • Moja parka So-Sew Styles Inc. z 1982 ma ciekawy skład tkaniny 65/35.Większość parek M65 ma 80/20.McMurphy Andrzej zamieścił kiedyś metkę kurtki M65 So-Sew Styles też z zmienionym składem 62/38. Widać So- Sew lubi ,,eksperymentować,, :)

    image

    Kurtka kontraktowa M65 Alphy 78"(moja) jest bardzo starannie uszyta, ale Parka So- Sew to ,,mistrzostwo świata,,.Wszystko idealnie prosto :)
    image

    McMurphy Andrzej! Twoja parka So-Sew z 85r, ma taki sam skład materiału?




  • panie ładna ona powiem szczerze
  • Wyrwane z ,,błękitnej pustki,, na temat parek M51 i M65

    ,,Produkcja parki M-1951 była kontynuowana w Stanach do 1956,
    kiedy to produkcji w USA zaprzestano. Po tym okresie produkcja parki M51 była
    kontynuowana na ,, terytorium Stanów,, do czasu okupowania, w Niemczech aż do 1958
    roku. Godną uwagi w tym czasie fabryką była Albatross Franz Mayer. Franz Mayer
    został zaangażowany w produkcje przez Cocker Wolfe.

    Kolejna partia parki M-51 została zrobiona około 1963 według
    specyfikacji brytyjskiej i kanadyjskiej. Po tym czasie parki M-51 nigdy więcej
    już nie były produkowane ani przerabiane do 1965 roku, kiedy to została
    ponownie zaktualizowana i przerobiona jako M-1965 Fishtail parka.

    Kontraktorzy parki M-51

    ALBATROS FRANZ MAYER CORP

    WOODBURY MFG.CO

    MILLVILLE SPORTSWEAR.ING

    KRAVIN PARK CLOTHES

    DONCHESTER MFG. CO

    Parka M65 jest zaktualizowaną wersją oryginalnej M51,która sama w sobie była finalnym dokończeniem M-1948



    Choć wzór parki datuje się na 1965 rok, to parka M-1965 nie wchodzi do
    produkcji aż do roku 1968- pierwsze kontrakty.

    Kontraktorzy PARKI M65 których udało mi się ,,spotkać,, w necie :)

    ALPHA INDUSTRIES, INC.

    DPSC.DIR.OF MFG.

    VANDERBILT SHIRT CO, INC

    WYNN INDUSTRIES, INC.

    SPORTMASTER, INC.

    MASON&HUGHES, INC.

    CARBON HIIL MFG.CO., INC

    SELMA APPAREL CORP.

    CENTRE MFG.CO., INC

    KINGS POINT MFG.CO, INC

    ISRATEX , INC




  • Czy ktoś z kolegów miał na grzbiecie francuską parkę s300 i mógłby coś o niej powiedzieć? Opinie zasłyszane również mile widziane :) .
  • Witam,


    w temacie Parki M65 to aktualnie szukam czegoś dla siebie i mam
    oczywiście problem z doborem rozmiaru. Z waszych dywagacji wynika że
    wypada kupić parkę o numer mniejszą a nawet o dwa numery. Aktualnie
    chodzę w M65 rozmiar M (Alpha, produkcja USA, wersja cywilna, lata
    80-te) która jest na mnie idealna. Posiadam również Parkę N3B Alpha,
    Chiński SHIT ale i tak ja lubię, produkcja obecna kupiona w "Pentagonie"
    ale to jest z kolei rozmiar L i też pasuje idealnie! Klatę mam na 104,
    wzrost 187cm..., na co radzicie się zdecydować na S czy może na XS??!
    Dodam że w parce planuje chodzić na co dzień, do pracy, spacerki z
    dzieckiem itp. a pod spotem koszyka, polarek coś lekkiego. Pozdro!

  • ~Tuco
    Ja też mam teraz rozmiar kurtki Medium i ....wcale nie brałem nr mniejszego parki :) Wziąłem też medium !!!, i nie żałuję.
    Moje zdanie jest takie, że parka całkiem fajnie wygląda jak jest luźniejsza, a o ile luźniejsza to już kwestia gustu i ,,wzrostu,, :) ,ale bez przesady.
    Parka ma taki krój ,by być luźną a nie dopasowaną jak ,,garnitur,, czy nawet kurtka.
    Pomyśl!.
     Jeśli zdecydujesz się na >Small<, to w Twoim ,,wymiarowaniu,, będzie najbardziej trafny strzał :) ,choć zawsze powtarzam że nie ma
    jak  to ,,coś,, przymierzyć.
    Parka jest git :)

    Pozdrawiam

  • A ja mam kurtkę M-65 w rozmiarze L. Nie jest dopasowana  i z podpinką  jest miejsce na polarek.
    Parkę mam M i jest ok. Tak jak Pisze Lobo jest sporo miejsca na kilka polarów:-)
    Pozdrawiam
  • Parki na ,,bojowo,, :)

    image
    image

    Ciekawe :) obszycie kaptura!!!
    image
  • Mam taki mały dylemat odnośnie wierzchniego odzienia na zimę. Rozważam intensywnie zakup parki. Zakładałbym ją tylko zimą. (Na jesień/ wiosnę mam M-ki bez podpinki). Tu się pojawia problem bo nie wiem jaką parkę wybrać. Dużo jest tego na alledrogo - niemieckie, brytyjskie, francuskie. Rozważam też zakup kurtki M65 z podpinką w rozmiarze long (normalnie noszę regular) tak żeby chroniła dolne partie ciała:-D Parka M65 odpada bo jest wybitnie obrzydliwa. Jak Wam się chce to napiszcie jakie są Wasze wrażenia z użytkowania tego typu kurtek. Parki nigdy nie miałem dlatego pytam. Opinie użytkowników forum będę brał bardzo mocno pod rozwagę przy wyborze kurtki.
  • Jeśli tolerujesz kamuflaż, to pod względem praktyczności (krój, długość, kieszenie), dobry będzie brytyjski Windproof Smock w DPM-ie.
  • ...i w h.j droga jak na poliester :-O


    Ja coś takiego znalazłem: http://rangershop.pl/product-pol-1152634090-Czeska-Parka-oliv.html

    image


    Bardzo ciekawa propozycja Pepików >:) Ten kołnierz futerkowy trochę nie pasuje ale całość prezentuje się bardzo interesująco. Cena też jest bardzo zachęcająca. Co ważne dla mnie - kolor jest jednolity. (Nad smockiem też się kiedyś swego czasu zastanawiałem i prawdopodobnie kiedyś nadejdzie taki dzień, że się w niego zaopatrzę

    ;) )
  • Ciekawe, ciekawe :D
    Mnie zaś chodzi po głowie od jakiegoś czasu pomysł uszycia odpinanego kaptura do polskich "bechatek" wz.89 (żaba) albo wz.93. Materiały mam, kilka nieużywanych starych pikowanych podpinek na przemiał (ocieplenie kaptura) też by się znalazło, tylko musi mi się zachcieć, hehe ;)
  • A' propos Pepików, to znalazłem coś, co może się nadać dla drobniejszych przedstawicielek płci piękniejszej :) .
    http://www.varusteleka.fi/product/used-and-as-new-jackets/czech-cadet-parka-with-liner-unissued/_3C00NADKB
    Moja druga połówka wyraziła zainteresowanie :) . O eMkce nie chce nawet słyszeć, ale powoli nad nią pracuję ;) .
    W tym sklepie mają w ogóle sporo fajnego stuffu. Trochę drogo, zwłaszcza przy obecnym kursie euro. Ale te same parki znalazłem w UK w bardziej ludzkiej cenie.
  • Kolejny post, ale ponieważ na zupełnie inny temat, pozwalam sobie nie odytować poprzedniego ;) .

    Przez przypadek wstąpiłem dziś do sklepu z militariami i nareszcie przymierzyłem parkę M-65. O ile wcześniej nie wyobrażałem sobie siebie w tym "worku", to dziś zakochałem się od pierwszego spojrzenia (przymierzenia) :) . Pozostaje odłożyć trochę kasy i uśmiechnąć się do Lukabesta o jakąś fajną S-kę.