Witaj, Czcigodny Przybyszu!

Wygląda na to, że jesteś tu nowy. Jeśli naprawdę jesteś tym zainteresowany, kliknij w te przyciski!

In this Discussion

Powered by Vanilla
Kurtka M65 - szybkie pytania
  • Dorian1983 - raczej nie to miejsce aby wrzucać do głównego wątku - masz na takie ochendostwa przeca "M-kowe cywilne wynalazki, czyli jak zgwałcić M-kę na różne sposoby". 
  • Witam, racja, moja wina ;)
  • Dziś przyszła do mnie nowiutka kurtka CWU-45 Alphy, 3XL, wersja komercyjna. Szyta w Korei, b. okazyjna cena (300 zł).
    Na metce było info, że Alpha od lat 60. do pocz. XXIw. dostarczyła US Army 40 mln kurtek M-65.
    Liczba imponująca, zważywszy, ze Alpha była największym, ale tylko jednym z wielu kontraktorów,

    Tu pojawia się naturalne pytanie - ile w takim razie łącznie M-65 dostarczono wojsku, od wszystkich firm, które zdobyły zlecenia od DoD?
  • no właśnie dobre pytanie :)
  • Bez dostępu do danych statystycznych będzie ciężko - grzebałem trochę w Bibliotece Kongresu i kilku bibliotekach podpiętych pod oficjalne instytucje i nie mogłem ustrzelić tego co mnie najbardziej interesowała - do tej pory czasem się w to bawię. Może kiedyś się uda (w Bibliotece Kongresu wstępnie można dostać dobre źródła do innych bibliotek rządowych). Spotkałem się niestety z problemem odnośnie dostępności do materiałów w Bibliotece Pentagonu - gdzie źródła z działów historycznych US Army są dostępne dla obywateli US (przynajmniej te, które mnie ostatnio interesowały).

    Odnośnie emek to liczbę wyprodukowanych w przybliżeniu emek można pewnie policzyć na podstawie ilości osób w Armii, USAF, Marines etc. Od 66 roku do czasu kiedy ostatnie emki w OG107 były rozdawane jako główna kurtka - choć jak można wywnioskować ze zdjęć do 68 roku dalej rozdawano m51 jako główną „Cold Field Coat” - przykładowo zdjęcie Stone’a wracającego z NAM-u w emkę 51. Choć mieć wgląd w dane jak te odnośnie m51 by było bardzo pomocne.

    Dobre pytanie @panzer73 odnośnie ilości wyprodukowanych emek - może konus się będzie chciało pogrzebać w źródłach? Na chwilę obecną bardziej by mnie interesowało ile było tych pierwszych emek pięciocyfrowych z kontraktów 1965? Patrząc na niesamowicie rzadkie kontrakty z tymi numerami można wnioskować, że mogły to być bardzo małe zamówienia. Moim zdaniem 100-817 już takim „uber rarem” nie jest i ten kontrakt jest stosunkowo łatwo dostępny.

    Pozdrawiam
  • Hej,
    Oprócz liczby personelu wojskowego ma znaczenie czy w danym momencie USA były zaangażowane w jakikolwiek dłuższy konflikt zbrojny - wtedy "zużycie" emek z pewnością gwałtownie wzrastało. Nie ma to jak okres pokoju - z punktu widzenia armii (i kontraktorów) najgorsza możliwa opcja...
  • Dobry wieczór,

    Pewnie tak to wyglądało jak odnośnie konfliktu koreańskiego, że zapotrzebowanie na kurtki musiało wzrosnąć w szczytowych fazach zimnej wojny, choć radykalnych zmian w wykresach stanu liczbowego raczej nie ma - oprócz kulminacyjnego okresu wojny wietnamskiej (o ile jest to odpowiednie źródło https://historyinpieces.com/research/us-military-personnel-1954-2014). Ciekawe od kiedy emki 65 zaczęły trafiać do gwardii narodowej plus jak wyglądało gromadzenie rezerwowych sortów na potencjalną mobilizację? Co można zaobserwować to Amerykanie dosyć wcześniej dostarczali emki 65 dla jednostek para i SF dla Korei Południowej (co potwierdzają zarówno liczne wczesne egzemplarze wypływające na aukcjach jak i zdjęcia jak te z Moon Jea In’em gdzie wszyscy spadochroniarze mają właśnie 65tki). ROK Marines też otrzymywało takie sorty - ciekawe czy oprócz tych jednostek inne kraje otrzymywały emki (jak dobrze wiemy kolejny przyjaciel jak Izrael otrzymywał 65tki dosyć regularnie).

    Miałem przyjemność porozmawiania o emkach w NAMie z kilkoma weteranami i co ciekawe, prawie zawsze pojawiał się wątek kombinowania aby załapać się na kurtkę połową. Najciekawsza historia była odnośnie emek w USMC, gdzie emki załatwiono od marynarzy i o zgrozo cześć była niekontaktowa (na postawie rozmowy z weteranem sprzedającym stertę gratów na EB, sadzać po niskich cenach i konkretnych informacjach nie sądzę, że były to fikcyjne informację aby zachęcić do kupna).

    Pozdrawiam
  • Dzień dobry,

    Kiedyś już coś wspominałem o takich spodniach [widziałem kilka razy takie sztuki, gdzie końcowe kontrakty m51 miały krój jak m56 - bez tego charakterystycznego wysokiego stanu [tak to się chyba na ten krój mówi, jeżeli popełniłem błąd w sztuce to proszę o korektę] + "nowy" typ guzików. Porównując z wczesnymi spodniami m51, krój wygląda trochę inaczej i jest bardziej zbliżony do m65.
    image
    image
    Pozdrawiam.
  • Całkiem przypadkowo oglądając informację ze strony Kolegi z forum, natknąłem sią na niesamowicie interesujące wideo odnośnie "czarnych" emek użytych podczas operacji "Tiger Claw".
    image
    image
    image
    image
    image
    Coś fantastycznego [oczywiście moim zdaniem] - https://youtu.be/HSqnG5l9wiM  + https://youtu.be/iHVvpnvlkz4 Mit czarnych "kontraktowych" emek użytych podczas tej operacji raczej rozwiany. 

    Pozdrawiam
  • Zaśmiecając główny watek, dwie emki warte pokazania - na tą drugą założę nowy wątek aby porównać do DSA-1-8664 i DSA1-666 [trójca w komplecie - małe dyjabelskie poprawki aby przywrócić kurtkę do jak najlepszego stanu]. W końcu po prawie zgubieniu emki przyszły, choć był strach, że gdzieś kilka sztuk może się zawieruszyć w transporcie. W zestawieniu będzie coś rzadszego niż pięciocyfrowa trójca ale trochę to może potrwać.

    DSA-1-8665 stan jak na zdjęć, wygląda jak prawdziwy deadstock tego rzadkiego wstępnego kontraktu [co ciekawe podszewka jest wszyta w ten sam  sposób co w DSA-1-8666 - pojedynczy ścieg, nie podwójny jak w DSA1-8664!].

    image
    image
    image
    image
    image
    image
    image
    Druga to prawdopodobnie tylko DSA100-1691 [wszystkie szczegóły na to wskazują w porównaniu z innymi tymi kontraktami] - choć jest to bardzo ciekawie obszyta emka. Naszywka 101wszej jak w innej prezentowanej na forum emce jest też dosyć rzadka i charakterystyczna dla kurtek z lat 50tych i początku 60-tych. 
    image
    Dla porównania z lewej naszywka odpruta[do testów autentyczności - rzadka wesrsja, co potwierdził Mark Bando] z emki ze 101wszej Recondo i po prawej standardowa naszywka 101wszej z okresu walk w Wietnamie. Plus wczesna [pierwsza "gaszona"] taśma US Army i naszywka skoczka spadochronowego. Z tego co już znalazłem to ta osoba zajmowała się taktykami walki dla jednostek SF i Para. Choć nie ukrywam, że więcej informacji będzie pomocne aby mieć świadomość kto był byłym użytkownikiem. Muszę pogrzebać za informacjami odnośnie właściciela na USMF - może, ktoś będzie skłonny podzielić się informacją. 
    image
    image
    image
    image
    image
    image
    image
    image
    image

    Pozdrawiam


  • Gratulacje Paweł! Świetne kurtki!
  • Dzięki Vitali, trochę to potrwa kiedy bądą wszystkie trzy pierwsze kontrakty plus coś ciekawszego odnośnie wczesnych emek. Zrobię z tego coś ciekawego na forum [mam nadzieję, że zestawiwnie może się komuś przydać]. Informacja od Ciebie na temat tych barwionych m65 to dla mnie news tego roku odnośnie kurtek m65, wielkie dzięki i pozdrawiam!
  • DubPablo wartościowe posty dzieki :)
  • Post testowy. Forum powstało z martwych :D
  • Nooooo - kurde, to były ciężkie dni ;) Fajnie, że działamy.
  • Forum wróciło do żywych :)
  • elegancko :)

  • DubPablo jakbys był miły dokładniej opisać te kurteczki 8664, 8665 i 8666
    bardzo ciekawe egzemplarze
    \m/
  • ziomek_z_lasu@ na 100% wrzucę zestawienie w nowym wątku o tych wczesnych emkach [obecnie wszystkie wczesne kurtki są u mojego Brata, który zbiera rzadkie "namowe" graty]. 

    Pozdrawiam
  • Macie Panowie coś ciekawego w Small Short ?
  • Small Short - John Ownbey z 72 r. - sprzedawca "Marek" na OLX.
  • dziękuję za polecenie 

  • Moja nowa emeczka
    Wam coś wpadło ciekawego ?
  • Fajna kurtka.
  • Też się pochwale
    so sew styles DLA 100-86-C-0442
    Large Regular

  • Też się pochwale
    so sew styles DLA 100-86-C-0442
    Large Regularimage


  • Nowy_tomasz: Pierwszy oliwkowy "kontrakt"? Witaj, człowieku!
  • Dziekuje, posiadam jeszcze woodland kontrakt:) i Alphy cywilna czarna i oliwkowa ( niby made in usa) 
    Pozdrawiam !
  • imageCześć Wam,

    jakiego producenta jest ta kurtka ?

  • .Może ma ktoś z Was na sprzedaż ?


    Kto wyprodukował ta poniżej ?

    Proszę o pomoc :)
  • Zdjęcie u góry: producent Alpha Industries Inc., kurtka z roku 1971; zdjęcie poniżej: producent Golden Mfg. Co., kurtka z 1984 lub 1985 roku.
  • Dziękuję :)
  • Dobry późny wieczór,

    Nowy_tomasz@ & Rambo@ ładne emki bo w OG a w OG, każda jest ciekawa a szczególnie taka 100% plastikowa emka to jest to czego będę potrzebował. Odnośnie tych emek powyżej, to są to już takie raczej "rebrandy" kontraktowych kurtek od Bulang and Sons [https://bulangandsons.eu/collections/lifestyle?constraint=m-65-field-jackets] - całkiem OK bo bezinwazyjne w porównaniu co zrobili z serią ERDLI. Choć przeróbki kontraktowych emek są mało ciekawe [moim zdaniem]. Była jeszcza jedna "firma" z Włoch [o której wiem - może było więcej innych?], która robiła podobne przeróbki z kontraktowych kurtek m65 - nie pamiętam już kto to był - ale używali podobnego logo zze "strzałą" + dodawali futrzane podpinki [tylko ceny były wyższe niż te od B&S].

    Pozdrawiam
  • Podobnie do tematu zabrał się Marco Zambaldo - twierdzi, że wykiełkowało to z jego zamiłowania do M65, które kolekcjonował... tak przynajmniej napisane jest na jego stronie internetowej: http://www.mzarchive.com/ - zakładka MZ... mnie to się nie podoba - mógłby ściągać cywilne wersje z rynku dla swoich potrzeb ;)image
  • Cześć włóczykij@, dzięki za dodanie o tych emkach z z tymi charakterystycznymi naszywkami od MZ! Choć taka podpinka z naturalnego futra to by był niezły patent = obok tych puchowych które się pokazują na EB jrst to ciekawy patent. Też uważam, że szkoda ciekawych i rzadkich emek, które lądują czasem jako "odbiegające" od klasycznej emki projekty jak przykładowo coś takiego:
    image
    Pozdrawiam
  • Cześć Wam,

    Czy ktoś z Was jest w stanie powiedzieć na jakim modelu jest przerobiona m  ?
  • Jeśli zdjęcie pojawi się na naszym forum, spóbuję pomóc.
  • Filip proszę podaj adres email to Ci prześlę zdjęcie