Witaj, Czcigodny Przybyszu!

Wygląda na to, że jesteś tu nowy. Jeśli naprawdę jesteś tym zainteresowany, kliknij w te przyciski!

In this Discussion

Powered by Vanilla
Kurtka M65 - szybkie pytania
  • Hej Filip@,

    Dzięki za odpowiedź, faktycznie można drążyć temat i szukać materiałów źródłowych - ciekawe info z tego linka, szkoda tylko, że brak informacji z dalszych lat działalności. Jak znajdę coś odnośnie militarnej produkcji tych zamków z emek to wrzucę na forum.

    Pozdrawiam
  • Dziękuję, kolego Dub Pablo. Jeśli chodzi o dalsze lata funkcjonowania zacnej firmy Crown Fastener Corporation, która jako jedyna wytwarzała zamki błyskawiczne ze stopu cynku metodą odlewania ciśnieniowego, znalazłem informację, że w zakładzie w Warren produkcja zamków zakończyła się w okresie 1968-1969. Zaczęto tam wyrabiać (1969-1970)... resoraki Topper Johnny Lightnings. Zakład zakończył działalność w roku 1971. Pozdrawiam.
  • 4.10.2022: mail od pana archiwisty z National Archives w College Park (MD) w odpowiedzi na pytanie, kto jest wykonawcą kontraktów DSA-1-8664, DSA-1-8665 i DSA-1-8666. Niestety, dokumenty dotyczące kontraktów sprzed 1966 roku były systematycznie niszczone przez administrację wojskową po ich wykorzystaniu. Przetrwały być może akta prywatnych przedsiębiorców, dlatego w sprawie wymienionych kontraktów należałoby się zwrócić do firm z tamtego okresu. Taka jest mniej więcej treść odpowiedzi NARA. Udzielono jej bardzo szybko: w ciągu 10 dni.
  • Cześć Filip@,

    Super, że ludzie drażą temat. Ciekawe, ze dostałeś informacje o niszczeniu dokumentacji, dziwna procedura [wszystkie dokumenty odnośnie zawieranych kontraktów powinny być archiwizowane - ale jeżeli dostałeś takie info, może to jest prawda?].

    Z LOC też szybkie odpowiedzi,choć zazwyczaj trzeba posługiwać się bardzo
    specyficznym i dokładnym pytaniem aby otrzymać odpowiedzi [co jest
    logiczne].Nie tak dawno miałem przyjemność wymienić się informacjami z osobami z LOC -> gdzie dostałem informacje odnośnie mojego zapytania, głównym źródłem powinna być biblioteka Pentagonu [niestety tutaj jest duży problem z dostępnością].

    Na chwile obecna interesują mnie testy [oprócz opon zimowych]  przeprowadzane przez Natick nad testowymi kurtkami [z tego co podają źródła jedna osoba zajmowała się tym tematem w US Army - dla wszystkich prototypów emkek "T"]. Zdecydowanie materiał na publikacje....może w przyszłości, kto wie? Niestety w naszej jedynej publikacji emkologicznej brak źródeł i dużo gdybań [choć publikacja jest bardzo ciekawa - jeżeli autor i osoby aktywnie uczestniczce w tym projekcie czytają ten post to wyrazy uznania!].

    Pozdrawiam




  • Dziękuję, kolego DubPablo. Niszczenie dokumentów w instytucjach czy przedsiębiorstwach jest normalną procedurą. Po prostu pewne akta mają status dokumentacji, która ulega zniszczeniu po jej wykorzystaniu. Regulują to ministerialne rozporządzenia w sprawie klasyfikacji i archiwizacji dokumentów. Przypuszczam, że na podobnych zasadach zniszczono w USA dokumentację dotyczącą interesujących nas wojskowych kontraktów DSA-1-8664, DSA-1-8665 i DSA-1-8666.
  • Ciekawa komercyjna Izraelska emka produkcji ATA - ILAN BROS. INDUSTRRIES:
    image
    image
    image

    Pozdrawiam
  • Czy ktoś wie czy taka metka to kurtka już cywilna czy jakaś podróbka?
    image
  • Dzień dobry. To produkt Alphy Industries, więc na pewno nie jest to podróbka. Kurtki z taką metką są opisywane przez sprzedawców - najczęściej z Australii - jako kurtki wyprodukowane przez Alphę na zamówienie australijskich sił zbrojnych (COA - Commonwealth of Australia). Być może jednak jest to kurtka cywilna Alphy przeznaczona na rynek australijski.
  • Dziękuję za odpowiedź.
  • Witajcie
    Kupię jakąś ciekawą emke w SS. Może być obszyta.
    Stan conajmniej bdb. Gdyby ktoś miał jakąś kontraktową bomberkę np ma1 to tez chętnie dokonam zakupu
    Pozdrawiam
  • Antykwarnia - Księgarnia "Niezależna" w Częstochowie, tel. 343249467: "Amerykańska kurtka wojskowa M-65 OG-107. Przedmiot, symbol".
  • Taka ciekawostka. Firma Saf-T-Bak z Altoona w stanie Pennsylvania wykonała jeden, jedyny kontrakt na kurtkę M-65 (srebrna, DSA100-67-C-0107). Firma specjalizowała sie w profesjonalnej odzieży dla myśliwych, Powstała w 1950 r. i funkcjonowała chyba do 2016r.
    Przykład ich flagowych produktów. Podobno znane były ze swej "pancernej" trwałości, coś jak dawne kurtki Carhartta (dawne, nie te obecne szyte gdzieś Azji)..

    Vtg. Saf T Bak Hunting Vest / Large / Poly Cotton Blend / Made In USA | eBay

    Poza emką wiem też o ich 2 kontraktach na RDF-y z 1981r.
  • Jak zawsze ciekawy post panzer73@. Generalnie m65 z 67 roku są najbardziej ciekawe pod względem ilości kontraktorów [kiedyś zastanawiałem się aby to skompletować, ale już nie zbieram emek]. Nie wiesz przypadkiem czy Saf-T-Bak dla myśliwych produkowało też ubrania wz drukiem we wczesnym ERDL-u [bez ripa i silnych rozmyć przy krawędziach]? Czasami można zaobserwować ciekawe kurtki dla myśliwych w tym właśnie kamuflażu - przykładowe zdjęcia [innych producentów z USA  odzieży dla myśliwych z lat 60/70].

    image
    image
    image
    Kurtki dla myśliwych mają super patent - kieszeń w tylnej dolnej części z zamkami po bokach [jak w niektórych  kurtkach Barbour].

    Dawniej raczej firmy produkowały na lata, co było renomą każdej dobrej marki - obecnie wszyscy wiemy jak to wygląda, płacić za prodult [lub bardziej za logo firmy i po kilku miesiącach kupić nowy produkt.  

    Pozdrawiam
  • Cześć Pablo,

    Taką kieszeń w tylnej, dolnej części z zamkami po bokach mamy też w Bechatkach (wzór 130/MON) - dodatkowo mają one podpinkę, kieszenie na piersiach i biodrach (jak M65) oraz na rękawach (plus dodatni) :) Można spokojnie stwierdzić, że zimowa kurtka Wojska Polskiego to mariaż najlepszych rozwiązań armii i przemysłu cywilnego ;) Nie wspomnę o tym, że jest kuloodporna i pieruńsko ciepła.

    Wężykiem, wężykiem... ;)

    Pozdrawiam
  • Hej Włóczykij@

    Zupełnie nie myślałem o tych naszych kurtkach, wielkie dzięki! Widocznie ktoś w MON odrobił dobrze lekcje odnośnie projektowania. Podobnie jak MORO wz4643 - w porównaniu z konstrukcjami z innych krajów bloku wschodniego było zaprojektowane bardzo nowocześnie. Nie ukrywam, że jest to coś czego obecnie będę poszukiwał. Odnośnie tego MOROwz4643, niestety będzie to kosztowna sprawa.

    Pozdrawiam
  • No jako użytownik behatki jakoś nie pamietam tego typu opisów :)
  • Nie wiem, nie znam się na kurtkach MORO, ale te z jednostek powietrznodesantowych mają zdecydowanie ciekawy krój [jak na blok wschodni]. 

    Wracając do emek, ciekawa sztuka, Wygląda na to, że jest to dosyć rzadka emka, jak to zaznaczono kiedyś na forum producent , GLENN BERRY MFRS INC. z Oklahomy [kontraktor DPSC]. Ciekawa sztuka!
    image
    image
    image
    Pozdrawiam
  • Dzień dobry,

    Kurtka a'la m65, nie ukrywam ciekawy pomysł na takie wykonanie - producent nieznany [podobne repro ERDL było produkowane w Japonii dla Hudson'a o ile dobrze pamiętam?]
    image
    image
    image
    image

    Jak nie przepadam za emkami w kamo - ta jest godna uwagi [moim zdaniem].

    Pozdrawiam


  • @Rambo Takie oferty składaj w wątku który jest do tego przeznaczony.
  • Mam wolny egzemplarz pracy pt. "Amerykańska kurtka wojskowa M-65 OG-107. Przedmiot, symbol" (wydanie z roku 2023 r.) i chętnie go odstąpię komuś, kto jest zainteresowany bazą danych o tych kurtkach i kwestią znaczenia kulturowego emek. Proszę pisać na priv.
  • Wpadła mi w ręce taka oto M-ka - ktoś się może orientuje, czy to faktycznie kontrakt, czy jakaś podróba?

    image

    image

    image
  • To podróbka.
  • Patrząc po numerze RN 75123 to jest wyrób firmy MSI International - komercyjna kopia.
  • Dzień dobry,

    Niby nic szczególnego, ale "złoty" zamek w emkach z pierwszego miotu to ciekawa aberacja. 
    image
    image
    Sądząc po szczegółach to jest to DSA1-8664, więc jednak coś szczególnego - "złoty" zamek jak w tym DSA1-8666, który ma ktoś z tego forum. Moje Diablo ma niestety srebrny.
    image
  • Witaaam wszystkich po 11 latach przerwy:) <script type="text/javascript"> var intervalId = setInterval(function () { if (MtPopUpList) { LanguageMenu = new MtPopUpList(); var langMenu = document.getElementById(LanguageMenu_popupid); var origLangDiv = document.createElement("div"); origLangDiv.id = "OriginalLanguageDiv"; origLangDiv.innerHTML = "ORIGINAL: "; langMenu.appendChild(origLangDiv); LanguageMenu.Init('LanguageMenu', LanguageMenu_keys, LanguageMenu_values, LanguageMenu_callback, LanguageMenu_popupid); window["LanguageMenu"] = LanguageMenu; clearInterval(intervalId); } }, 1); </script>
  • Dobry wieczór,

    Ciekawa sprawa odnośnie emki DSA 100-67-C-0115 wykonanej przez Addleman Mfg, na głównych metkach  można dostrzec zamazany numer DSA 100-4930. Czyżby wczesna DSA 100-4930 była równierz od tego producenta [Addleman Mfg]?
    image

    Pozdrawiam
  • Panowie, mam 187 cm, klata 105 cm, 86 kg i nieduży brzuszek z którym walczę i teraz pytanie czy kurtka Small Long nie będzie za ciasna? Aktualnie mam Alphę M/R (cywilna z lat osiemdziesiątych) i jest luźna a rękawy są ciut za krótkie. Kurtka raczej na wiosnę, bez podpinki do koszuli i T-shirta. Będę wdzięczny za sugestie. Przy okazji jeżeli ktoś ma ładną sztukę, najlepiej nową z lat siedemdziesiątych to proszę o informacje.
  • Hej, spróbuj M/L, S/L będzie zbyt ciasna/wąska.
  • Cześć, jestem niecierpliwy i zamówiłem w końcu S/L. Dzisiaj odebrałem ale jest jednak za ciasna w klacie. Szkoda bo ładny egzemplarz ale wraca do sklepu :( Szukam rozmiaru M/R. Dzięki!