Witaj, Czcigodny Przybyszu!

Wygląda na to, że jesteś tu nowy. Jeśli naprawdę jesteś tym zainteresowany, kliknij w te przyciski!

In this Discussion

Powered by Vanilla
Parki M51, M65
  • Kupiłem rozmiar L :) Mam parkę M65 w rozmiarze M, więc ciężko mi porównać... M65 kończy mi się nad kolanami, a M51 już na kolanach :D
  • Dziękuję za informację. Znalazłem w sieci dwie tabele z rozmiarami parek M-1951. W roku 1962 następuje modyfikacja (Revision D) specyfikacji MIL-P-11013. Rozmiarówka wtedy się zmienia. Jest bardzo zbliżona do rozmiarówki późniejszych modeli - parek M-65 - właściwie taka sama. Wychodzi na to, że druga z tabel (nie podpisana) przedstawia rozmiary parek M-1951 z lat 1951-1962 (przed wprowadzeniem Revision D) - parki wówczas są szersze i dłuższe od później produkowanych. Poprzednio napisałem, że jest odwrotnie, przepraszam. Jeśli dalej jestem w błędzie, proszę o wiadomość. 
  • Pewnie jest tak jak napisałeś :) Szczerze mówiąc, to tyle ile mi się kurtek M65 przewinęło przez ręce, w tym samym rozmiarze, każda była inna :) Mam kurtkę M51, rozmiar MS i M65 MS - zupełnie inne. Wiadomo, nie ten sam model, nie te same lata. Jednak dwie M65 MS (olive i woodland) też są od siebie różne wymiarowo... w sensie, inaczej na człowieku leżą. Tym bardziej ciekawie się je kupuje :D Póki co miałem jedną parkę M51 Large (Doktor, jak się nosi? ;)), a teraz mam drugą i nie pozbędę się jej, chyba, że trafi się rozmiar M na zamianę lub S nawet ;)
  • To ja się wtrącę z problemem rozmiarówki dla butów kontraktowych. Prywatnie noszę 11,5/US czyli nasze swojskie 46/EU. Mam buty 11,5 np. Belleville - pasują idealnie  (nawet z lekkim naddatkiem, ale tak powinno być podobno - ok. 1/2 cala luzu). A piszą na swej stronie cwaniaki, że ich rozmiarówka jest zaniżona (inaczej mówiąc lepiej zamawiać o 1 rozmiar mniejsze, aby pasowało). Jak kupuję inne Belleville w rozm. 11,5 - też wszystko gra. A ostatnio dotarły do mnie Rocky, rozm.12. W porównaniu do Belek o ok. pół rozm. mniejsze, a dostawca instruuje, ze ich rozmiary to "true size" czyli jak nosisz na co dzień 11,5 to bierz u nich też 11,5...
    Konkluzja jest taka, że trzeba z rezerwą podchodzić do sugestii producenta i nawet jeśli to kontrakt (czyli obowiązują standardy, również odnośnie tolerancji wymiarowych) to najlepiej organoleptycznie sprawdzić prawdziwość zapewnień  firmy a potem człowiek już wie, ze jak sort tej firmy to brać nieco mniejszy, krótszy, obszerniejszy, itp, a jak innej - też uwzględnić takie subtelne różnice cechujące wyrób danej marki.
  • Witam,

    Może z innej beczki ale stwierdziłem, iż warto się podzielić takim zdjęciem, które pokazuje różnorodność odcieni stosowanych materiałów w parkach (m48/m51/m65):
    image
    Czy któryś z Szanownych forumowiczów spotkał się z parkę m65, której kolor wpadał bardziej w oliwkę niż "klasyczny" kolor OG? Co do parki m51 mogłem to osobiście porównać i zauważyć różnicę. Od czasu do czasu postaram się coś ciekawego wrzucić ciekawego na forum i przy tym, nie zaśmiecać wątków.

    Pozdrawiam! 
  • Czy to nie ten sam odcień, tylko niektóre bardziej sprane, niż inne?
    Mieszkałem kiedyś w domu, w którym w piwnicy był podobny skład, tylko różnych sortów :) cała góra z demobilu. Byłem w podstawówce i nie doceniałem jeszcze tego znaleziska. Jakiś czas później przyjechała ekipa i całość zapakowali do ciężarówki. Pojechało w siną dal... gdybym teraz... :)
    Pozdrawiam!
  • Dla mnie to jedne kurtki są nowe a inne używane, stąd ta różnica w kolorze.
  • WItam,

    Na chwilę obecną mam tylko takie porównanie - na tym zdjęciu to faktycznie nie ma dużej różnicy a w rzeczywistości moim zdaniem jest duża różnica. Ta bardziej "wpadająca" w brąz" jest w niesamowicie dobrym stanie i co ciekawe ma ślad po odprutej naszywce. Guziki przy rękawach jak w parce m65 tylko inny kolor. Ale nie są to te grube guziki jak w m51. Faktura materiału bardziej przypomina wspomnianą w innym wątku tą wczesną m65 z dziwnymi pagonami - ale na 100% nie jest to dokładnie ten sam materiał. Niestety była zakupiona niestety bez kaptura - większość kapturów jest jednak w tym zielonym odcieniu. Na tych ciemnych zdjęciach każdy cień na załamaniu materiału wygląda jak plama - materiał jest bardzo "błyszczący" i  w rzeczywistości to istny "mint".
    image
    Co ciekawe widoczne "R" w kieszeniach - jest również na podpince. Ślad po naszywce (lewa strona parki).
    image

    image

    Co do parek i naszywek, czy ktoś z Szanownych forumowiczów spotkał się ze zdjęciami kompletnie obszytych parek m51 czy też m65. Z tego co pamiętam stacjonująca IndianHead w Korei obszywała całkowicie parki (jak odszukam zdjęcie to dodam - nie mogę zlokalizować tego zdjęcia z Korei ale na 100% parki były w pełni obszyte!).

    Pozdrawiam

    Zdjęcie z tymi parkami z jednostki obrony cywilnej (o ile dobrze pamiętam) to faktycznie raczej tylko różnica co do stanu zużycia, ale zawsze miło rzucić okiem dla porównanie. Co do różnicy odcieni, co sądzicie o tym zdjęciu? 
    image
    Tylko kwestia oświetlenia czy jednak inne odcienie materiału,jak uważacie? Ta czarna raczej na sto procent była chemicznie barwiona? Na koniec zdjęcie charakterystycznie spakowanych "deadstoków" (zdjęcie z sieci), spakowane jak m65.
    image 
    PS. Ile ciekawych i bardzo rzadkich sztuk przeszło człowiekowi koło nosa dawno temu? Lepiej nawet o tym nie myśleć ...jak kurtki z drugiej wojny etc. I jeszcze pytanie do Pana o loginie "włóczykij" - jeżeli można? Czy Pana parka m51 ma czarny stempel na kapturze (dwie sygnatury) czy wygląda to inaczej? Bardzo ładna sztuka! Jak widzę to taśma przy zamku też jest jaśniejsza.

    Pozdrawiam
  • Hej, 
    Czarnych parek nie było więc taka ewentualna odmiana to inicjatywa właściciela.
  • @DubPablo - parka ma stemple w kapturze. Na podpince stempel już się sprał, ale jej materiał jest dziwny - wręcz sztywny i w kolorze jakby piaskowy... :) chodzi oczywiście o tę stronę bez wełny.

    Pozdrawiam
  • Parki M51 były szyte z dwóch rodzajów materiału. Posiadam dwie parki M51 uszyte z grubego materiału, ale widziałem tez parki M51 uszyte z dwa razy cienszego materiału który błyszczał się niemiłosiernie podobnie jak czasami błyszczy sie wytarty materiał na łokciach. Ob materiały mają nieco inny kolor. Kolor tez się zmnia od słonca. Mam kurtke M51 ktora długo leżała żlozona w kostke i jak się człowiek dobrze przyjrzy to widać po rozłożeniu róznice w odcieniu koloru na przodzie kurtki.
  • Witam,

    Dziękuję za informację. Co do stempli  na parce, to jestem też posiadaczem parki m51 (kupionej w końcu latch 90-tych, parka była nowa, bez podpinki i kaptura), gdzie nie było stempla czy metki. Brak sugnatur w 100% choć jest to wzorcowa parka m51. Do tej pory parka jest używana i trzyma swój kolor OG, zdjęcia parki:
    image
    image
    image
    image
    image
    Używana od czasu zakupu, co ciekawe pod światło dalej materiał jest dalej trochę błyszczący (choć nie aż tak, jak w tej parce m51 wpadającej kolorem w oliwkę). W porównaniu do parki m65 uważam, że materiał jest bardziej wytrzymały i ma lepsze parametry co do wiatroszczelności.

    Do Pana @włóczykij, dziękuję za informację o stemplach. W mojej oliwkowej m51 stemple wyglądają tak (parka jest obecnie nie u mnie, więc nie mogę zrobić porównania i lepszych zdjęć jak te ciemne z brązowym kocem w tle).
    image
    image

    Co do informacji od Pana Doktora, czy może Pan opublikować zdjęcie parki wykonanej z grubszego materiału? Nie ukrywam, że jest to interesujące - czy jako grubszy materiał zaznacza Pan "regularny" OG czy coś z większą gramaturą? Jak porównywałęm parki zielone z tą oliwkową to nie było różnicy w grubości materiału (tylko kolor i faktura włukien, sam splot włókien jest ten sam - lecz gramatura będzie inna - oliwkowy materiał  jest zdecydowanie lżejszy). Czy ta oliwkowa wersja może być wersją materiału gdzie użyto bawełny i wiskozy (syntetyczny jedwab), która odpowiada za "połysk" materiału.

    Pozdrawiam




  • Ta parka kupiona w końcu lat 90-tych wylgąda z materiału tak samo jak parki M65 :)
  • Tak oczywiście, że mogę ale dopiero za tydzień bo nie ma mnie w domu. Nie wiem co to jest regularny OG. Po prostu widziałem dwa rodzaje materiału i nie chodzi o kolor.
  • Witam,

    Przeglądnąłem informację wspomnianą w tym poscie przez Pana @Ogo2 dotyczącą Japońśkiej strony (https://parkashell.exblog.jp/11699532/) iinformacji o MIL-P-11013 z 14 Marca 1951 roku. Na tej specifikacji jest wyraźnie zaznaczone, iż wymagany materiał (punkt 3.3.1) to musiał być ze spolotu bawełny i nylonu (100% bawełny tylko w parkach m48). Z tego co podają informację z metek m48 - niestety nie miałęm m48 w rękach aby móc sprawdzić fakturę materiału - na dobrej jakości zdjęciach widać, że materiał nie ma połysku - i zawsze jest matowy. Zdjęcia z sieci:
    imageimage

    Według tej specyfikacji MIL-P-11013 materiał dla m51musiał spełniać tą normę  MIL-C-10829 (http://textilefabrics.emilspec.com/) co potwierdza fakt, iż materiał był zawsze jako miks bawełny i nylonu, gdzie materiał nie był impregonowany.

    Jeżeli ktoś z Was ma parkę m51 wykonaną w 100% z bawełny, bardzo proszę o zdjęcie takiej sztuki - lub samego stempla/metki.

    Jak zaznaczył autor z tego artykułu na Japońskim forum, iż w tej specyfikacji nie ma informacji o "grubym" materiale, który mógł być użyty we wczesnych wersjach M51. (co nie znaczy, że w szczególnych przypadkach kontraktor mógł użyć innego materiału w limitowanych seriach?)

    Z góry dziękuję Panu @Doktor za odpowiedż i nie ukrywam, że z przyjemnością zobaczę zdjęcia posiadanych przez Pana parek m51 wykonane z grubego materiau. Jeżeli jest to materiał o wyższej gramaturze to faktycznie może to być odstępstwo od specyfikacji z kontraktu.

    Co do wspomnianego Japońskiego forum, to muszę się przyznać, że nie znałem tego adresu a jest to fantastyczna strona. Proszę zobaczyć informację o prototypowym egzemplarzu (znane kilka ztuk jak zaznaczył autor) - nazwanym przez autora T56 (typ 56) i genialnym moim zdaniem zestawieniu z parką m51 co do różnic między m51 a tym T56. Dokładny opis pod tym adresem:


    Dla mnie prawdziwa bomba z tą informacją o przejściowej parce między M51 a M65 (nawet jeżeli to był tylko testowy prototyp - to jest to ciekawe zestawienie). Generalnie na tym Japońskim forum są bardzo dobre informację jak np. modifikacja parki M65 na M51 etc. Naprawdę polecam przeglądnąć to forum, świetne materiały referencyjne.

    PS. Do Pana @włóczykij, faktycznie moja parka miała podobny kolor do parki m65 (pierwszą miałęm nową parkę M65, więc porównując do m51 to kolor był podobny lecz zdecydowanie inny materiał). W m65 materiał był matowy bez połysku (zdecydowanie inna gramatura), o ile pamiętam to m65 jest od So-Sew Styles INC, ale już nie pamiętam dokładnego kontraktu a nie mam jej u siebie aby sprawdzić. Z biegiem lat parka m65 trochę zblakła (może przez zimowe warunki atmosferyczne etc) a m51 dalej trzyma kolor - oczywiście jak na swoje lata. Moim zdaniem materiał na m51 jest lepszy, ale to moje prywatna opinia.

    Pozdrawiam
  • I ja właśnie mam dwie M51 z takiego materiału jak na zdjęciach. Ale widziałem M51 z materiału cienkiego jak w parkach M65, ktore sa z cienkiego materiału.
  • WItam,

    Z tego co zauważyłem w tym wątku, jedem z Szanownych użytkowników @Falkland zaznaczył, iż parek się nie obszywało naszywkami (oprócz naszywki US Army). Nie jest to do końca prawdą. Jak już wcześniej zaznaczałęm widziałęm zdjęcia członków dywizji Indian Head w Korei w rejonie DMZ, parki były kompletnie obszywane. Nie wiem czy była to zasada w jednostkach kooperujących z ROKA w rejonie DMZ. Zdjęcia z sieci jako potwierdzenie tego wyjątku od generalnej reguły (parki m65 były jednak kompletnie obszywane naszywkami).

    image
    image
    Naszywki stosowane w Korei czasem mają tramskrypcję na język Koreański jak ta ze zdjęcia powyżej .Za to naszywki ROKA zawsze mają transkrypcję na język czytelny dla "obcych". Taki patent był już stosowany podczas wojny Koreańskiej - lecz nie na masową skalę.. Przykłady naszywak z nazwiskiem z Korei z podwójną transkrypcją (okres wojny Koreańskiej):
    image
    image
    image
    image
    Przepraszam za temat nie do końca związany z parkami - choć co widać na zdjęciu powyżej z tym Marines z Korei, to i takie lokalne naszywki też były stosowane na parkach (na zdjęciu z "palaczem" też można dostrzec podwójną transkrypcję na taśmie parki m65). Taki mały dodatek do wątku.

    Pozdrawiam
  • Dodatkowe zdjęcia potwierdzające że parki m65 były w pełni obszywane naszywkami,  IndianHead Korea DMZ:
    image
    image
    Rownież DMZ:
    image

    Pozdrawiam

  • hehe, ten kolo na ostatnim zdjęciu trochę fizjonomią przypomina Ronalda...
  • WItam

    Dokładnie, charakterystycznego wyglądu tego człowieka nie można pomylić z nikim innym, to jest zdjęcie Ronalda Regana podczas jego wizyty w Korei w 1983 roku (DMZ - posterunek Collier).
    image
    Pozwoliłem sobie na taki mały dodatek do głównego wątku, następnym razem będzie tylko o parkach.

    Pozdrawiam
  • he he tylko chyba nie ten kaptur mu dali :) jak tylko go zobaczyłem od razu przypomniał mi sie teledysk Genesis.
  • Witam,

    Co do kaptura to faktycznie kolor wygląda dziwnie - choć na moje podejrzenie - kolor jest wynikiem użytego filmu (nasycenie przypomina Kodachrome, Velvie lub coś ze slajdów, które charakterysycznie oddawały kolory - ale to taka mała dygresja na tamat barw). Oglądając stare zdjęcia warto to brać pod uwagę, iż kolory mogą być nienaturalne i  izupełnie inne niż na kurtce w rzeczywistości - lecz w tym cały urok filmu (moim zdaniem).

    A co do muzyki i Ronalda (faktycznie w tym klipie Genesis genialnie go sparodiowano), to  dla mnie zawsze jeden kawałęk Ramonsów będzie się nim kojarzył (zresztą podobne lata co wspomniany kawałek Genesis).

    Pozdrawiam
  • Teorie spiskowe? W takim razie je obalę. Kaptur jest ten co trzeba tylko wywinął się na lewą stronę i widać brązowe (typowe dla tych kapturów) wełniane wnętrze. Zresztą widać też białą kwadratową metkę z instrukcją prania.
  • Wow ktoś jeszcze pamięta Genesis :) Ja mam kaptur do tej parki i nie ma białego misia i nie ma śladu po białej metce.więc pewnie były dwa rodzaje kapturów bo ja mam taki jak na fotce kilka postów wyżej z ładnym jenotem anie biłaym sztucznym futerkiem. A co barw to nawet na kliszy B&W da sie rozroznic jednokolorowy biały kaptur od kolorowego jenota :)
  • Jak Flakland napisał - to zwykły kaptur do parki M65.
  • A te duże guziki to też są w parce M65 ? Bo na zdjeciu z lornetką mi wygląda to na parkę M51 a nie M65
  • Kaptur z jenotem nie jest przepisowy do parki m65. Ten doszyty jenot to pewnie inwencja twórcza właściciela lub kaptur od parki m51.
  • To ja wiem. ja mam parke M51 i byłem pewien, że na tym zdjecieu tez jest parka M51.
  • Doktor, zerknąłem na OLX i guziki z M65 wyglądają na takie same jak na zdjęciu z lornetką


    Na kolejnym zdjęciu, kolorowym, widać brak pagonów. To chyba jednak M65.
  • No to jednak to jest M65
  • Jeśli to rok 83 to wątpię aby prezydentowi USA dali poprzedni starszy model kurtki. Zresztą do stałego kaptura w m51 nie zmieściłby się kaptur od parki m65.
  • WItam,

    To jest parka m65, brak naramienników i jak zaznaczyli Panowie @włóczykij i @Falkland, jest to typowy kaptur (choć moim zdaniem kolor na zdjęciu jest nienaturalnie przesycony w porównaniu z tym, dostępnym pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=fKnzgYtrNPg - gdzie kolor jest już bardziej "klasyczny" i charakterystyczny dla parek m65). Choć faktycznie w niektórych kapturach wewnętrzny materiał jest brązowy (jednak inny odcień). Przepraszam za zamęt w wątku, powinienem nie wrzucać Ronalda i zamieścić tylko zdjęcia kompletnie obszytych parek m65.
     
    Pozdrawiam
  • Kolego Pablo - raczej powinieneś dostać pochwałę za postawę :) wnosisz dużo na forum, a konwersacje przestały być przepychankami między poszczególnymi użytkownikami ;)

    Pozdrawiam
  • Ziomek - wierzysz, że w 83r. armia amerykańska nadal miała zapasy parek M-65 z przełomu lat 60/70? Poza tym gdyby to faktycznie był wczesny model to zapewne kaptur powinien być niejako "do pary" czyli jeszcze z naturalnego włosia, a na zdjęciu wyraźnie widać, że to późniejsza wersja z syntetyku.
  • To że kaptur jest taki jaki jest to nie oznaczać że parka musi być z tego samego okresu. Może to taki mix. Sam mam podobnie a kupiłem cały komplet.
  • Przecież w Polsce rozdają stalowe hełmy do tej pory w woju, to w US nie ma wystarczająco dużo sortów żeby wydać nówkę sprzed dziesięciu lat? ;)
  • Panzer73 tak mi się wydaje że zamki serval/rapid były stosowane w wcześniejszych kontraktach - ale mogę się mylić
    :-/
  • Ja miałem parkę z 68r. ale niestety nie pamiętam producenta zamka.
    Ziomek - tak zapytałem bo zastanawiam się czy prezydentowi wydaliby z magazynu sort sprzed 10 lat. A na zdjęciu widać, że parka i kaptur świeżutkie bo kolor OG-107 aż bije po oczach swą soczystością. No ale z drugiej strony do dziś można dostać z magazynu mintowe jungle boots (te w wersji oliwkowo-czarnej) a ich produkcję zakończono 20 lat temu - więc chyba wszystko jest możliwe.
    Można to wytłumaczyć tym, że produkcja z reguły znacząco przekraczała bieżące potrzeby. Po zakończeniu konfliktu w Wietnamie nie było przez kolejne 10 lat żadnej intensywnej zawieruchy wojennej angażującej Amerykanów więc może faktycznie Ronald dostał w prezencie nowy/stary sort, jeszcze z lat 70. a może nawet 60...
    Jeśli to faktycznie starsza parka to optuję za produkcją z lat 70. Te z końcówki lat 60. raczej zostałyby mocno skonsumowane w walkach w Azji.

  • Witam,

    Zdjęcie powinno wyjaśnić do końca sprawę parki Reagan'a, to m65 wygladajęca na nową sztukę - jak przystało na taką wizytę i rangę osoby. Zamek aż błyszczy się "na złoto" jak  tylko w nowej sztuce to możliwe, czyli raczej nie jest to stara sztuka magazynowa posiadająca srebrny zamek. Kończąc temat Donalda, czy ktokolwiek z Szanownych forumowiczów spotkał się z zamkiem firmy Crown w parce m51? W kurtkach m51 to częsty widok lecz w parkach m51?
    image

    Pozdrawiam

  • I takie zdjęcie wyjaśnia sprawę - widać, że to parka nowszej generacji z zamkiem mosiężnym.
  • Te zamki nie są mosiężne. To jest znal zwany potocznie szajsmetalem
  • Ale to właśnie zamek rapid/serval tylko złoty , kontrakt może być z 1972 roku
    image
  • Też mam taki sam zamek w parce m65
  • A jakie były największe rozmiary produkowane parek ?
  • Największa była X-Large, czyli jeszcze o rozmiar większa niż emka w rozm. X-Large. Prawdziwy wór, każdy by się w nią zmieścił.
  • No to takiej będę szukał @panzer73.

  • Ale X-Large jest naprawdę przepotężna. Jeśli nie jesteś postury Martyna Forda to nie idź w tą stronę. 
  • Rozmiar XL ma 150 cm. w klacie. Miałem takich kilka sztuk do sprzedania więc je zmierzyłem.
  • no właśnie - to jest ponadprzeciętna wartość, no chyba, ze ktoś chce pod parkę napchać połowę garderoby z szafy :D