Witaj, Czcigodny Przybyszu!

Wygląda na to, że jesteś tu nowy. Jeśli naprawdę jesteś tym zainteresowany, kliknij w te przyciski!

In this Discussion

Powered by Vanilla
NAM'owe - sorty mundurowe, stare i nowe z czasów wojny wietnamskiej i nie tylko
  • Jak to w końcu było z tiger stripe. Podobno nie był to mundur kontraktowy, gdzie to konkretnie szyto i na jakich zasadach zamawiała to armia??
  • ogólnie ujmując mundury szyte były w Azji głównie w :
    Vietnamie - np. dla vietnamskich marinesów
    Japonii (Okinawa) - np. gold pattern, Johnn wayne, tadpole, mundury lotnicze
    Tailandii - thai pattern
    Tajwanie, Malezji , Filipinach
    :)
  • Piotrek, czy koordynowała to agencja CISO (Counter  Insurgency Support Office), agencja dostarczająca siłom specjalnym m.in. umundurowanie (powstała w 1963 na Okinawie)? Czy w przypadku mundurów tiger stripe to ona zamawiała dostawy u wietnamskich producentów?
  • No właśnie interesuje mnie to, jak umundurowanie tiger stripe znalazło się na amerykańskich G.I. ? Co na to regulamin itp.
    To jest ciekawe, bo tak stary kamuflaż, a ciągle używany w różnych (wersjach) armiach i służbach. Nawet amerykanie powrócili do tigera ze swoim ABU. Wspomniany ABU desert, jest ulubionym kamuflażem sealsów na terenach pustynnych.
  • Zdaje się, że oficjalnie tiger stripe nie był zatwierdzony przez Departament Obrony (DOD) Stanów Zjednoczonych.
  • Nie wiem dokładnie ale jest wzmianka że właśnie CISO na początku wojny zaopatrywała pierwsze oddziały US w mundury TS
    kolega Wardog pewnie wie więcej to może coś doda od siebie
    Ja jeszcze nie czytałem książki Johnsona  - w niej jest bardzo dużo informacji
    a wiem że Darek ma ją :)

  • Czy wspomniana książka jest w języku polskim? Chętnie bym przeczytał, świetny jest ten tiger :)
  • raczej nie ma po polsku
    tutaj można kupić  http://napoleonv.pl/opis/id,615878/
    image
  • Cena jednak mnie powala.
  • no troszkę dużo - ja też jeszcze nie kupiłem :)
  • koledzy podjedli, wrócili z patrolu x-mass tree :))
    książka w rzeczy samej nie jest tak droga ;) , i warta uwierzcie swej ceny bo się połasiłem i jestem zadowolony , sklasyfikowane , wielki album,hard cover 
    jak wiadomo pierwszą wersją tygrysa była wersja zaprojektowana dla vietnamesee MC a bazą wyjściową był francuski LIZARD camo po poprzednikach , szybko jednak produkcja rozwineła się na ARVN , cóz z racji tego że tak jak ziomkowi, mnie, tak i chłopcom zza oceanu camo się podobało tak też szybko zaczeło trafiać w pole , z tąd częte przypadki tak zwanego podwójnego rozmiarowania czyli A-S asian small i US-S ..wiadomo :) 
    Jak najbardziej w kwestii kontraktu amerykańskiego , tygrysa nie było ale śmiało można nazwać iż vietnamski kontrakt był bo niektóre bluzy takowe stemple posiadają .
    Jak wiadomo regulaminy swoją drogą , w polu swoją drogą :), aczkolwiek w bazach szczególnie większych nie mozna było sobie pozwolić na paradowanie , ale myślę ze wiarusy i oficerowie pełną gęba czasem olewali i sobie paradowali 
    CISO niestety nie koordynowało tych akcji, a z racji rozwiniętej gałęzi tkacko krawieckiej w tamtych latach , na masowa skalę i na własną rękę zamawiano wszelakie tygrysie cuda przez GI 
    krążyły też słuchy ze zołnierzy ubranych w tygrysa których udało się złapać przez partyzantkę traktowano brutalniej , nie pamiętam źródła ale gdzieś obiło sie o uszy/oczy
    w moim poście blog o mundurach kolega Stachowski wyraźnie opisał usafowe ABU :)) jak to chcieli być cool ale nie wyszło w sensie priorytetowego zadania umundurowania  

    szkoda że tylko ospray'a tłumaczą bo jest wiele dobrych pozycji , ale taki stacpole books który to wydawał stantona publikacje, jest obkuty na 4 łapy , była sobie taka strona militarymachines na której była masa książek o tematyce wojennej od zarania dziejów aż po współczesne , niestety została usunięta i założę się że po umieszczeniu przez kogos książeczki włąśnie stantona o mundurach w namie , stackpoole poszedł na droge prawną i ciach 
  • Coś z tych stempli vietnamskich kontraktów
    bluza z 27.11.1965
    image
    image
    tu pieczątka
    image
    image
    a tu robota krawca
    image

    ps
    Darku tu jest super mundurek - przepiękny - może byś się skusił i kupilibyśmy 2 sztuki :) - ja mam problem z zakupami na ebay
    http://www.ebay.com/itm/vnt-L-VIETNAMESE-MARINE-CORPS-TIGER-STRIPE-set-L-/380435985771?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5893c0756b
    pozdrawiam

  • metki posiadały cywilne wersje ale jak najbardziej takowe można było zapodać choć najczęstszym przypadkiem były wersje duck hunter/ beo gam , w tygrysach tylko stemple 
    Piotrku , niestety na razie co by nie kłamać od września wydałem 2 kafle i na razie jestem golas do kwadratu :)) a ten tygrys to nie do końca taki marine jak był ten pierwszy , wiadomo potem śmigali w podobnych jak ten z aukcji tylko stemple świadczyły o marinsach jak w bloodcakach na stemplach były dla zwykłych arvinów jak i airbornów , książka lezy gdzieindziej więc nie pokażę teraz tego pierwszego marine który był ciemny 
  • No ja też za dużo nie mam - na razie także przystopuję - jak mówisz że nie taki fajny :) - ale kolorystycznie super wygląda
    miałem podobny TS ale sprzedałem
    pozdrawiam
  • uważam że jeśli wydać 150 $ to na coś fajnego;) ,a repro to musi być , ot wasnie bloodcake'a to ma sens a tak , ja za 150 Piotrku to niech skalkuluję 36 + 53 + 36 + 26 =151 to za nie repro 4 jackety :) 2x2nd 1 2nd2nd wariant i beo gam ..... kopie zawsze będzie czas kupić a oryginałów nie przybywa i to na raty wydana kasa , bez napięć daje w snajperze ile mogę , kładę się spać i rano się cieszę, abo nie :))

    kolorystycznie fajnie , ale ale ale Piotrze ile tam tygrysów śpi w szafie u Ciebie 
    B-)
  • Darku - mógłbyś zapodać fote tego Beogama
    jestem ciekaw jak wygląda
    Pozdrawiam
    a tygrysów ci u mnie dostatek :) - na razie
  • na razie fota z aukcji :) , najzacniejsze są podobno z firmy KAMO ale ten ma zajefajną metkę jeszcze kolonii brytyjskiej w hong kongu czyli lata 50 i pierwsza połowa 60 , więc PX pełną mordą , tylko weź człowieku i spodnie ogarnij
    no widzisz tygrysów dostatek a się łasisz , z czasem będzie repro more i more i w ogóle ;)
    image

  • No przepiękna bluza!
    Tak KAMO robiło dużo fajnych rzeczy np. w mitchellu i innych np.
    ja mam firmy Ranger też chyba z lat 50 ale  produkcja USA
    image




  • lurp lub lurpy (LRRP - Long Range Reconneissance Patrol) 
    image

  • też bywał ranger , kiedyś miałem na starym kompie w ulubionych link gościa z usa co miał stronę tylko i wyłącznie o kaczkach , oczywiscie przepadł jak kamfora :(
    ogo , dobrze żeś mi przypomniał , tym life'em :)
    ogarnijcie to :))
    image
    niby nic , ford mutt jest ,jest, 1st cav jest, jest......cięzarówki rosyjskie o ile mnie wzrok nie myli 
  • Całkiem możliwe i nawet prawdopodobne, jeżeli zdobyczny sprzęt jest dobry a nawet lepszy niż swój, bierzemy go a nie niszczymy ;)
  • image

    Tiger Stripe Products z lat 80 - JWD
    image
    image



  • pozazdrościć tobie kolekcji ;)
  • taaaaaaaaaak jak pisałem jest tygrysia maść i są tygrysie zboki :)) 
    a tu nowinki 
    image
    kontrakcik
    image
    druga z takim samym kontrakcikiem
    image

    a tutaj lux i fart nad farty , zaryzykowałem , i się cieszę bo metka short a spodnie mają 110 cm więc do butów ideał, dwa mint taki mintowy że aż boli i trzy , przejściówka z 2nd na 3rd , jeszcze trzy metki, jeszcze nie przeszyty pas przy guziku, jeszcze ciemne guziki i szerokie długie szlufki, ale niestety juz ściągacze w pasie , cena 19 $ 
    image
    image
  • no, no, ile sałaty za takie sorciaki namowe kolega wardog musiał zapłacić, to z grzeczności nie zapytam, chyba dużo, na ebau jest do sprzedania mincik TCU 2nd DSA 100-1387  MR z pagoniskami itd. ale dużo sałaty potrzeba, taki sam kontrakt ale bez zbędnego materiału (pagony, ściągacze w talii) ale z gasflapem, rozm. SR, na razie licytuję, zobaczymy za kilkanaście godzin
  • ano ogo już się spowiadam , polecam aukcje u namstore z arizony , pierwszy 2nd 50 $ drugi 36 $ spodnie 19$ więc hyhy jak pisałem używam snajpera ,  wrzucam linka daję cenę i rano albo się cieszę albo nie , ostatnio śliczny rdf wpadł z 5,99 a za 14,99 ładna bluza vetowa , czekam ale pochwalę się foto z aukcji 
    fajna bo przeszycia kieszeni jeszcze półokrągłe ale wzmocnienie na plecach juz jest niestety fotki metki z kontraktem ni ma na foto ale jak dojdzie to się pochwalę , wrzuta POW na plecach bajkowa 
    image

    image
  • i taka mała dygresja bo sobie wątek o kurtkach lustrowałem i gdzieś tam padło o pagonach , wcześniejsze 65 miały je pociągnięte do kołnierza , a późniejsze juz nie i tak ot zaobserwowałem co do kwestii kolejnego szczegółu poprawności moorowej kopii TCU :) , mianowicie oryginalne bluzy mają pociągnięte pagoniki do kołnierza , a moore zrobił na 3/4 długości barku , nie mniej największą zaletą tejże kopii jest pancerna popelina ;) co pozwala ciorać nosić i się cieszyć , choć z przerazeniem stwierdzam że nam ginie na ulicach jak i fascynacja nim, 5 lat temu jak wyszedłem w rip stopie to było aj waj , w lato wbiłem sie w drugi typ i poszedłem na grenadiera na cytadeli , hm zero zainteresowania , jedyny byłem w tcu i jakos tak żal hm , straszne czasy 
  • logo POW/MIA robione chyba z szablonu?
    wardog, masz już tyle mundurów z okresu wietnamskiego, że możesz małe muzeum otworzyć :)
  • co do bluzy ogo, to musi do mnie dotrzeć wtedy to zobaczym co to za technika 
    mówiąc szczerze myslałem o napisaniu ksiązki ale kolega z wydawnictwa mocno mnie ostudził plus jak napisałem wyżej , wątpie by ktoś w tym kraju chciał wydac nawet 50 pln , no chyba ze wydam po angielsku i udało by się dotrzeć do stackpole books ale , moje nazwisko a taki Stanton czy Miraldii , i w sumie choć jest książka stantona us uniforms czy tez obrazkowy Lyles w zadnej , nie ma pokazanych szczegółowo wariacji ani opisanych , dopiero fakt posiadania eksponatów pozwolił mi rozwinąć baaaaardzo mocno wiedzę w tym kierunku bo mając te ksiązki to powiem szczerze  ze mało wiedziałem :)) 
  • To pseudonim artystyczny i nazwisko na okładce małym drukiem :D znalazło by się pewnie grono osób co by ją kupiło ;) 
  • no kusi mnie ale jak pisałem , mam kolege co robił w wydawnictwie i jak usłyszałem co by sponsorów pozyskać bo jak by uzbierac jakieś 20 tysięcy to by ruszyło , tak wiem Tarasowi Piotrkowi , zdrajcy jednemu sie udało , 
  • 20 patyków to sporo zbierania :(
  • no dobra bryczka jak by nie patrzeć a w dzisiejszym świecie ze tak powiem to sponsorzy lubią dawac kasę ale na bzdety i emo burdele oraz ,lesby gejów ruch hipsterski i takie tam gówna no smutne to bo to co sie dzieje na rynku branży reklamowej i PR to syf syf i raz jeszcze syf tfu !!!!!!!!!!
  • może zrobimy zrzutę ? a poważnie, bo się na tym nie znam, z datków unijnych (funduszy) nie dałoby rady przeprowadzić takiego przedsięwzięcia ?
  • no trzeba bedzie się jakoś zakręcić w temacie ale jak mówiłem , teraz sie gówno sprzedaje ale zobaczym 
    i udało mi się zachaczyć okularki randolph aviator , jak dojdą to się pochwalę , wogóle trzeba też zrobic galerie przedmiotóe tzw.personal ittems bo to tez fajne . aparaty itd itp
  • Ale to damskie, czy męskie? :/ Bo krój jest raczej babski, ale z kolei suwak znajduje się po męskiej stronie...
  • Są na allegro, wpiszcie w wyszukiwarkę Tiger Stripe towam wyskoczy.
  • Mefor
    Dzięki - kupiłem te szorty :) 
    Jakby co to przerobie na naszywki 
    pozdrawiam

  • Strasznie niski mają stan. Pyton może wyjść z kryjówki... :))
  • ziomek_z_lasu
    Po co zaraz niszczyć je na naszywki, nie lepiej zadawać szyku latem?? w pewnych kręgach mógłbyś zrobić furrorę ;)
  • :) Nie dziękuję :))

  • Panowie, zamieszczam fotki rzeczy, które wpadły w moje ręce. Prośba o opinie na temat kurtki
    (stopień i przynależność do jednostki) oraz naszywek. Dzięki i pozdrawiam:)image.image

    http://imageshack.us/photo/my-images/803/p1010035v.jpg/

  • Alpha (według sprzedawcy z Namu ;)
    image
    link ( do aukcji allegro) http://allegro.pl/kurtka-m65-tiger-stripe-alpha-podpinka-vietnam-i3049385073.html
  • Flyer's MA-1 Alpha Industries
    Nam Era - Mint
    image
    image

  • Mefor - bardzo ładny - i super kontrakcik :-bd

    to ja pokażę moją kurteczkę na wiosnę - dzisiaj przetestowana na spacerze z młodym :)
    image

    image

    pozdrawiam