Witaj, Czcigodny Przybyszu!

Wygląda na to, że jesteś tu nowy. Jeśli naprawdę jesteś tym zainteresowany, kliknij w te przyciski!

In this Discussion

Powered by Vanilla
Kurtki M43
  • Janis Joplin i Big Brother and the Holding Company
    image
    image
  • image


    James Gurley, a na zdjęciach powyżej - Sam Andrew, z Big Brother And The Holding Company noszą emkę M-43. Grupa koncertowała i nagrała dwie płyty (w latach 1966-68) z Janis Joplin.

  • Mcmurphy! 
    Andrzej schodzimy coraz niżej, 66-68r to lata ,,srebrne,, :)
    Dwa posty wyżej byliśmy na latach siedemdziesiątych!

    Pozdro
  • Cześć, Andrzej. Lata sześćdziesiąte? OK. Pzdr.
  • Mieliśmy fotografa w M65 Larrego Burrowsa , teraz jeden z oficjalnych fotografów Armii Stanów Zjednoczonych w M43 ,Staff Sergeant George Kiner. 1945

    image

    I koledzy po ,,fachu,, :)
    image


  • Operacja Market-Garden, 1944:

    image

    image
    image

    image

    A tu ładne fotki M43 z dopiętym kapturem:

    image
    image

    Kurtka M43, tym razem jeszcze w użyciu podczas wojny w Korei:


    image

  • Nowe ,,dziecko,, Alphy M43
    image
  • Ale dojechali... zamek dodali, błeee :D
    I pewnie sprzedają teraz za setki dolarów :P
  • Zaskoczę Cię :)
    Przecena z 125$ na 95$
    http://tiny.pl/h13h7

  • "Imported. Made by Alpha."

    Czyli chińszczyzna :D
  • No kurde, to wolałbym na kontrakt polować w podobnej cenie przy dobrym wietrze, albo na 2 norweżki :D i jeszcze by zostało :)) 
  • Generał Lewis Burwell ,,Chesty,, Puller

    image
    image
    image

  • M43 z 44roku, ciekawy egzemplarz, widoczny sposób zmiany określania rozmiarówki na metce pod kołnierzem - tutaj usunięto małą metkę wszytą w linię kołnierza, tam gdzie pętelka do wieszania, gdzie widniał napis 38R a w zamian tego postawiono stempel M-R, że to rozmiar 38R wiem z metki wszytej w klapkę kieszeni dolnej prawej. Poza tym z tego egzemplarza zrobiono coś, jakby swego rodzaju model M-43-MQ1, ponieważ doszyto wewnątrz guziki do przypinania podpinki (o której gdzieś wspomina McM), szczegóły kurtki poniżej.
    image
    image
    image
    image
  • Ogo2: Kolego, jak widzę, masz piękną, starannie i ze znawstwem skompletowaną kolekcję emek z różnych lat i okresów. Kurtka M-43, którą widać powyżej, jest szczególna. Otóż nie spotkałem jeszcze "jacket field M-1943" z wewnętrznymi guzikami do przypięcia podpinki. Guziki te pojawiły się dopiero w 1948 roku wraz z nowym modelem kurtki "jacket field M-1943 - MQ1". Sprawdziłem to w swoim domowym archiwum fotograficznym. Żadna z kurtek z roku 1944 i 1945 (ta sama metka-instrukcja pod kołnierzem, ten sam wzór "Pat. B Dated Aug. 1, 1944") nie posiada guzików do przypięcia podpinki. Kiedyś zastanawialiśmy się z kolegami na forum, ile jeszcze tajemnic kryje historia emki. Voila! Tajemnica historii bądź tajemnica jednej kurtki...
  • Panie Andrzeju (McM) dziękuję za komentarz, mam taką teorię na temat tej kurtki, że przeleżała ona kilka lat w magazynie (być może z innymi podobnymi kurtkami), guziki wszyto i wstęplowano napis  M-R po roku 1948 (może nawet później, jak weszła kurtka M-50), to znaczy, wtedy, kiedy rozmiarówki oznaczano już jako Regular Medium (38R lub 42R jeszcze oznaczano w modelu M-43-MQ1) a w zasadzie skrótem Reg. Medium lub Medium-Regular - z fotek poniżej wygląda, że obydwie wersje były używane - na fotkach poniżej przykłady dla rozmiaru Small Regular.

    image


    image

    Pozdrawiam.
  • Ogo2: Metka w kieszeni "jacket field M-1943" nie jest przyszyta na całym swoim obwodzie? Wnętrza kieszeni - zielone? Nie spotkałem się dotąd z takimi osobliwościami w emkach tego typu. Owszem, zielone wnętrza kieszeni (obok kieszeni wykonanych z białego płótna), a także przyszyte tylko wzdłuż górnej krawędzi małe metki w kieszeniach (pozostałe krawędzie nie przyszyte) występowały w kurtkach: "jacket field without liner M-1950", ale w kurtkach "jacket field M-1943"?... Przyznam, że pierwszy raz widzę taką emkę. To nie jest łatwa kurtka.
  • Ogo2: Napisałem o Twojej M-43, że to nie jest łatwa kurtka. Niełatwa kurtka inspiruje. Przetrząsnąłem domowe archiwum X i odkryłem, że w emkach M-43 bywały zielone wnętrza kieszeni. Wcześniej nie zwróciłem na to uwagi, bo w głowie był zakodowany stereotyp, że w tych emkach muszą być białe kieszenie. "Fruwającą" metkę znalazłem na fotografii przedstawiającej kaptur do kurtki M-43. Reasumując: kurtka M-43 firmy Kravitz Clothing Co. (P.O. 8637, rocznik 1944) z Twojej kolekcji należy do gatunku białych kruków.
  • Kurczę, faktycznie, tylko w tej kurtce wnętrza kieszeni są zielone (dodam tylko, że wykonano je z drelichu o splocie jodełkowym, nie takiej samej jak podszewka), mam jeszcze 2 emki M-43 w których (jak we większości spotkanych) są białe - dzięki Panie Andrzeju za spostrzegawczość - pisze się o czymś tam a tu taki detal umknął mojej uwadze . Przyjrzałem się jeszcze raz kurtce i zauważyłem, że guziki przyszyte wewnątrz (do mocowania podpinki) są zielono-brązowe!  (jak w M-51 z pierwszego okresu)  a pozostałe brązowe! (jak we wszystkich kurtkach M-43, które mam) - zielone guziki można zaobserwować w emkach M51 szytych w drugiej połowie lat 50-tych czyż nie? takie ma mój Cohen z 58roku) - poniżej fotka (nie wiem czy będzie to dobrze widoczne - ale zapewniam że tak jest) - to potwierdza (lub nie) moją teorię o późniejszym doszyciu guzików.

    image

    image
    #-o
  • Ogo2: Guzik do przypięcia podpinki ukazany na fotografiach powyżej jest identyczny jak guziki w kurtkach M-51 z lat 50. wykorzystywane w tym samym celu. Dopiero w 1962 roku w pięćdziesiątkachjedynkach zastosowano do przytwierdzania podpinek guziki, które znamy z emek M-65.
  • Panie Andrzeju (McM) - jak Pan to fajnie nazwał " fruwająca" metka...
    proszę, i taką podobną znalazłem w kurtce M-43 ale w kieszeni z białą podszewką.

    image

    a tutaj w "zielonej" kieszeni ale obszyta ze wszystkich stron, zielony drelich identyczny jak w mojej M-43. Z tego co pamiętam, większość podszewek zielonych zaobserwowałem w kurtkach z lat 1944-45 (spec. no 370-D oraz 370-E)

    image

    -----------
    A tutaj inna moja emka M-43 tym razem z roku 1945, rozmiar 42S, czasami można spotkać się w necie z informacjami podawanymi przez niektórych co sprzedają emki M-43, że 38R-42R to odpowiednik Medium Regular, i chyba to by się zgadzało - w emkach M-65 podają klatkę 37-41 cali),
    szczegóły kurtki, poniżej:
    Spec. P.Q.D. No. 370-E  (E za bardzo niewidoczne, przeszyte nicią) Dated 13 Jan 1945 (13 january/styczeń 1945 - patrz fotka niżej)
    uwaga - w podanym na 1 str. tego wątku przez Lobo47 spisie zmian przy poz 7. Specification PQD 370-E podana jest data 13 February 1945 (13 luty 1945 - a tutaj czarno na białym, jest miesiąc wcześniej ! )

    image
    image
    image

    a tutaj moja pierwsza "czterdziestka trójka" z 1943 roku, mały rozmiar 36R, dla mnie za mała, szczegóły kurtki niżej:

    image
    image

    Ciekawostką jest usunięcie tej klapki (jak na fotce powyżej) z modelu M-51 z lat 50tych, a powrócono do niej w emkach M-51 z lat 60tych (te z guzikami
    zielonymi jak w emkach M-65) ale mocowanej (przyszytej) już na kołnierzu.

    image

    uwaga na kolor podszewki - jaśniejszy niż w kurtkach z 44roku i 45 roku

    image


  • Ładna kurteczka
    :)
    ps mam pytanie czy kaptur z M43 pasuje do M51 taki letni np. taki z allegro
    image
    http://allegro.pl/kaptur-do-kurtki-m-43-i2307084553.html
    ?
  • Ziomek_z_lasu
    kaptur powinien pasować, ale rozmiar L? Nie ryzykowałbym kupna, ja kupowałem rozmiar M i jest trochę przyduży. Na fotce przykład:
    Po lewej kaptur od emki M-51 - na karczku zapisano Medium (38-40-42) w nawiasie podano do jakich rozmiarów emek M-43 pasuje - po prawej kaptur od emki M-43 rozmiar nieznany ale po wyglądzie chyba Small (?). Wybór należy do Ciebie - poczekaj co inni powiedzą.

    PS
    na innej aukcji jest rozmiar M http://allegro.pl/kaptur-do-kurtki-m-43-medium-i2294237774.html, były 2 sztuki - ja 1 kupiłem

    image
  • Pamiętacie ''tajemnicze'' M43 z zamkiem i ''ala kieszenią '' na plecach!
    imageimage

    Znalazłem informację że jest to kurtka o nazwie "Jacket, Mountain"  powstała w 1942 przed kurtką M43.
    Kurtki zostały zaprojektowane do dwóch specjalistycznych jednostek działających w specyficznych warunkach.....górskich.
    10 Dywizji Górskiej {10th Mountain Division} i drugiej First Special Service Force.
    imageimageimage
    imageimageimageimageimageimage

  • M43 zaprojektowana dla ''US Women's''

    image

    imageimage
  • A oto jeszcze kilka fotek kurtki Moutain Troops Jacket odkrytej przez Blatio i przypomnianej przez kol. Lobo47 - być może było kilka przedprodukcyjnych prototypów, z napami lub suwakami.
    image

    Ciekawe, co do tej kieszeni chowano.. i jak to z niej wyjmowano?
    i fotka - 2 żołnierzy ubranych chyba w te kurtki
    image
  • Lobo47: Andrzeju, odnośnie tej emki damskiej, znalazłem taki oto egzemplarz w rozm. 12R ale z nyco (kontrakt z r. 1975)

    image
    image

    ciekawe czy ten kaptur to do tej emki?

    image
    image

    Kurtka jak i kaptur są chyba wykonane z tego samego materiału o takim samym splocie, tak mi się coś wydaje. Ciekawe, że model damski nie przeszedł takich i tylu modyfikacji jak męska emka M-43 poprzez modele M-50 i M51do M-65.
  • Zmieniłem fotkę(wyżej)  bo faktycznie M43 miała chyba jeden guzik więcej i była "trochę"..... inna. Tę kurtkę z Twojej fotki to można
    chyba nazwać ......takie "M65 Women's" patrząc po roczniku :) .Ciekawa firma....GREENBIER INDUSTRIES INC!
    Gdzieś tu wrzuciłem też taką kurtkę ale ....ALPHY!
  • Lobo47: Faktycznie, ta z nyco, ma guziki jak w M-65, stare damskie emki M-43 miały pół-płaskie (jak ktoś chce zobaczyć płaskie, to kilka postów niżej jest link do kurtki z 43 roku spec. no 370-B)

    PS.
    Lobo47: Andrzej, masz rację gdzieś widziałem te Twoje fotki Alphy.
  • To gdzieś chyba w ...."Kurtka M65 -szybkie pytania" Z tego co pamietam to Andrzej McM pisał
    że......"damskiej M65" zaprzestano produkować w 78"
  • ZC w emce M-43, artwork  wg fotki z Popiołu i Diamentu - fajne i też czarno-białe (w oryginale chyba kolorowe... a może nie)

    image
  • Piotr! Ta kurtka M43 Zbyszka Cybulskiego ma ......w sobie pewną "tajemnicę" odkrytą przez naszego eksperta
    od Emkologi... McM Andrzeja ;) .


  • Rozumiem, to temat na wielogodzinne rozmowy przy szklaneczce dobrego piwa, jak będę kiedyś w Krakowie, to nie omieszkam zapytać Andrzeja :)
    ale artwork niezły, kapitalnie uchwycone i odwzorowane refleksy na okularach.
  • Zastanawialiśmy się kiedyś, czy Zbyszek Cybulski zagrał w emce M-43, którą na zdjęciu zamieszczonym w książce pani Marioli Pryzwan "Cześć, starenia! Wspomnienia o Zbyszku Cybulskim" ma jego młodszy brat, Antek - obaj stoją na zbiórce (jest rok 1946) VI Dzierżoniowskiej Drużyny Harcerskiej. Zbyszek Cybulski znany był z sentymentu do ubrań z demobilu, napływających do kraju w paczkach UNRRY.
  • Ogo2 Piotr! Masz rację to temat..... na długie rozmowy! Aktor,film i kurtka wszystko jest wyjątkowe.Urzeka precyzją, konsekwencją
    i aktualnym przesłaniem.Świetnie zrealizowany od strony warsztatowej! Zbyszek Cybulski przypomina mi inną wielka postać
    kina... Jamesa Deana.Naśladując jego zachowanie i styl ubierania......charakterystyczne okulary czy jeansy.
  • Lobo47: Właśnie, mogli by mu taki pomnik zrobić, właśnie wg tego zdjęcia... a może nie, na pomniku nie widać by było tego spojrzenia !
    McM: Andrzeju, dzięki wielkie za kilka słów odnośnie "tajemnicy" kurtki Zbyszka C.

    PS
    mała ciekawostka odnośnie emki M-43,  w poniższym linku jest kurtka z modyfikacją 370-B, płaskie guziki itp, ale pętelkę do wieszania ma taką jaką zaczęto stosować - taka moja teoria - dopiero wg modyfikacji 370C (moja teoria  - być może błędna - jest taka, że pierwsze pętelki były z bawełnianej taśmy - jak w eksperymentalnym modelu M-43 z postu Lobo47, a późniejsze z paska materiału wg modyfikacji 370-C)

    http://www.ebay.com/itm/M1943-M43-WWII-Field-Jacket-40EXL-370B-pattern-B-RARE-/170398061452?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27ac84138c

    Czy ktoś widział lub ma fotki kurtek wykonanych wg specyfikacji  PQD 370A lub PQD 370B? Ja mam i widziałem kurtki od Spec. PQD 370-C do PQD 370-E, powyższy link i fotka niżej to jedyne zdjęcie pokazujące wg specyfikacji 370B.

    Andrzeju, w odpowiedzi na to co napisałeś niżej:
    link poprawiony, załączam fotkę fragmentu kurtki z powyższego linku i porównawcze zdjęcie jednej z pierwszych emek M-43, o której pisał i zamieścił kilka zdjęć Lobo47 (A tu kolejna ,,tajemnicza Pani,,  - patrz czwarta fotka,  uwaga na pętelkę, przepraszam, że powtórzę to zdjęcie ale to dla porównania), Blatio w tłumaczeniu ang. tekstu o zmianach w M-45 napisał, że:
    1. Specyfikacja PQD 1 370 (29 maja 1943)
    - W kołnierz wszyta jest pętelka do powieszenia kurtki, gdy jest nieużywana.

    a w
    5. Specyfikacja PQD 370-C (11 października 1943)
    - Pętelka do zawieszania kurtki jest teraz faktycznie wszywana jako pętelka. Tak wcześniej nie było. (czy chodzi o wygląd tej pętelki?)

    tutaj pętelka z materiału
    image

    a tutaj z bawełnianej sznurówki (taśmy?)
    image




  • Piotrek, pierwszy link prowadzi, zdaje się, na manowce. Czy mógłbyś pokazać różnicę między pętelkami do wieszania kurtki w egzemplarzach M-43 - wcześniejszych i późniejszych?
  • Andrzeju patrz uzupełnienie mojego wpisu powyżej, dzięki za uwagi.
  • Piotr, zwróć uwagę, że "Tajemnicza Pani" to podobno kurtka eksperymentalna. Przejrzałem wiele fotek kurtek M-43, ale wszystkie mają pętelki do zawieszania na wieszaku wykonane z materiału, a nie taśmy. Dziękuję, Piotr, za objaśnienia.
  • McM: Andrzeju, masz rację, być może to jest fałszywy trop, zmylił mnie opis w zdaniu "Pętelka do zawieszania kurtki jest teraz faktycznie wszywana jako pętelka. Tak wcześniej nie było"  chociaż coś wcześniej było wszywane jako pętelka.
  • Piotr, trzeba to zbadać. :)
  • A tutaj, ciekawy przykład gdzie pętelka do wieszania nie jest wszyta w linię kołnierza, a naszyta na kołnierz.
    Szkoda, że nie można odczytać informacji o kontrakcie, modyfikacji itp.
    image

    tutaj, podobnie wszyta pętelka do wieszania ale w jakimś egzemplarzu kurtki M-51 (napy takie jak w mojej M-51 M.and G Sportswear - patrz wątek o M-51)

    image
  • M43 na bojowo....Korea!

    image
    image
    image
  • Przeczytałem książkę Maxa Hastingsa "Wojna koreańska". Straszna, szczególnie okrutna wojna. Ówczesne kurtki musiały być "twarde", mocne, odporne i wytrzymałe, jak żołnierze.
  • Widziałem gdzieś, czy czytałem, że na samym początku wojny Amerykanie nie byli przygotowani na surowy klimat, niektórzy żołnierze mięli poodmrażane kończyny.

    a tutaj,  scenka z  "polowego przesłuchania"?, fotka znaleziona gdzieś w necie, 3 x M-43 lub M-50 (rewelacyjna jakość zdjęcia)
    image
  • Fotografie poniższe (ukazały się na portalu eBay) zdają się świadczyć o tym, że kurtka typu M-43 z guzikami do przypięcia wewnętrznej podpinki to nie jest wynik niefrasobliwości jakiegoś kolekcjonera-amatora, który sam własnoręcznie przyszył te guziki (taką wersję przyjmowaliśmy z Piotrkem "Ogo2", kiedy przedstawiał swój egzemplarz kurtki M-43 z guzikami do przypięcia podpinki, pierwszy jaki zobaczyłem na własne oczy). Generalnie rzecz biorąc z tymi guzikami w czterdziestkachtrójkach mieli problem. Kurtka M-43 była - jak pisze Shelby Stanton - główną częścią planu, który zakładał, że chronić przed zimnem będą "warstwy", tzn. części garderoby żołnierza nakładane jedna na drugą. Dlatego opracowano jeszcze w czasie II wojny światowej "jacket field pile olive drab" (z bawełnianej popeliny z podbiciem ze sztucznego futra) jako warstwę pod kurtką. Braki w zaopatrzeniu w kurtki M-43 doprowadziły do tego, że używano jej jako zewnętrznej części garderoby, było to możliwe, gdyż nie posiadała na swojej powierzchni żadnych elementów, "zniekształceń", charakterystycznych dla bądź co bądź podpinki, np. dziurek do przypięcia guzików kurtki. Te same braki zaopatrzeniowe pojawiły się podczas wojny w Korei, do tego stopnia, że żołnierzom wydano dodatkowo po jednej sztuce kurtki M-1941 z popeliny na flanelowym podszyciu, która okazała się w surowym klimacie "żałośnie niewystarczająca". Za wszelką cenę starano się więc zrealizować dyrektywę mówiącą o zasadzie warstwowej ochrony przez zimnem. Dlatego - przypuszczam - montowano w niektórych dostawach kurtek M-43 guziki do podpinki, trochę na wyrost (tytułem próby?), albowiem plany umieszczenia pod kurtką polową zapinanej na guziki podpinki zrealizowano częściowo dopiero w 1948 roku, kiedy wypuszczono oficjalnie kurtkę polową z zamontowanym guzikami służącymi do przytwierdzenia podpinki - "jacket field MQ1". Na samą podpinkę dającą się przypiąć za pomocą tych guzików ("liner jacket field M1950") przyszło czekać jeszcze dwa lata. Informacje zaczerpnąłem z książki Shelbyego Stantona "U.S. Army Uniforms Of The Korean War".

    image

    image

    image

  • McM: Witaj Andrzeju, dzięki za komentarz i wyjaśnienie odnośnie sprawy guzików, tak jak pisałem kilka postów wyżej, moim zdaniem, guziki doszyto później  właśnie po to, żeby dopinać podpinkę (może nawet zlecono taką operację jakiejś firmie kontraktowej -którz to wie?) być może tak przerobiono  większą partię nieużywanych kurtek M-43, które leżały po wojnie w magazynach amerykańskiej armii, bo jak mniemam, kurtek M-43-MQ1 wyprodukowano mniej, niż M-43, nieprawdaż?
    Kurtka powyżej to jakiś mix przeszłości z teraźniejszością, naszywki i emblematy jednostek (w tym przypadku 2nd Inf. Div. "Indianhead") w "zgaszonych" (subdued) barwach, zaczęto używać w Wietnamie pod koniec lat 60-tych, i używane są do dzisiaj. Chyba, że ten egzemplarz używany był w Wietnamie na przełomie lat 60tych i 70-tych albo - co chyba bardziej prawdopodobne - że właściciel kurtki zakładał ją na zloty lub spotkania weteranów.

    PS
    jak dla mnie, emka powyżej byłaby cenniejsza i ciekawsza bez tych obszyć - jednakże fakt, faktem to chyba jedyna (jak na razie) - oprócz mojej - emka M-43 z doszytymi wewnątrz guzikami jaką widzieliśmy, jak mnie wzrok nie myli, guziki są chyba takie same jak na zewnątrz - co prawda widoczny jest tylko guzik na rękawie.
  • Ogo2: Piotr, Twoja wersja jest bardzo prawdopodobna. Tak czy inaczej zgadzamy się, że generalnie guziki do przypięcia podpinki pojawiły się dopiero w kurtkach "jacket field M-1943-MQ1" (1948-49). Na temat naszywek, ich zgodności z epoką, z której pochodzi kurtka, nie chciałbym się wypowiadać, moja wiedza na ten temat jest zupełnie podstawowa. Jednak na tyle jestem zorientowany, że mogę podzielić w tym względzie Twoje zdanie.
  • Cześć koledzy! Jeśli mowa o podpinkach do M43 to ja dorzucę parę fotek z "archiwum"  :) .Pozdr
     
    To kurtka M43 Women's z podpinką ale bez" podbicia ze sztucznego futra"

    image
    image
    image

     Podpinka w całej okazałości
    image
    Women's M43 Liner's Rayon Lining.



    image

    A tak wygląda wersja M43 ale "męska" o której wspomniał McM Andrzej. I mały opis "kolekcojnera" .....ale po
    angielsku.

    "The liners are made from a
    heavy cotton poplin shell with a pile lining. Cuffs, waistband and neck
    are elasticized wool knit. The liners are much rarer today than the
    jackets. The only real variation I have seen is the shade of od from
    which the shell is made. Most are od#7, but I have seen a few that were
    nearly brown or pea green. The liner is heavy- these are similar in
    thickness and weight to a tanker jacket. It is not uncommon to see them
    being worn as a coat on their own- even though the regulations (and the
    instructions) forbid it. Incidentally, the "Ike" Jacket was originally
    intended to be the liner for this jacket- a few wartime photos seem to
    bear out that this did indeed occur in some cases. M43 Jackets have no
    provisions to attach the lining to the jacket.WWII production liners
    are rather difficult to come by and large sizes can be pricey
    ."

    image
    image
    image
    image

    Fotka przedstawiająca zróżnicowanie w kolorach podszewek w kurtkach M43.
    Ponoć pierwsze kurtki M43 (te z jasną podszewką) posiadały podszewkę zrobioną z tkaniny zalegającej w magazynach
    z jakiej były szyte kurtki M41. "Im dalej w las" tym ciemniejsza stawała się podszewka. Informacja zdobyta z forum o "uniformach"

    "Jackets made up until late 1944 usually have od#3 colored lining- it
    appears to be the outer fabric previously used for M1941 Jackets. It is
    quite likely that this was deemed an acceptable means of using up
    material left over from production of the previous field jackets. By
    late 1944 or early 1945, an od#7 lining fabric seems to have largely
    replaced the lighter color cloth
    ."

    image







  • to ja też coś dodam
    Kurtka z własną historią>
    image

    A tu 2 sztuki kurtki experimental z otwartymi guzikami (Lobo47 na pierwszej stronie już je opisywał)

    image
    image
    image
    zdjęcia z usmilitariaforum
    i jeszcze jedna ciekawostka podszewka zrobiona z koca wojskowego (jednak jak opisuje właściciel mogła być zrobiona prywatnie w późniejszym terminie)
    image
    :)
  • Lobo47: Andrzeju, uzupełniając twój post o damskich emkach M-43...
    dużo emek i "The women are with the first contingent of Black American WACs" (WAC - Woman's Army Corps)
    image