Witaj, Czcigodny Przybyszu!

Wygląda na to, że jesteś tu nowy. Jeśli naprawdę jesteś tym zainteresowany, kliknij w te przyciski!

In this Discussion

Powered by Vanilla
Kurtki M43
  • Krótko mówiąc: działa. Udało mi się idealnie zgrać
    kolorystykę nawet, (nie wiem jeszcze jak się będą razem starzec...)podobno wczesne roczniki norweskich kurtek były szyte z materiału z USA.
  • Wczesne roczniki? Tzn. z którego roku?
    Tez gdzieś czytalem i znajomy mi mówił ze podobno kurtki norweskie jakaś partia zostala uszyta w USA i znaczone byly jako norweskie ile w tym prawdy tego nie wiem. Szukałem informacji na ten temat. Ale nic w sieci nie udało mi sie znaleźć. A to ciekawe bo nie jesteś pierwsza osobą która to mówi pisze.
  • Było kiedyś takie anglojęzyczne forum "militaryphotos"(znikło, czy powróciło nie wiem)w formie "zdjeciowej" szeroko ujęte militaria - umundurowanie, fortyfikacje, uzbrojenie, ruchy terrorystyczne, wyzwoleńcze,etc etc...i tam właśnie były fotki M43
  • Nie zdążyłem...US w zestawieniu z "amerykańskimi" norwezkami (bez metek, stempli,itp) kolorystycznie takie same-takie bardziej brazowate. "Norweskie" norweżki jakie widziałem byly bardziej zielonkawe i guziki najczęściej były też zielone (choć bywały i brazowe). Niestety fotki nie miały opisu pomocnego w kasyfikacji "amerykańskich " norweżek.
  • Dzięki za odpowiedź :) w takim razie kupuję i zobaczymy. Moja norweżka ma bardziej oliwkowy kolor. Wisi obok M51 z '58 i praktycznie ten sam kolor, łącznie z guzikami...
  • Kaptur przyszedł. Pasuje, a nawet jak jest zapięty to dobrze wygląd ;). Kolorem trochę niestety się różni, ale nieznacznie. Ważne, że kontrakt, pachnie ładnie magazynem i spełnia swoje zadanie. Postaram się wrzucić fotki w ciągu kilku dni.
  • Tak kurtka wygląda z kapturem... zeszło chwilę, ale obiecane wrzucam.
  • fajna stronka z bazą danych, można szukać starych sortów z czasów II w. św. po modelu umundurowania, nr kontraktu albo nazwie kontraktora:

  • Szczerze? To ja nie mam czasu żeby siedzieć przy kompie pół dnia i coś tam sobie wyszukiwać. Ale jak widać inni mają nadmiar czasu.
  • wpisujesz np. M-1943 i wywala wszystkie kontrakty na te emki (i kaptury) - nic nie musisz siedzieć...
  • Chodziło mi o to, że to są dla mnie bzdury. Na które szkoda czasu.
  • Nie jest to kurtka us army
  • No właśnie ziomek, bardziej mi ona pasuje na francuską.
  • wystarczy spojrzeć na metki i od razu wiadomo, że to nie M-43.
  • Pierwszy typ m43 [opisany na usmf jako prototyp typu 43] - zdjęcia z aukcji na EB.
    image
    image
    image
    image

  • Kolejna ciekawa kurtka :) dobrze, że rozwinęli koncepcję, bo wygląda topornie ;) Jeszcze nie widziałem tego prototypu. Wartościowy dodatek do forum.
  • Faktycznie strasznie prosty krój - jak jakiś roboczy drelich lub może bardziej krojem to przypomina ta konstrukcja kurtki dla myśliwych z lat 30-40tych [tzw "safari"].  Moim zdaniem rozwiniecie tej konstrikcji w dobrze znaną m43 poszło w bardzo dobrym i praktycznym kierunku. M43 to bardzo ciekawa i wygodna konstrukcja.  Kiedyś już ten typ wrzucono ze zdjęciami z usmf na tym forum jak dobrze pamiętam [jeżeli to duplikuję i wrzucam ponownie to przepraszam za zamęt w tym wątku].
    imageimage
    image
    Pozdrawiam


  • Aż wyciągnąłem M43 na przechadzkę wczoraj ;)
  • Dobry wieczór,

    Informacje źródłowe odnośnie kontraktu kurtki "JACKET, FIELD, M-1943, MQ-1" MIL-J-843 a raczej ciekawa historia niezrealizowanego kontraktu [kontrakt obejmował na 100 000 kurtek, pierwsze 15 000 miało zostać dostarczone do 21 stycznia 1951 roku], który doprowadził do upadku firmy Greenstreet INC. - co moim zadaniem jest ciekawe dla tego specyficznego kontraktu. Moim zdaniem bardzo ciekawy materiał źródłowy "JAMES E. KENNEDY, TRUSTEE IN BANKRUPTCY OF GREENSTREET, INC., BANKRUPT V. THE UNITED STATES [No. 425–55. Decided February 14, 1964)"  [https://babel.hathitrust.org/cgi/pt?id=mdp.39015074214100&view=1up&seq=527&skin=2021], dotyczący zaistniałego problemu  - raczej dla pasjonatów emek, rzetelny źródłowy opis dotyczący samego problemu jak i kontroli jakości, ilości zmówionych kurtek polowych i nawet ceny dla tego ostatniego kontraktu m43 [https://ciehub.info/spec/DTL/MIL-J-843.html], który został przekształcony w m50 [https://ciehub.info/spec/DTL/MIL-J-10919.html]. Z tego co widzę to na forum było dużo przypuszczeń odnośnie tego kontraktu, jak i informacjo min. o tym dlaczego kontrakt ten miał taki patent na guziki do podpinki [w tym materiale źródłowym można znaleźć potwierdzenie wysnutej teorii przez użytkownika ogo2@, dotyczącej wszycia guzików do wyprodukowanych już wcześniej kurtek i jak to się odbyło, zlecenie dla dodatkowych pracowników zatrudnionych przez kontraktora]. Jeżeli coś przeoczyłem, co było wspomniane na forum odnośnie tego kontraktu to przepraszam za zamęt. 

    Pozdrawiam
  • W okresie 1949-1950 do kurtek M-1943 wprowadzono zmiany: guziki do przypięcia podpinki (kurtki oznakowane jako M-1943-MQ1) + nowe, uproszczone rozmiary (kurtki M-1950). Ponieważ istniały duże zapasy starych, wyprodukowanych w 1945 roku, kurtek M-1943, postanowiono je "uratować" - tzn. dostosować do nowych specyfikacji - przez przyszycie guzików służących do przypięcia podpinki i przybicie stempli z nowym oznaczeniem rozmiaru, np. M-R zamiast oznaczenia 38R. Przykładem takiej "uratowanej" kurtki jest emka firmy Kravitz Clothing Co. P.O. No. 8637, o której napisał kolega Ogo2.
  • Dzień dobry. Jako, że ja nie znam się na aspektach technicznych kurtek z serii M, chciałem spytać, czy kurtka z tego ogłoszenia to kontraktowa M43?
    Jest napisane, że to M51, ale po kołnierzu i guzikach widać, że jak już to M43, więc pewnie błąd ogłoszeniodawcy...

    https://www.olx.pl/d/oferta/wojskowa-kurtka-m1951-field-jacket-CID767-IDGHdFa.html?reason=observed_ad

    Będę wdzięczny za pomoc, bo mocno rozważam zakup oryginalnej kontraktówy M43, ewentualnie norweskiej o ile by się znalazła akurat w dobrej cenie :)
  • Dzień dobry. W prawej dolnej kieszeni kurtki M-1943 występuje mała biała metka, na której widnieje nazwa kurtki, stock number, data produkcji, numer kontraktu, numer specyfikacji, nazwa firmy - zapis wszystkich najważniejszych informacji o kurtce. Tego w tej ofercie nie widzimy. Skłania to do przypuszczeń, że może to być kurtka M-1943 w wersji norweskiej. Zastanawiałbym się, czy nie poszukać czegoś bardziej oczywistego i w lepszym stanie. Pozdrawiam.
  • Dzień dobry,

    Bardzo ładna wczesnawa emka, faktycznie nieodpowiednio opisana. Szkoda, że jest w US i z tego powodu jest to mniej ciekawe - choć bardzo ciekawa emka to z US można dostać coś ciekawszego w tej cenie. Zapytaj się o dodatkowe zdjęcia poplamionych elementów plus metki z kieszeni -jak zaznaczył Filip@, to może pomóc w dalszej identyfikacji. Nie pamiętam takiego stempla na norweskich kurtkach, również splot na materiale wygląda jak na m43 z WW2. 
  • Nie pamiętam takiego stempla na amerykańskich kurtkach. Chwileczkę... Znalazłem w domowym archiwum zdjęć podobny stempel na amerykańskiej emce. Więc jest to raczej na pewno emka amerykańska.
  • Bardzo Panom dziękuję za pomoc! :)
  • Kurtka może być już w Polsce. To ogłoszenie ma kilka miesięcy. Trzeba zapytać ;)
  • To jest bardzo ładna emka i faktycznie może być już w kraju - kto to wie? W tym obszyciu ja nie bedę zainteresowany, więc nie wnikam. Oby znalazła szafę na zimę!

    Pozdrawiam
  • Ciekawa m43, nie tylko przez charakterystyczny "szpiczasty" kształt kołnierza [co można dosyć cząsto zaobserwować na  m43 z WW].Nnie jest to jakis "Über rarytas", ale ciągle ciekawa kurtka. Największą ciekawostką w tym egzemplarzu jest dodatkowa metka, z informacją odnośnie co do dokonanej przeróbki krawieckiej. 
    image
    image
    image
    image
  • Dobry wieczór,

    Kolejna ciekawa M43 MQ-1 - w tym przypadku kopletnie obszyta w póżnych "gaszonych" naszywkach - co jest dosyć rzadkie dla tych kurtek. 
    image
    image
    image
    image
    image
    Kurtka do kupienia na EB, sprzedający [junkendatrunk] wystawił dodatkowo m51, TCU i dwie koszule należące + hełm należące do Majora Sanders'a Piękna sztuka kolekcjonerska, plus gaszone obszycia na tekiej wczesnej emce to prawdziwa rzadkość.

    Pozdrawiam
  • Bardzo ciekawa i rzadka wariacja kurtki m43 dla ROK z okresu wojny Koreańskiej + raczej pierwsza emka z szarą podszewką [przynajmniej nie widziałem nic wcześniejszego z emek 43 z takim kolorem podszewki]. Jak zaznaczył sprzedający, kurtka "theatre made war aid" [sądząc po wszywce przy kołnierzu produkcja z Japonii z Kanji oznaczającym rozmiar]. Ciekawe, jeżeli jest to emka wyprodukowana jednak w Korei, to we wszywce użyto oznaczenia lokalnego tzn. Hancha co jest rzadkie. 
    image
    image
    image
    image
    image
    image
    image
    image
    Pozdrawiam
  • Dobry wieczór,

    Przeglądając ten wątek zdziwiłem się, że raczej mało osób sprawdziło informacje [moim zdaniem bardzo ciekawe i dokładne] odnośnie testowych M43 modele AA i BB w publikacji autorstwa Shelby L. Stanton "US ARMY iniforms of world war II" [http://siamcostumes.com/cutters_guides/pdf/us-army-uniforms-of-world-war-ii-stackpole-books-1995.pdf].

    Testowa kurtka nazywała się jak wynika z publikacji Project T-149 [co ciekawe wszystkie testowe kurtki polowe nają w nazwie T]. Kilka zdjęć pierwszego testowego typu kurtki M43 [typ AA - z kieszenią transportową, typ BB nie posiadał takiego rozwiązania]. 

    imageimageimageimage

    imageimage
    imageimage
    imageimage
    Faktycznie jak to już inni forumowicze dawno temu zauważyli trafnie, podobieństwo do kurtk tzw "górskiej" jest bardzo duże - szczególnie patent z kieszenią transportową plus zastosowany materiał. Ciekawy fakt, w zatwierdzonym modelu M43 zaniechano tzw "BI-SWING", który pojawił się dopiero w naszej ulubionej emce sześć-pięć. Dokładna historia do przeczytania w tej publikacji, polecam.

    Zdjęcia z USMF.

    Pozdrawiam