Witaj, Czcigodny Przybyszu!

Wygląda na to, że jesteś tu nowy. Jeśli naprawdę jesteś tym zainteresowany, kliknij w te przyciski!

In this Discussion

Powered by Vanilla
Kurtki M43
  • image


    Kurtka M-43: Newman Sportswear Co., Inc., P.O. No. 221, Pattern „B” Dated Aug. 1944, Spec. P.Q.D. No. 370-E.


    image


    Tak wygląda metka tej kurtki. Jest jeszcze na plecach stempel z instrukcją obsługi.


    Materiał tej emki jest sztywny jak brezent.


     


     

  • Ja taką chce!
    :X
  • Kurtka została kupiona na allegro. Pochodzi ze zbioru kolekcjonera interesującego się mundurami G.I. Kolekcja została wyprzedana. Obecnie można skontaktować się telefonicznie ze znanym sprzedawcą emek na allegro, Markiem, który używa nicku "Lukabest" - być może podejmie się sprowadzenia takiej kurtki zza oceanu. Można też uzbroić się w cierpliwość i czekać, aż na allegro pojawi się podobny okaz. Poza tym jest jeszcze, oczywiście, ebay.
  • albo alternatywnie norweska wersja tej kurtki ,tańsza 2-3 razy ,a rozróżnić ciężko
  • Ładny egzemplarz z 1943 roku, solidny dostawca - "sgt. hulka" (kupowałem u niego), cena wywoławcza umiarkowana - http://tiny.pl/h1xpt
  • Oryginalna M43, piękna sprawa... ja niestety tylko dwóch "norweżek" się dorobiłem, z czego jedną sprzedałem, bo zrobiła się za mała, drugą zaś użytkuję nadal od czasu do czasu :)
  • "Norweżka", bardzo ciekawa kurtka. Czy porównywałeś ją, Blatio, z amerykańskim protoplastą?
  • Porównać mogłem jedynie widząc zdjęcia oryginalnej M43. Różnice jednak są dostrzegalne już gołym okiem.
    Pierwsza sprawa to kolor - w norweskich najczęściej jest to ciemne khaki, które nie przypomina za bardzo oliwki (taka była właśnie moja pierwsza norweska M43 - prawie brązowa). Były jednak też "norweżki" oliwkowe, podejrzewam, że starsze modele niż te w khaki. Sam taką oliwkową (dość spraną) posiadam - kolorem przypomina już kurtki amerykańskie.

    Co do kroju, to patrząc po zdjęciach zauważyć można, że amerykańska ma bardziej zaokrąglone rogi kołnierza i klap, zaś norweska ma je zakończone bardziej "na ostro".
    Poza tym norweskie (zarówno te, które posiadałem / posiadam, jak i te, które obserwowałem na Allegro) nie posiadają żadnych dużych metek, nawet ze wskazówkami pralniczymi. Jedynie malutkie metki z rozmiarem (np. 46, 48, 50, itd.). Rozmiarówka, z tego do mogłem porównać na dwóch kurtkach (48 i 50) zdaje się zwiększać geometrycznie - wraz z szerokością rośnie nieco długość. Na norweskich widywałem od wewnątrz stemple z napisem "KASS" (zapewne kasacja).

    Ciekawostka - między modelem khaki a oliwkowym "norweżki" również występują różnice. Oliwkowa ma miechy kieszeni dolnych z białego płótna, natomiast khaki ma je z tego samego materiału co wierzchnia warstwa.

    Poza tym kurtka amerykańska ma guziki brązowe, a norweska ciemnooliwkowe.
  • image


    Blatio, dziękuję za wyjaśnienia.


    Devill, rzeczywiście, wersja norweska emki M-43 jest bardzo podobna do oryginału, pomimo różnic wyliczonych przez naszego kolegę.

  • Aaa, oczywiście zapomniałem wymienić norweskiej flagi na ramieniu, o czym przypomniało mi to zdjęcie ;)
  • jo ni mom już flagi :D
  • image


    Edward Stachura "Sted".

  • M43 w akcji! zdjęcie zrobione w górach ( Włochy)

    p.s
    jeśli dobrze  doczytałem to te zdjęcia przedstawiają debiut,chrzest bojowy M43 w Anzio

    image

    image

    :-S
  • Znalazłem gdzieś w necie podane różne modyfikacje kurtki M43 w danych latach.Może się komuś przydać

    The M-43
    Field Jacket variations
    (PQD = Philadelphia Quartermaster Depot)


    1. Specification PDQ 1 370 (May 29 1943)
    -The collar can be buttoned in an upwards position by a piece of cloth under the collar, it can be buttoned in two positions, depending on what type of clothing is worn underneath.
    -13 sizes are available, three lengths are available, Short, Regular and Long.
    -Makers tag is in the right breast pocket, printed on cheese cloth.
    -Size tag is sewn in the collar.
    -There is a loop sewn in the collar to suspend the jacket when not worn.
    -The bottom of the sleeves are closed like the wool shirt.

    2. Specification PDQ 370-A (June 30 1943)
    -The piece of cloth under the collar is placed lower.
    -The bottom of the sleeves is hemmed by just one row of stitching.
    -13 sizes available, 2 lengths , Regular and Long.
    -Two lengths of cloth are sewn in at both extremities of the lower pockets to support the weight sometimes carried in them. One of these pieces of cloth goes all the way up to the collar.

    3. Specification PQD 370-B (July 9 1943)
    -The bottom of the sleeves are more simplified.
    -The patch for closing the collar is replaced by a trapezoid patch sewn behind the left side of the collar and held in place by buttons.
    -The second button for the collar is no longer there.
    -The size is now printed below the collar.
    -Makers tag is in the right lower pocket.

    4. Specification PQD 397 (September 15 1943)
    -Looks like the M-1943-A. Its made of poplin, and lined by flannel to use up the existing stocks for the Field Jacket lining (M-1941) Its made in small amounts until spring 1944.

    5. Specification PQD 370-C (October 11 1943)
    -Thicker buttons.
    -Suppression of the 2nd button of the patch for the upstanding collar when its not being used.
    -The loop for suspending the jacket is now actually sewn in a loop. This was not so before.
    -18 sizes available, three lengths, Short, Regular and Long.

    6. Specification PQD 370-D (February 23 1944)
    -‘How to use’ tag added below the collar, rectangular, in cheese cloth or on fabric.

    7. Specification PQD 370-E (February 13 1945)

    -18 sizes, three lengths, Short, Regular and Long.
    -The size tag is sewn in with the collar and the size is marked in red, blue or
    black.

    -‘How to use’ tag now has a small drawing added. Some makers print this tag on the lining by a transfer that is ironed on.
    -The breast pockets are made larger, supposedly to be able to carry K rations


  • blatio (zadanie domowe)
  • Ok, no to lecimy:

    Odmiany kurtki polowej M-43
    (PQD = Philadelphia Quartermaster Depot)

    /Filadelfijskie Składy Kwatermistrzowskie – dziś znane jako
    Defense Logistics Agency Troop Support, http://en.wikipedia.org/wiki/Philadelphia_Quartermaster_Depot
    - przyp. tłum.
    /


    1. Specyfikacja PQD 1 370 (29 maja 1943)

    - Kołnierz może być zapinany pod szyją na guzik w pozycji pionowej przy pomocy materiałowej patki pod kołnierzem, może być zapinany w dwóch pozycjach, zależnie od rodzaju odzieży noszonej pod spodem.
    - 13 rozmiarów jest dostępnych, trzy długości są dostępne: Short, Regular oraz Long /krótka, regularna oraz długa – przyp. tłum./.
    - Metka wytwórcy znajduje się w prawej kieszeni piersiowej, wydrukowana na białym płótnie.
    - Metka z rozmiarem wszyta jest w kołnierz.
    - W kołnierz wszyta jest pętelka do powieszenia kurtki, gdy jest nieużywana.
    - Doły rękawów zapinane są podobnie jak w koszuli wełnianej /zapewne chodzi o mankiety zapinane na guziki – przyp. tłum./.


    2. Specyfikacja PQD 370-A (30 czerwca 1943)
    - Materiałowa patka pod kołnierzem jest umieszczona niżej.
    - Dół rękawa jest obszyty szwem pojedynczym.
    - 13 rozmiarów dostępnych, 2 długości: Regular i Long.
    - Dwa pasy tkaniny są wszyte na obydwu krańcach dolnych kieszeni w celu wzmocnienia dla ciężkiej zawartości, jaka czasami jest w przenoszona. Jeden z tych pasów tkaniny biegnie przez całą długość kurtki, aż do kołnierza.


    3. Specyfikacja PQD 370-B (9 lipca 1943)

    - Doły rękawów są bardziej uproszczone.
    - Patka do zapinania kołnierza zastąpiona zostaje trapezoidalną patką wszytą za lewym brzegiem kołnierza i utrzymywana w swojej pozycji przez guziki.
    - Drugi guzik kołnierza zostaje usunięty.
    - Rozmiar jest teraz nadrukowany pod kołnierzem.
    - Metka producenta znajduje się w prawej dolnej kieszeni.


    4. Specyfikacja PQD 397 (15 sierpnia 1943)
    - Wygląd jak M-1943-A.
    Wykonana jest z popeliny /rodzaj splotu tkaniny, http://pl.wikipedia.org/wiki/Popelina - przyp.tłum./ z podszewką z flaneli /wtedy, niegruba tkanina wełniana - przyp. tłum./ aby wykorzystać istniejące zapasy na podszewki do Kurtki Polowej (M-1941) /kurtka M-41, tzw. Parsons Jacket miała podszewkę wełnianą, http://en.wikipedia.org/wiki/M-1941_Field_Jacket - przyp. tłum./ . Produkowana jest w niewielkich ilościach do wiosny 1944.

    5. Specyfikacja PQD 370-C (11 października 1943)
    - Grubsze guziki.
    - Zakrycie drugiego guzika patki do zapinania kołnierza w pozycji stojącej, gdy nie jest używany.
    - Pętelka do zawieszania kurtki jest teraz faktycznie wszywana jako pętelka. Tak wcześniej nie było.
    - 18 rozmiarów dostępnych, trzy długości: Short, Regular i Long.


    6. Specyfikacja PQD 370-D (23 lutego 1944)
    - Metka “Jak używać” dodana poniżej kołnierza, prostokątna, na białym płótnie.


    7. Specyfikacja PQD 370-E (13 lutego 1945)
    - 18 rozmiarów, trzy długości, Short, Regular i Long.
    - Metka z rozmiarem jest wszywana w kołnierz, a rozmiar jest oznaczany na czerwono, niebiesko lub czarno.
    - Metka z instrukcją użycia ma dodany mały rysunek. Niektórzy producenci drukują metkę na podszewce poprzez naprasowanie.
    - Kieszenie piersiowe są większe, aby można było w nich przenosić Racje K /K-Rations – dzienne wojskowe racje żywnościowe, http://en.wikipedia.org/wiki/K-ration
    - przyp. tłum./
    .

  • no panie rewelka 
  • Blatio!
    =D>
  • Dobra, już jest wyedytowane, poprawione, bo mi jak zwykle różne kwiatki powychodziły przy wklejaniu. Mam nadzieję, że nic nie popieprzyłem ;)
    Przy okazji można zauważyć jak ciekawie zmieniała się konstrukcja.

    Jedno mnie ciekawi - jest wzmianka o tym, żeby pierwotne partie produkować z podszewką z wełnianej flaneli jak M-41, zaś nie ma później wzmianki o produkowaniu M-43 z podszewką bawełnianą, czyli z taką, z jaką M-43 znamy najlepiej.
  • Moja teoria jest następująca: kurtki M-43 produkowano od początku z podszewką popelinową, później, między sierpniem a październikiem 1943 roku, wyprodukowano - na podstawie obowiązującej w tym okresie specyfikacji PQD 370-C - "niewielkie ilości" kurtek z flanelową podszewką. Flanelowa podszewka w emce M-43 to mały epizod - tak rozumiem Twoje, Blatio, tłumaczenie. Nie wiadomo, jakie jest źródło tych - zacytowanych przez Lobo47 - informacji, ale wygląda na to - jak zdążyłem się zorientować - że przedstawiają one faktyczny stan rzeczy. Oczywiście, niepełny stan rzeczy. Przecież po 1945 roku emka M-43 dalej ulegała zmianom, ukazywały się nowe specyfikacje, np. No. 6-370, na podstawie której wyprodukowano kurtki w 1948 roku. Blatio, dzięki za tłumaczenie.
  • Ok, a teraz zagadka :)

    Oto mamy na pozór normalnie wyglądającą M43:

    image

    Jednak, gdy spojrzymy na nią od tyłu, zobaczymy, że coś z nią jest nie halo:

    image

    Gdy spojrzymy nieco pod kątem zobaczymy coś takiego:

    image

    I jeszcze w powiększeniu...

    image

    No i teraz ja się pytam: CO TO JEST? :D

    Przyznaję, że sam chciałbym wiedzieć. Znalazłem te zdjęcia w sieci tak dawno temu, że nie pamiętam przy jakiej okazji. Znalazłem je przed chwilą przy okazji przeglądania folderu z różnymi zdjęciami M43.

    Jakieś pomysły? Czyżby jakiś prototyp M43 w wersji zakładanej na plecak?
  • Bez metki trudno coś powiedzieć. W książce Alana D. Cirkera "The Alpha Story" można obejrzeć fotografie eksperymentalnych kurtek M-65 i innych części garderoby produkowanych dla wojska w latach 70.: wszystkie miały metki z zaznaczeniem - "experimental".


    Wracając do flaneli: do 1961 roku produkowano emki M-51 z flanelowymi (80% wełna, 20% bawełna) wnętrzami (w kolorze zielonym) dolnych kieszeni. Zapasy flaneli zostały więc chyba wykorzystane w stu procentach.

  • Co to kurka jest ??? Wersja na Quasimodo  xD
  • mi ta m-ka z garbem wyglądała by na jakąś lotnicza kurtkę
  • image
    Experimental M43 ?
  • Eee... yyyy... eee...
    Tyle mam do powiedzenia w tej sprawie :D
  • A co o tym sądzicie?
    ;)

    image
  • No, to by tłumaczyło - jak eksperymentalne, to eksperymentalne :D
  • A tu kolejna ,,tajemnicza Pani,,

    :-?

    image

    image

    image

    image

    image

    image




  • No, ta już nie taka tajemnicza.
    Jak dla mnie to może być jeden z pierwszych wypustów, jaki został opisany w pierwotnej specyfikacji - brak trapezoidalnej patki do spinania kołnierza pod brodą, a mankiety rękawów są zapinane jak w koszuli (nie mają jeszcze klinów, widać na 3. zdjęciu) - odpowiadałoby to pierwotnemu opisowi w specyfikacji (pkt 1.).
  • Eksperymentalne kurtki M-43 w książce Shelbyego L. Stantona "U.S. Army Uniforms of World War II": http://tiny.pl/h1dhc


  • Accession Number : AD0652349



    Title :   OUTFIT COMBAT, M-1943, EXPERIMENTAL TEST NO. OQMG-140



    Descriptive Note : Final rept.



    Corporate Author : ARMY MEDICAL RESEARCH LAB FORT KNOX KY



    Personal Author(s) : Horvath, Steven M. ; Freedman, Arthur



    Handle / proxy Url : Tego Nie mogę zdradzić  :) Musicie szukać!!!     



    Report Date : 03 MAY 1943



    Pagination or Media Count : 20



    Abstract : The purpose of the research was to test under actual
    service conditions in the field the temperate zone portion of the four
    zone outfit, combat M-1943. On the basis of study of world-wide
    climates with reference in particular to variations in wind velocity
    and temperature, the OQMG established four clothing zones; tropical,
    temperate, cold and arctic. Clothing was designed to provide optimum
    protection for the average climatic conditions of each zone, and
    adequate protection for the worst conditions encountered. The tropical
    issue serves as the basic layer, and as far as possible, extra items
    are provided as additional protective layers for each colder zone. It
    was the intention to standardize all equipage so that identical items
    will be used by all arms.



    Descriptors :   *PROTECTIVE CLOTHING, MILITARY REQUIREMENTS, ACCEPTABILITY, STANDARDIZATION



    Subject Categories : PROTECTIVE EQUIPMENT



    Distribution Statement : APPROVED FOR PUBLIC RELEAS

  • Kurtka określana jako eksperymentalna M-43, znaleziona na stronie intermetowej: http://tiny.pl/h1dtt Oto niektóre z tych fotografii:


    imageimageimageimageimageimage


     

  • McMurphy!

    Tajemniczy zamek na zaszewce (zdj 3)bokiem!

    Do czego to służyło?
    ,,klimatyzacja,, :)
    Blatio, wstawił fotke to były napy!



    :-?
  • image


    Do czego to służyło? Nie wiem. To wymyślili spece z Pierwszego Batalionu Matki Ziemi. Czytałeś książkę Jona Ronsona "Człowiek, który gapił się na kozy", albo oglądałeś film pod tym samym tytułem?

  • Huh... kurtka ciekawa, ale nada będę zachodził w głowę, po kiego wała te otwory na plecach? :D
    Z tego co tutaj się na wątku rozwinęło (i bardzo dobrze, bo historia M43 to moja słaba strona), M43 może mieć ciekawszą historię powstawania i zmian, niż M65 :P
  • Właśnie go w sobotę ,,wypożyczyłem,, z torrenta  :)  .Niezła obsada George Clooney,Jeff Bridges i Kevin Spacey.
    Będę w niedzielę oglądał!!!


  • pany jak jest mierzona rozmiarówka m43 w calach zgadza się 
  • Mhm :) Musisz pomnożyć przez 2,54 cm... o ile pamiętam, podają obwód klaty, na jaką pasuje.
  • Rozmiarówka, tzn. informacja typu "od - do" wyrażona w jednostkach długości dotycząca wysokości ciała i obwodu klatki piersiowej osoby, dla której kurtka jest przeznaczona, podawana jest w kurtkach M-50 (w M-43 informacja o rozmiarze wyrażona jest jedynie skrótem - np. 38R) na metce płóciennej pod kołnierzem lub wybita stemplem. Wysokość (height) podawana jest w stopach i calach, obwód klatki piersiowej (chest) w calach. 1 stopa=30,48 cm, 1 cal=2,54 cm. Po przeliczeniu wychodzą te same wielkości, jak w emce M-65: np. regular (od 5 stóp i 7 cali do 5 stóp i 11 cali) - 170-180 cm, small (od 33 cali do 36,9 cali) - 84-94 cm.

  • devil Tomek!
    Normalnie, perfekcyjne podejście do sprawy co do rozmiarówki :) - Nic dodać, nic ująć!!!


  • Moja kurtka M-43 ma wielkość 38R. Liczba 38 oznacza obwód klatki piersiowej żołnierza, dla którego tę kurtkę uszyto, a litera L (long) długość kurtki. Spotkałem następujące symbole obszerności kurtki: 34, 36, 38, 40, 42, 44, i 46. Długość występuje w trzech rodzajach: S (short), R (regular) i L (long). Te trzy długości równe są swoim odpowiednikom w kurtkach M-51 i M-65. Natomiast obszerność (czyli obwód klatki piersiowej) 34 i 36 równa się - mniej wiecej - obszerności small w kurtkach M-51 i M-65, obszerność 38 i 40 - obszerności medium w kurtkach M-51 i M-65, a obszerność 42 i 44 - obszerności large w kurtkach M-51 i M-65.

  • Tak sobie to wyliczyłem mniej więcej, perfekcyjnie już wszystko rozwiane dla potomnych. Dzięki McM   


  • image
    image

    Pozdro :)
  • No i na ,,pudziana,, :)
    image
  • Lata 50.:


    image


    Lata 90.:


    image


    Wiliam S. Burroughs - bitnik, pisarz, aktor, przyjaciel wielu artystów ze sceny rockowej, jak np. : Patti Smith, David Bowie, Iggy Pop, Mick Jagger. Legenda.


     


     

  • Widzę, że na starość ten wybitny przedstawiciel "beat genetation" zamienił M43 na M65 ;)
  • Ciekawe czy po drodze była też M51?
  • Ciężko orzec, na to pytanie musiałby odpowiedzieć sam zainteresowany, ale jest to niewykluczone :D

    Tutaj jeszcze raz Burroughs w M43:

    image

    Tutaj już w M65:

    image
  • Niezły ,,kozak,, z tego Burroughsa :)
  • Jeszcze kręgi bohemy lat 60.: aktor Rip Torn, dla którego została napisana rola młodego adwokata (ostatecznie zagrał ją Jack Nicholson) w filmie Dennisa Hoppera "Easy Rider".


    imageimage