Witaj, Czcigodny Przybyszu!

Wygląda na to, że jesteś tu nowy. Jeśli naprawdę jesteś tym zainteresowany, kliknij w te przyciski!

In this Discussion

Powered by Vanilla
Kamuflaże Różnych Armii
  • https://picasaweb.google.com/magdalen22

Miłego oglądania szczególnie drugi link jak się nie mylę, większej kolekcji nie widziałem ;)
  • Wczoraj przypadkowo dowiedziałem się, ze US Navy wreszcie po latach rezygnuje z mundurów NWU w kamo Type I (blue/gray) powszechnie nazywanych "blueberries". Od jesieni 2019 planuje się całkowite przejście na inne mundury z typoszeregu NWU - Type III Woodland (takie same jak np. noszą jednostki Seabees albo SEALs). Wymianę wymusiła narastająca krytyka Type I (gruby, ciężki, nieoddychający materiał powodujący, że żołnierze niemiłosiernie pocili się i najlepszym rozwiązaniem było po prostu ściąganie bluzy). Innym powodem był dość zabawny fakt - jedyną sytuacją gdy Type I pomagał zamaskować żołnierza w otaczającym go środowisku było wypadnięcie za burtę do wody - wtedy faktycznie trudno było go dojrzeć co w sytuacji ratowania życia musiało być niezwykle irytujące i powodujące niebezpieczne sytuacje. Inne powody wymiany to chęć zunifikowania umundurowania (US Navy używa dziś 3 kamuflaży, poza w/w także odmianę Type II Desert) oraz dążenie do obniżenia kosztów. Type III Woodland jest chwalony przez jednostki US Navy - materiał jest znacznie lżejszy, oddychający, wygodny w użyciu. Trwają jeszcze prace nad wrozeniem lepszej odmiany niepalnej.
    Przy okazji ciekawostka - każdy marynarz posiada 3 kpl. NWU w kamo Type I - każdy z nich to koszt ok. 215 USD (bielizna, spodnie, bluza, kurtka, parka, buty, czapka, itp.) - w sumie ponad 600 USD/rok!
  • Warto by było wrzucić jakieś fotki :-)
  • fakt - tu jest link do artykułu o wymianie, ze zdjęciami Type I:

a tutaj Type I i również Type III (sam mam taką koszulę - b. fajna, dzięki uprzejmości Doktora z forum - pozdrowienia!):

Co ciekawe - marynarze nadal mogą nosić do kompletu czarne buty, ale to też jest już przesądzone - "przesiądą" się na coyote brown.

Polecam też link do strony Soldiersystems - tutaj zawsze są ciekawe artykuły o umundurowaniu US Army, oporządzeniu, akcesoriach, itp.:

• niebieski Woodland, he, he
  • Fajne to jest, bo to w końcu woodland :-) Bardziej mi się podoba niż ten cały marpat blue. No i bardziej widać żołnierza kiedy wpadnie do wody ;-)
  • Przy okazji warto też wspomnieć o tym że USAF pracowało nad eksperymentalnym niebieskim tygrysem.

http://www.usmilitariaforum.com/forums/index.php?/topic/182165-air-force-experimental-camouflage-tiger-stripes/
  • lubię to forum - często czytam artykuły z tej strony.
    Ta firma American Power Source (metka z tej eksperymentalnej bluzy w niebieskim tygrysie) b. często szyła egzemplarze eksperymentalne do testów.
  • Hey , mam pytanko o szwedzkie umundurowanie m90 ,plusy i minusy ,wytrzymalosc etc. Mam zamiar kupic portki ze stuptutami , dzieki i pozdrawiam 
  • Na pewno jednym z minusów jest wygląd.
  • Solidnie uszyte (to raczej dobrze świadczy o szwaczkach ze Sri Lanki),mocny materiał, grube zamki kostkowe (z jednej strony zaleta-mróz,błoto,paprochy są niestraszne, ale dają wagę ) Od kolan do dołu są pomysłowo profilowane krajem i przeszyciami; podwójny materiał -w kroku też. Dla mnie nieco za wąskie, ale w teren praktyczne. Dołem wszyta solidna guma i zaczep na sznurowadła.
  • Wyglad kwestia gustu , widzialem je na zywo i sa chyba najfajniejsze ;) teraz kwestia ile jest odcieni -rodzaji m90 w szwedzkiej armii kontraktow ? Juz namierzylem sklep jakies 80 km ode mnie wiec niebawem sie pochwale jak juz je dostane w swoje rece ;) 
  • Taka ciekawostka dot. nowych wzorów kamuflażu - amerykańska firma 5.11 Tactical (właściciel m.in. kultowej marki Beyond Clothing szyjącej topowe ciuchy dla jednostkek specjalnych, operatorów i różnych służb mundurowych) wprowadza 2 nowe kamuflaże zwane Geo7 (Terrain i Night)

http://www.511tactical.com/fall2018-geo7-camo
  • Jakoś tak mi się z MAPA kojarzą- przynajmniej dzienny. Nie chodzi o czystą kolorystykę, ale ogólny układ kamuflażowy (rozłożenie plam, połączenia kolorystyczne)
  • Hey ,co sadzicie o usmc pustynnych portkach ,frog (digital) Jak to jest z ich oddychalnoscia ,czy sa w miste ciepłe -zimne i czy szybko schną ,dzięki
  • Zwykłe pustynne MCCUU NyCo używane przez USMC są moim zdaniem zbyt sztywne i grube jak na wysokie temperatury. Przewiewność na niskim poziomie, nie zapewniają komfortu w upalne dni. Za to poza porą letnią - gdy jest chłodniej i zawieje wiatr - całkiem niezłe w użyciu. Materiał jest pancerny więc można ostro ciorać bez ryzyka szybkiego zniszczenia. Znacznie lepiej nosi mi się FROGi (odmiana niepalna). Tu skład materiału jest zupełnie inny, materiał jest bardziej cienki i przewiewny, nie sprawia wrażenia tak sztywnego, lepiej ukłąda się na ciele.
    Wystarczy wziąć obie pary gaci w ręce (MCCUU vs. FROG) - wyczuwa się wyraźnie różnicę w gramaturze i fakturze materiału z korzyścią dla FROGów.
    Zwykłe FR ACU myślę, że są porównywalne z FROGami jeśli chodzi o użytkowalność latem aczkolwiek FROGi są bardziej "plastykowe" więc z definicji ich oddychalność powinna być niższa. Zarówno MCCUU jak i FROGi schną długo - materiał jest gęsto tkany i gruby więc nie ma co liczyć, że 2-3 godz. po wypraniu będą gotowe do noszenia.
    Jeszcze lepsze od FROGów są moim zdaniem Bradleye - to taka rzadka wariacja dla załóg pojazdów pancernych - też wersja FR (niepalna) ale latem zdecydowanie bardziej wygodna w noszeniu. Materiał jeszcze bardziej "lejący się", miękki i miły w dotyku.
    To moje ulubione spodnie, choć wiadomo, że na wysokie temperatury nic nie pobije starych, poczciwych TCU. 
    Od zeszłego roku USMC i US Navy użytkują coś jeszcze nowszego - EFRCE (taka nowsza generacja spodni niepalnych z rodziny FROG, w komplecie jest też koszulka Combat). EFRCE wprowadzono gdyż wielu żołnierzy narzekało na trwałość i wytrzymałość poprzednich FROGów, szczególnie koszulek. Materiał na torsie jest zdecydowanie zbyt delikatny, ich żywot na polu walki to pewnie ledwie kilka tygodni.
  • Wielkie dzięki panzer73 ,widzę ze masz spora wiedzę :) czekam na paczkę bo wlasnie zamówiłem takie portki ,pozdrawiam
  • a które konkretnie zamówiłeś? MCCUU czy FROG? Jakie kamo?