Witaj, Czcigodny Przybyszu!

Wygląda na to, że jesteś tu nowy. Jeśli naprawdę jesteś tym zainteresowany, kliknij w te przyciski!

In this Discussion

Powered by Vanilla
Spodnie wojskowe, militarne i taktyczne
  • Kupiłem rok temu a może półtora roku temu spodnie Helikona SF z nyco rip-stop, powiem szczerze, nie przypadły mi do gustu, bo wcale nie takie wygodne i materiał  nie zrobił się miły po kilkumiesięcznym noszeniu, nie polecam, polecam za to kontraktowe spodnie z rip-stopu nyco 50/50: BDU lub ACU, materiał robi się miły i miękki jak się w nich chodzi.
  • No żesz (......) jego mać! Teraz to już nie wiem co robić. Ogo mnie całkiem z tropu zbiłeś. Podobają mi się te helikony, kolor. Chcę mieć coś "wojskowego" ale gładkiego i nie w oliwkowym odcieniu.Najlepiej w ripstopie. BDU i ACU to tylko łódland i dizert???
  • ACU to krój spodni, które są tylko w kamuflarzu UCP w kontrkacie http://usarmy.pl/spodnie-acu-ucp-o_127.html SFU Helikona to właśnie wariacja tych spodnie, powiem tak gładkich nie kupisz taniej niż Helikona, czy to będą Texary, Teesary, Tru specki, odrębnie po kontraktowe Proppery  czy podobne to jedno i to samo i prawdopodobnie klepane w jednej fabryce. Helikon i Texar to polskie firmy, szyjące wiadomo gdzie, pomijając miltecki i mhf + fostex to już 2 gatunek kopii. Chyba, że mówimy o spodniach jeszcze całkowicie nie związanych z kontraktami czyli spodnie taktyczne, ale to też inna bajka :-D 
  • Warjat: odnośnie spodni Helikona, to tylko moje odczucie, nie polecam to nie znaczy odradzam, trzeba organoleptycznie sprawdzić w sklepie, może akurat Tobie przypadną do gustu, szczerze mówiąc krój tych SFów mi się podobał.
    O takich mowa (wkleję za godzinę fotkę), tylko ja mam czarną wersję
  • Jak z trzymaniem koloru zżółkły zbrązowaiły :P
  • Heh, kupiłem te helikony dzisiaj. Guziki już trzeba wzmacniać ... Wydają się całkiem przyjemne. devilu - miałem na myśli DCU oczywiście gdy pisałem o tym dizercie  :-D

     

  • Moje kojotowe BDU Helikona z NYCO ripstop sprawują się w sumie nieźle... nieco się zawiodłem rozmiarówką już gdy je kupowałem, bo jak na L-Regular były nieco węższe niż się spodziewałem :P
    Ale generalnie nic im nie jest, trochę się materiał powycierał z koloru w kroku. Używałem ich głównie jako spodni jesienno-zimowych w górach.

    Latem się nie odważyłem. Raz wyszedłem w nich na miasto przy +25 stopniach, to wróciłem po półgodzinie, bo mi się "cojones" zaczęły gotować ;)
  • Te helikony w kojocie to spodenki całkiem przyjemne. Ja mam M. Sprzedawca mówił, jak chciałem L mierzyć, że będzie wór na mnie, to odpuściłem. M-ki trochę przyciasne się wydają. Nawet po przeszyciu guzika głównego i rozporkowych o około 1cm. Niemniej jednak jestem zadowolony. Jeszcze zmierze L-ki kiedyś tak dla porównania.

  • Devil: jeżeli pytanie było do mnie, to moje SFy kilka razy były  prane , szybko tracą kolor i robią się szare, materiał kurczę dość sztywnawy jak na rip-stop, no i pot leje się po tyłku i cojones jak jest ciepło, w kontraktowcach chyba lepiej znosi się upały.
  • Bo czarne mają tendencje to żółknięcia,albo brązowienia  jak kolor schodzi  
  • Jak się ma jakość wykonania i trwałość wyrobów Texara do Helikona?  Spodobały mi się oliwkowe bdu texara. Ładnie uszyte tylko ciężkie i trochę sztywnawe. Materiał nyco.Dłuższe od kontraktów - tak mówiła sprzedawczyni. Wiem, wiem - najlepszy jest kontrakt ale.... ale nie chcę kolejnych portek w kamuflażu. Myslałem nad czymś gładkim i oliwka texarowska albo czerń byłyby doskonałe. Może jeszcze coś z jaśniejszych. To później. Najpierw się chłopy wypowiedzta jakie mata doświadczenia z texarem i helikonem.

    devilu, pomyliłem tematy. Przenieś te moje wypociny do Spodni militarnych i taktycznych.

    Post edytowany przez Warjat, data: 2013-03-16 12:56:01
  • Texar jakościowo będzie podobny do Helikona, polskie firmy szyjące wiadomo gdzie. jeśli chodzi o spodnie dobrej jakości i w dobrej cenie, lepszej oferty nie znajdziesz, ot tu i małe zaskoczenie też może być boooo, miałem trochę czasu miltecki w 100% bawełnie ripstop z tym, że krótkie, ale spodnie samem w sobie wytrzymałe, woodlandy dość intensywnego użytkowania, w sezonie wytrzymały jakieś ok 3, więc to i tak bardzo dobrze, czarne mam do dziś z tym, że z nich kolor bardzo zszedł już ;(, ale sam w sobie materiał trzyma się jeszcze dobrze. 
  • Warjat bierz Proppera. Daj spokój z jakimś texarem i do bani krojem helikona. Mam czarne nyco i ripstop i oliwka w ripstopie. Kolor schodzi bardzo powoli nic sie nie pruje nic się nie wyciera. Wygląda tak jak Bdu powinno wyglądać. Warte swojej ceny.
  • No, no te z linku całkiem fajne. Nie myślałem nad propperem ale widzę, że chyba ten sklep azymut odwiedzę jak będę w Warszawie. Mam już coś od nich z allegro.

    Tak pytam o tego texara i helikona bo tylko to (albo głównie to) mają w sklepach stacjonarnych, gdzie bywam. Ja jestem tradycjonalistą i wolę pomacać i pomierzyć towar zanim kupię.

  • Warjat jak będzie mi sie chciało to mogę Ci obfocić te oliwki jak wyglądają po kilku latach i praniach.
  • Wrzuciłem Ci tego linka do Propperów, bo sam chcę kupić ich spodnie. Lubię ich niekontraktowe ciuchy. Są solidnie zrobione i ceny mają niewygórowane. No i zielone spodnie też mają. A do azymutu to mam jakieś 30 minut drogi :)

    A ja chcę coś takiego. Cena 120 zł, czyli tanio jak barszcz :D

    http://www.azymut.waw.pl/sklep/produkt.php?id=1241&idg=42


  • Jeśli chodzi o oliwke to jest dosyć jasna od początku taka była z boku oliwka M65. Ogólnie bardzo sympatyczny kolorek.

    image
    image
    image


  • ~mrfreeze

    To taki "alfowy" kolor. Ten kolorek fajnie się spiera. A nawet raczej się rozjaśnia niż spiera. Potem wychodzi z tego taki "medyczny seledynek" :)  

    Te Twoje woodlandy m65 to jaka to firma i który rok?

  • Mrfreeze 
    Ładna kolekcja spodni!!
    pozdrawiam
  • Będzie regularnie uzupełniana. Nie mogę sie powstrzymać.
  • mrfreeze - imponująca kolekcja! Podoba mi się ogólnie pustynne ucp jako kamuflaż.

    Mam pytanie: są kontraktowe ciuchy amerykańskie w kolorze czarnym? Chodzi mi o bdu a tak naprawdę tylko o spodnie. Ktoś w tym wątku coś pisał na ten temat ale wiecie - leniuch jestem i nie chce mi się wątku od początku przeglądać....

    No to jeszcze przy okazji, skoro jestem przy głosie, zapytam czy są kontraktowe ubrania wojskowe amerykańskie gładkie, bez kamuflażu ( class 1?). W grę wchodzą też odzienia innych armii, które można nabyć w naszym pięknym Kraju.

  • Ciężko już o gładkie powiedzmy oliwkowe mundury, jedynie brytyjskie, ale to spodnie tylko, bo koszule odradzam, Bw stary mundur potocznie zwany moleskin, gdzie tutaj też jest problem z dostępnością, dobrze dostępne będą na chwilę obecna austryjackie mundury.
  • Moleskiny są na allergo. Drogie to to jest. Widziałem tylko koszule moleskin. Spodni niet. W kazdym razie na allergo niet. Dobra devil, a amerykańskie ciuchy kontraktowe oprócz oliwki? Coyote brown? Tan?
  • Zdarzają się moleskiny kontrakty zależnie od rozmiaru od ok 40-100zł używki, w takich kolorach to tylko taktyczne spodnie, albo kopie.
  • Mnie korca te spodenki z BW. Ktoś miał doświadczenie? ta Bawełna nie jest zbyt gruba?
    I jeszcze jedno- chcę zakupić spodnie w kroju BDU lub podobnym, M65 odpada , kolor OLIV.
    Który producent 'daje radę"? Textar ma w swojej ofercie takowe i to w rip-stopie a to duży + bo szukam na lato.

  • Nie jest tragicznie gruba (choć latem czasem można się zgrzać) wytrzymałe, rewelacyjnie skrojone z tym, że mi osobiście jak pamiętam brakuje drugiej kieszeni na tyłku, czy texar czy helikon to jedno i to samo, swego czasu mam w sumie nadal miltecki, albo to były mfh nie pamiętam krótkie i jeśli chodzi o bawełnę 100% ripstop to radziła sobie całkiem nie źle jeśli chodzi o wytrzymałość, bo i w nich bywało ciepło, ale dawało się radę. Na lato jak już to 100% bawełna w ripstopie jak pisałem, w nyco ripstopie tez się da, ale jest za ciepło. Masz do wyboru tessar, texar, helikon, miltec, mfh w zaokrągleniu ceny od 80 - 110zł
  • Monter, jeżeli chodzi o spodnie we flecktarnie to ja mam leśne i pustynne. W obydwu 80/20 bawełna/poliester. Są świetne. Szybko schną. Pięć kieszeni spoko wystarcza. Wydaje mi się, że leśne lepiej oddychają od pustynnych, mimo, że są trochę grubsze. Mój ojciec ma z kolei spodnie bw 65/35 bawełna/ poliester i też sobie bardzo chwali. Spodnie bw mogę więc spokojnie polecić. Będziesz zadowolony.

    Co do spodni bdupodobnych to niektórzy koledzy z forum polecają proppera. Zajrzyj na http://www.azymut.waw.pl/sklep/grupy.php?idg=42   Sam się zaczaiłem na beżowe proppery bdu w rippstopie.

  • Propper- czytalem, ale jeśli są podobni producenci w jakości to po co przepłacać :) W planie jest jeszcze zakup- pustynnych BW i DPM, ale Olivka ma priorytet.
    Dzięki za rady :)
  • Gdyby był inny rozmiar :/
    http://allegro.pl/nowe-spodnie-bdu-bojowki-oliv-us-army-usmc-i3135144851.html

    Popełniłem sobie paustynne BW..są zajefajne , kurde niby inny krój niz BDU ale zajefajny . Ciężko było mi dobrać rozmiar, ale jakoś się udało
    Popełniłem
    też BDU oliwkowe ripstop Tessara. Odbiegają od BDU kontraktowych min. :
    innymi taśmami przy pasie i nogawkach, intensywniejszy splot
    ripstop..no i jakaś dziwne przedłużenie przy zapinaniu rozporka/podwójne
    zapięcie ??
  • masz na myśli taki jak by klin trójkątny zapinany na guzior, a potem zapinasz spodnie na normalne guziki, jak tak to nic dziwnego, kup kontrakty BDU woodland tam spotkasz to samo zapewne ;)
  • Tak, Devil ma rację, w kontraktowych letnich woodlandach  BDU nyco ripstop jest taka klapka, chyba spełnia funkcję ochrony przed kurzem, owadami i płazami. Nie wiem czy taka sama występuje w wersji zimowej BDU, szytej z grubszego nyco.
  • Dzieki za wyjadnienia. Chodzilo własnie o ten klin
    Zdziwiłem sie bo w BDU 3desert tego nie ma.
  • A po co w pustynnych piach jak sobie wleci to i wypadnie, no a pustynne żyjątka nie są takie małe aby się prześlizgnąć przez dziury pomiędzy guzikami, a jak często się zdarza czołgać po pustyni.
  • Ahoj, poratujcie. Czy ktoś by mi "przetłumaczył" brytolskie 90/88/104 na rozmiarówkę NATO (muszę się zorientować, co i jak, a z pomiarów nie bardzo umiem podjąć decyzję). Z góry dziękuję.
  • Akurat brytyjska rozmiarówka jest moim zdaniem łatwiejsza do zrozumienia niż NATO-wska.
    Długość nogawki od kroku: 90 cm;
    Obwód w pasie: 88 cm;
    Obwód w biodrach: 104 cm
    Wystarczy się pomierzyć w tych miejscach i gotowe. :)
    Brytolskie ciuchy trzymają rozmiary.
  • Pytanie do znawców - Brytyjskie spodnie maja ściągacze w pasie?
  • Mają wszystkie chyba taki sznurek w pasie  - na zdjęciu widać 
    image


  • Dzięi Ziomek, czyli podobnie jak ACU, w tych kanadyjskich (co pisałem o nich w wątku Nasze nowe...) nie ma ściągaczy, trzeba kupić i dobrać wg podanego rozmiaru ciut większe, bo można ewentualnie zastosować pasek.
  • Tylko, że w ACU sznurek jest cieniutki i krótki, a w DPM gruby i długi co mi odpowiada.
  • DPM-y to bardzo wygodne spodnie. Jedyne, co mi przeszkadza, to konstrukcja kieszeni na biodrach - kiedy się siedzi, drobne przedmioty lubią z nich "wylatać". :( 
    Spodnie Lightweight są dosyć delikatne, trzeba na nie uważać, bo łatwo rozerwać materiał. Ale za to są leciutkie i w sam raz na lato.
  • mają ściągacz w pasie (paki z guzikami) prócz sznurka, kijowej konstrukcji są też kieszenie udowe jak się nosi coś większego, ale z przeznaczenia są na mapę :p
    image
  • No spodenki tropical dpm są leciutkie i przewiewne  :-bd
  • Fajnie się też pomyka w krótkich pustynnych. W sam raz na upały. :)
  • ja ostatnio zakupiłem :P może i z miltecka ale 100% bawełna Rs i chwale je sobie bardzo ;)
    image
    i takie same w woodlandzie, ale o tych brytyjskich krótkich też pomyślę :-P

  • Witam Szanownych Kolegów.

    Ostatnio znalazłem w spodniach bdu woodland napis TEMPERATE. Co to może oznaczać?

    image


  • Temperate znaczy "umiarkowany", chyba chodzi o klimat, czyli spodnie do użytku w naszym klimacie.
  • O dzięki, rozumiem. Na niektórych spodniach nie ma tego napisu, stąd moje pytanie:)
  • Na niektórych spodniach nie ma tego napisu, bo nie są tak temperamentne jak te z napisem. Więc wszystko się zgadza ;-)