Witaj, Czcigodny Przybyszu!

Wygląda na to, że jesteś tu nowy. Jeśli naprawdę jesteś tym zainteresowany, kliknij w te przyciski!

In this Discussion

Powered by Vanilla
Spodnie wojskowe, militarne i taktyczne
  • Czy spodnie BDU twill NyCo 50/50 nadają się na lato, czy będzie gorąco? A jeśli będzie gorąco, to jak bardzo? Na pewno powinny być dużo bardziej "oddychające" niż spodnie M65, bo nie są wiatroszczelne. Jeśli ktoś testował coś takiego na sobie to proszę o odpowiedź ;-)
  • Jak dżinsy,tylko trochę lużniejsze.
  • Jak na lato to tylko BDU bawełna. Mnie osobiście sprawdzają się od kilku lat.Obecnie testujemy z bratem brytyjskie DPM i na razie jest OK.Zobaczymy latem.
    pozdrawiam
  • Jak bardzo gorąco, zależy od osoby która w nich chodzi, bo np ja obskoczę, a ty ledwo co ubierzesz i już nie wyjdziesz, z tym, że mi osobiście lepiej się chodzi w spodniach jak już nie mam wyjścia z nyco 5050 niż polico 6535. 
  • ~7P7

    No to jeśli są podobne do dżinsów to nie jest źle :) No i są luźniejsze na dodatek, więc jeśli nogi się nieco spocą to spodnie BDU nie są tak przyległe do ciała i nie krępują ruchów tak jak opierające się dżinsy.

    ~zibi

    Wiem że bawełna jest najlepsza i najlepiej jeśli jest w wersji rip-stop. Tyle że spodni 6 color (którymi jestem zainteresowany) nie robili z bawełny z tego co się orientuję. A może źle się orientuję? W każdym razie wszystkie które widziałem były wykonane z Ny/Co.

    ~devil

    A ja myślałem że poli-cotton jest przewiewniejszy od ny/co :-? No bo przecież z poliestru robią te wszystkie ciuszki sportowe. Na rower, do biegania, do gry w piłkę, itd. A z nylonu odzieży sportowej się nie robi.
  • Z doświadczenia wiem, że nyco 50/50 nie nadaje się na ciepłe dni. Co dopiero na gorące! W spodniach m65 gotowałem się momentalnie jak tylko były cieplejsze pogody. W helikonowskich bdu w nyco rippstop jest trochę lepiej ale tylko trochę. Bawełna jest na lato bezkonkurencyjna. No ale każdy o tym wie.
  • Owszem, ale mi osobiście lepiej podchodzi nyco, jeśli chodzi ci o d6c ja spokojnie w nich oblatuje latem i nie skwierczę, że jak to nie gorąco.  
  • Robili też jeszcze spodnie 6 color ny/co z rip-stopu. Ale to jest rarytas i kupienie ich graniczy z cudem.
  • Hej, a co powiecie na spodnie Helikon UTP z serii Urban Tactical Line UTL coyote, na http://bron.pl mają po 229 zł.
  • Jak dla mnie, cena zabija. A ci którzy są nieśmiertelni to im klapki spadają.
  • Tutaj idealnie widać na tle innych spodni, jak straszliwie źle wyglądają spodnie UCP na człowieku.                         O gustach się niby nie dyskutuje, ale tylko w przypadku jeśli coś nie jest obrzydliwe.

  • Zrobiłem lekki offtop w temacie o butach, ale teraz już we właściwym miejscu.

    Przeczytałem ten temat i doszedłem do wniosku, że do 100 zł te spodnie powinny być dobre. Niestety to nie mój rozmiar, po zapytaniu o inny dostałem odpowiedź: "[...] posiadamy spodnie BDU lecz nie Helikona a firmy Camo. Skład tych spodni to 100% Bawełna z siateczką wzmacniającą Rip-Stop". Pierwszy raz słyszę tej firmie, dlatego pytanie do Was, wiecie co to za spodnie? Warto? 
  • A może takie coś? Spodnie BDU Propper - oliwkowe.


    Dobra firma (robią też dla armii USA), 100% bawełna rip-stop i niekamuflażowy kolor. Czyli wszystko to co chcesz.
  • Te helikony bdu są bardzo wygodne i praktyczne. Jeżeli jednak są z ny/co rippstop (a te ze zdjęcia wydaje się, że są z tego materiału) to się nie nadają na ciepłe pogody. Na wiosnę i lato tylko bawełna. Spodenki z linku Szanownego Kolegi Falklanda z pewnością nadają się do noszenia całorocznego. Wiadomo, na zimę wkładamy kaleson albo getra i jest dobrze. Sam się na te spodnie napaliłem i jak kaski będzie zbywało to zakupię je i bluzę bdu od proppera właśnie. Jeszcze jedno - porównując zdjęcia bdu helikona i proppera to wydaje się, że proppery są nieco bardziej przylegające do nóg. Gdzieś nawet było kiedyś w tym wątku i ktoś pisał. że tak jest faktycznie. Proponuję pomierzyć w sklepie i porównać co Ci bardziej pasuje Epkyrlu.
  • Dziękuję za rady.
    Jak tylko będę mógł to wybiorę się do stacjonarnego sklepu i przymierzę. Niestety, z racji miejsca zamieszkania mam z tym spory problem i zapewne wszystkie zakupy będę musiał robić za pośrednictwem Internetu, ale może uda mi się coś znaleźć na miejscu. 
  • Proppery tak samo jak Tru-Spec, mają oryginalny krój spodni bdu Us Army. A Helikon coś tam sobie z nimi kombinuje. Też muszę zanabyć te zielone Proppery. Już od dawna mam taki zamiar. A ostatnio kupiłem sobie czarne spodnie bdu Tru-Spec. Ładnie są uszyte. Materiał jest matowy i mechaty, nie tak jak te świecące i "śliskie" spodnie ochroniarskie szyte nie wiadomo gdzie. Skład to: cotton 60% i poliester 40%. Jestem zadowolony. A cena sporo niższa od polsko-chińskiego Helikona... ;-)
  • Tak sobie poszedłem na "ciucholandowy patrol" i znalazłem i zapłaciłem... 10 zeta za... hamerykanckie spodnie p.chemiczne. Dokładnie je oblukawszy, stwierdziłem, że na lato będą perfekcyjne!!!
    Jak one tego dokonały??? Pozbawiłem je (nad podziw łatwo poszło) wkładki z węglem aktywowanym i patek na zamkach bocznych w nogawkach, zostawiłem "gumate" wkładki w kieszeniach udowych ( z przodu),
    bo cienkie i nie wadzą. Na metce nie ma skł. materiału, ale sądząc po lekkiej topliwości; jest to gł. bawełna z małą domieszką czegoś "śtucnego", splot luźny lecz nie rozciągliwy, jak np. w podobnych spodniach brytyjskich. Spodnie Winfield MFG. z '78 roku, zamki Scovill, kolor oliwka, stan-nietknięte! Mają szlufki, choć nie mają pasa, ale z paskiem-rewelka! Szlufki na szele odprułem, wew. klapę zakrywającą zamek w kroku zostawiłem.
    10 zeta+1 i 1/2 H prac demontażowych; a efekt: @-)   
    P.S.
    nie będzie fotek, były kiedyś na aledrogo+wyobraźnia ( to ten brak patek na zamkach bocznych  nogawek) SUIT, CHEMICAL PROTECTIVE DLA100-78-C-1021
  • jadą do mnie nowiutkie spodnie NWU w kamo AOR1 desert, używane przez US Navy SEALs. Czy ktoś może posiada takowe i chciałby się podzielić doświadczeniami z ich użytkowania (wygoda, funkcjonalność, trwałość, itp.)?
  • ondraszek tylko, że ten węgiel z tego co się orientuje brudzi straszliwie, a dwa w tych spodniach na pewno nie będzie przewiewnie i leciutko.

  • ~devil, patrz: j.w.>"Pozbawiłem je (...) wkładki z węglem..." Owa wkładka, to "pianka/gąbka" o grubości ok.5 mm,od str.ciała pokryta nylonem i "nasączona" owym węglem. Spodnie po wypraniu> czyściutkie!
  • Zwracam honor, umknęło mi ;)
  • Właśnie przyszły do mnie spodnie US Navy NWU blue/gray - b. fajny kamuflaż, kupiłem je głównie z tego powodu bo generalnie raczej nie różnią się niczym od innych spodni dla pozostałych służb armii USA. Fajny patent to gumka elastyczna w pasie - czego mi brakuje w innych modelach. No i nie mają na dole sznurków co mnie też niezmiernie cieszy :D
  • tym razem przyszła paczka ze spodniami MCCUU w kamo Woodland/MARPAT. Spodnie nie są w wersji niepalnej/FROG tylko w odmianie nasączonej repelentem na owady (permetryna). Długo ich szukałem (są w stanie magazynowym, kontrakt Racoe z 2013r. w rozmiarze M-XL) bo albo są oferty zajechanych szmat (dziury, plamy, mega wyblakłe), albo nie mój rozmiar, albo w cenie wziętej z sufitu (np.: 290 zł). 
    Generalnie , jak zauważyłem leśne MARPAT-y w przyzwoitym stanie są dość rzadko oferowane, znacznie częściej można kupić wersje pustynne/Desert.
  • pytanie raczej z tych dziecinnych :-)
    jak prać spodnie m65 ? na lewą czy prawą stronę ?
  • nie sądzę trojanman, aby była w tym jakakolwiek istotna różnica. Gdyby to miało kolosalne znaczenie dla żywotności spodni z pewnością byłaby odpowiednia wzmianka o tym na metce.
  • chodzi mi o to czy materiał nie zachowa się jak dżins i nie zrobią się ślady od tarcia materiału.
    wiem wiem to nie jeans ale już nie pamietam jak zachowały się kiedy prałem inna parę 20 lat temu :-)

  • raczej na lewej stronie,jeśli już.Po kilku praniach widać różnicę w odcieniu prawa/lewa.
  • Witam ,poszukuje spodni DCU 3 i 6 kolorów na wzrost 175 pas 105-110> Może ktoś z szanownych kolegów zechce pomóc w tym temacie. Pozdrawiam.
  • LR - LS jest szansa ze wejdziesz, to jest max, co się w Polsce trafia,pozostaje czekać cierpliwie

  • Panowie, chcę kupić spodnie w kroju BDU lub zbliżonym, gładkie (nie kamuflaż) i najlepiej z rozporkiem (najlepiej jak w spodniach bundeswery - długim). Są takie w ogóle? W BDU właśnie te guziki mnie zawsze wkórwiają i trochę workowaty krój.
  • Spodnie junglowe z zamkiem także były tylko cena wysoka i trudno kupić
    może coś z TRu spec
    image
  • Albo SFU z Helikona, nie są raczej workowate, kieszenie dobrze rozplanowane, ripstop mocny (po wypraniu traci sztywność, a "moc" pozostaje ;) ), lub brytyjskie od umundurowania w systemie PCS dla Royal Navy-ciemny granat, krój taki sam jak w kamuflażu MTP; widziałem też czarne, ale nie mam pewności, czy były farbowane,  czy też oryginalnie czarne dla jakiś służb.
  • Kupi się gdzieś spodnie angolskie Trousers Combat Lightweight nie w kamuflażu? Na przykład helikony albo pentagony. Łotewa...
    Przeszukałem ostatnio parę sklepów ale nie mają nigdzie.
  • czy ktoś z szanownych użytkowników wie gdzie kupię
    spodnie M65 large short ?????
    będę widzięczny

    były takie produkowane ?

  • @trojanman - będziesz miał bardzo ciężko to znaleźć, ale były (widziałem podpinki z takim oznaczeniem, więc i spodnie powinny być dostępne - tylko będzie to bardzo rzadka sprawa). Sprawdź na japońskich aukcjach yahoo - najlepszy wybór dedstokowych m65 - ale ceny będą wysokie. Z L i M nie ma problemu - są cały czas.

    Z innej beczki choć też odnośnie co do spodni m65, do którego roku spodnie m65 miały zewnętrzne guziki do szelek (dokładnie jak m51 tylko już guziki nowego typu)?

    Pozdrawiam.
  • Hej, ja przykładowo latam - gatki kontrakt M & M Manufacturing z 2014r. mam do tego w komplecie jeszcze bluzę, boonie hat i kontówkę. b. fajny kamuflaż, jeden z moich ulubionych.
    Przydałaby się jeszcze do tego parka, albo coś z PCU w tym kamo, ale trudne do zdobycia i wysokie ceny...
  • image  imageimage

    Siema Chlopaki , mam takie pytanko , wlasnie doszly do mnie portki usn goretex gen 1 , niestety nie posiadaja zadnych metek , porownalem z kurtka i material jest taki sam, czy to mozliwe zeby producent nie wszyl metek ? Jacy producenci -firmy szyly taka odziez ? 3majcie sie :)


  • Hej,

    NWU w Gore-Tex-ie dla USN  w tym kamo (blue gray/Type I) szyli przykładowo Tennessee Apparel i Valley Apparel.
    A metka musiała być - może ktoś wypruł...
  • Dzięki panzer73 :)
    Sprawdziłem zamek firma to Ideal ,czy po tym można rozpoznać producenta spodni ,czy to tylko zamek ?
  • Hej, Ideal produkował zamki, czyli był poddostawcą dla Tennessee Apparel i Valley Apparel, podobnie jak inni dostawcy akcesoriów (np. guzików, nitów, rzepów, ściągaczy, itp.).
    Najlepiej mozna to przeanalizować czytając normy wojskowe dla poszczególnych rodzajów odzieży. Przykładowo parka NWU w kamo blue gray jest wykonana zgodnie ze standardem NCTRF PD 15-06. Często w tych normach są precyzyjnie określeni poddostawcy - to duża zaleta (standaryzacja produkcji, kosztów, itd.).
  • bozyMod,
    Jeszcze taka ciekawostka. Zbieram sobie informacje nt. numerów kontraktów na różne uniformy i dotąd znalazłem tylko jeden kontrakt na spodnie NWU blue gray w Gore.


    Kontraktóww na parki z Gore do kompletu znam co najmniej kilka, a na spodnie tylko znalazłem ten 1, dziwne...
    Na metce nie ma też podanego nr NSN - te spodnie były wydawane (wynajmowane) marynarzom przez USN w innym trybie ("organizational clothing"). tzn. wykraczającym poza standardowy zakres umundurowania należny marynarzom i musiały być po zakończeniu służby lub przeniesieniu do innego rodzaju jednostki zwrócone.
  • Hey panzer73 ,Willkie dzięki za odpowiedz :) Ty to jesteś gość ! Jestem pod wrażeniem wiedzy ,możesz podzielić się linkami ,źródłami z ,których korzystasz ?
    W okolicach świat znów ruszam na Islandię z poszukiwaniu zorzy polarnej wiec podzielę się w wątku testowym jak się sprawuje cały komplet :)
  • Hej, odpowiem bardzo ogólnikowo, że internet to nieskończone źródło i kopalnia wiedzy, więc wystarczy tylko być cierpliwym i szukać a i języki obce się przydają...
    Wracając do tych spodni NWU w Gore śmiem podejrzewać, że masz właśnie spodnie kontraktora Tennessee Apparel. Szukałem innych kontraktów i nic, więc to bardzo prawdopodobne i jednocześnie czyni ten model wyjątkowym.
    Sam jestem ciekaw czy uda mi się namierzyć inny kontrakt na ten model. Parek do kompletu jest wystawianych na aukcjach całkiem sporo, a spodni właśnie nie.
    Wersje NWU Gore-Tex w kamo AOR1 i AOR2 mają wielu kontraktorów (uprzednio wspomniani Tennessee Apparel, Valley Apparel, ale też API, Koman Propper i Tennier Industries). Większość tych firm specjalizuje się w szyciu odzieży wodoodpornej dla US Army.