Witaj, Czcigodny Przybyszu!

Wygląda na to, że jesteś tu nowy. Jeśli naprawdę jesteś tym zainteresowany, kliknij w te przyciski!

In this Discussion

Powered by Vanilla
Zamki i napy w naszych M65 - porady - oferty - wymiana - problemy, etc.
  • W "zielonym" kontrakcie John Ownbey z 83... DLA100-83-C-0655 jest też taki.
  • No właśnie znalazłem w monografii Andrzeja
    Ta kurtka to John Ownbey z 84 roku  - widocznie w tych latach (83-84) korzystali z tych zamków
    później już chyba wyparł je YKK
  • Ciekawy czarny General/Serval, nie w M65 ale w parce CWU-8/P
    image
  • A na taśmie jest napisane serval :) - jakaś hybryda
    W jednych z moich spodni TS znalazłem ciekawy zamek scovill / ideal - czy te firmy się połączyły?
    image
    image
  • Suwak "stary" General  w kurtce M65 OG107 kontrakt DLA 100-80-C-3303 Golden Mfg.(zdjęcia z aukcji)
    image
    image
  • Jakiś wszyty replace lub wymieniona maszynka lub tylko strzemiączko z nazwą SIMCO, w sumie kurtka ma podwójne zapięcie suwak/napy czyli jak brak suwaka lub się on popsuje, można jakoś się zapiąć, takie przeróbki chyba nie były rzadkie.
    image
  • Wygląda na to że ten zamek został doszyty
    image

    nierówne obszycie taśmy i przy kołnierzu resztki starej taśmy
  • Ciekawa napa z wybitą literą "P", w kontrakcie DLA 100-69-C-2483 So-Sew  (mój nowy nabytek od Lukabesta), wie kto coś na temat tych nap, występowały tylko u tego kontraktora w 69-tym roku był jeszcze jeden kontrakt tej firmy oraz jeden w 1970 roku z takimi napami (wg bazy emek McM.
    image
  • A ja mam pytanie z innej beczki. Suwak w moich spodniach m65 sam się rozpina. Szukam nowego do wszycia ale nigdzie nie mogę znaleźć. Podpowie ktoś gdzie szukać? Albo czy da się naprawić?
  • O ile się nie mylę taka sama maszynka jest w stójce kurtki M65, mógł się wyłamać lub stępić ząbek który blokuje cofanie maszynki, jak  masz kurtkę M65 możesz spróbować zamienić maszynki.
  • w sumie można. dzięki za podpowiedź.
  • Znalazłem na jakiejś aukcji kurtkę M65 z suwakiem Rapid i zakończeniem listwy z napisem Serval (taki sam suwak kupiłem nowy), takie suwaki mogły być wykorzystywane jako tzw replacement czyli jako wymiana uszkodzonego suwaka.
    Chociaż na zdjęciu trudno ocenić czy jest to oryginalny suwak czy wymieniony.

    Lukabest: Marku, a co Ty o tym sądzisz? Pytam, ponieważ miałeś pewne wątpliwości co do oryginalności mojego suwaka RAPID, którego zdjęcie umierściłem w innym wątku oraz dla przypomnienia, pod fotką suwaka z aukcji.

    image
    Kurtka wygląda na kontrakt DPSC: Contract No. 8025 z 66-go roku, trochę nieczytelna metka,
    McM: Andrzej, jakby suwak był oryginalny, a wydaje się, że taki jest,  to przy tym kontrakcie  (8025) w bazie, nie ma suwaka gł. Rapid  (w stójce chyba Cnmar, no i białe kieszenie), jest gł. Conmar. a stójka Serval i Conmar
    Mój suwak, nowy, magazynowy.
    image

  • Piotrze.Watpliwosci wziely sie stad,ze kupilem w 2010 roku identyczne dwa zamki dla znajomego.Sprzedajacy proponowal mi kupno wiekszej ilosci o juz wtedy zrodzilo u mnie watpliwosci co do pochodzenia zamka.Niestety nie uzyskalem odpowidzi na pytanie czy to wspolczesna manufaktura czy pieknie zachowane orginaly...
  • Lukabest:  Marku, czasami tak bywa, mam nadzieję, że mój suwak jest oryginalny, kupiłem go od sprzedawcy o nicku reatra05 (z ebaja)
  • Piotr, ciekawa informacja, ale chyba nie przybliża nas do poznania prawdy o zamku z "zygzakami ". Sądzę, że maszynka, jaką widzimy na zdjęciu, była swego czasu bardzo typową, popularną konstrukcją (można powiedzieć: półfabrykatem) wykorzystywaną przez różne firmy produkujące zamki błyskawiczne. Oczywiście, pewno się mylę. Kto znajdzie klucz do tej zagadki?
  • Gdzieś w moim archiwum znalazłem zdjęcia kurtek US Navy N-1 Deck Jacket ....zamek EMAR z maszynką Generala. 

    image

    image 
  • Mam pytanie.Czy zamek w kurtce M51 jest tej samej długości co w M65 i czy napy mają ten sam rozmiar ? Pytam bo kupiłem dzisiaj M51 za 60 zł bez jednej taśmy zamka ( a właściwie połowy taśmy tej bez maszynki) i z zepsutą napą a mam srebrny zamek i napy DOT od M65 i zastanawiam się czy będą pasować.
    image
    image
    image
    Kurtka trochę styrana ,ale postanowiłem ją uratować.
    Pozdro :)


  • Jechu - długość zamków w m51 m65 jest taka sama :) napy też
    powinny pasować
    pozdr
  • W zasadzie się nie różniły, Regular powinny mieć podobną długość, wersje Long miały trochę dłuższe o ok. 2-3 cm, wersje Short mogły być krótsze (może ktoś potwierdzić?) ale to nie powinno przeszkadzać, najważniejsze, żeby suwak działał.
    Ziomek ma rację, napy wielkością są takie same, można takie kupić na ebaju
    http://www.ebay.com/itm/120868811827?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649
  • Dzięki .Trochę mnie czeka pracy przy tej kurteczce ,ale grunt ,że nie jest nigdzie porwana ,cerowana i t.p. ,ma kilka małych plamek na jednym mankiecie no i ogólnie mankiety już trochę przetarte ale z tym dam sobie radę.Suwak jest sprawny a wymieniam tylko jedną taśmę tą bez suwaka .Zamek mam od regular a kurtka jest short ,więc dopasuję jakoś.Jak już sprawię ,że wszystko będzie sprawne to może być z tego jeszcze niezła kurtka z mocno widoczną patyną ,a takie lubię najbardziej. :)
    Pozdro 
  • zamek jest tej samej długości ale musi być także tej samej firmy bo różnią się kształtem
    ten z zdjęć wygląda na talon chyba to musiał byś mieć też talon :)
  • Mnie chodziło o długość suwaków, Ziomek ma rację, ząbki suwaków różnych firm różniły się wielkością i kształtem, np. Crown, General - pozostałe jak Talon, Scovill i Conmar chyba miały podobne zęby ale na 100% nie potwierdzam.
  • Piotrek - można to sprawdzić zapinając ze sobą 2 różne kurtki :)
    były także oryginalne hybrydy

  • Jak na razie udało mi się spiąć go ze złotym Idealem i pasuje  a niestety nie wiem jaki mam zamek bo nie mam maszynki ,zobaczę jak kurtka dojdzie ,i mam nadzieję ,że będzie pasować.
    Pozdro 
  • Po taśmie wygląda na talon
  • Może ktoś ma kurtkę z zamkiem Ideal i kurtkę z zamkiem Talon i mógłby sprawdzić czy pasują do siebie ?
  • Ja mam :)
    ale moge sprawdzić jak będę w domu
  • Super.To daj znać bo kurtkę będe miał dopiero w Poniedziałek.


    Pozdro 


    PS. właśnie dostałem info od sprzedajacego że zamek w kurtce jest Talona - Ziomek gratuluję wprawnego oka :)


    a kontrakt to najprawdopodmniej QM (CTM) - 577 29 JULY 1957 01-22-C-58 PATT.DATE 26 January 1955 PQMD COHEN FEIN COMPANY lub CONTRACT QM (CTM)-3058 2 OCT. 1958 01-435-C-59, SPEC. MIL. C-11448B,  PATT. DATE: 14 MARCH 1957 COHEN FEIN COMPANY mają taką samą metkę z rozmiarem jak moja no i srebrnego Talona.Upewnie się jak dojdzie o ile metka z kontraktem przetrwała.


    i przypomniało mi się ,że zamek który mam pasował też do Rapida z Apparel corp of America z 68 roku. 

  • No Jechu - zamek talona to rozpoznam bo mam kilka i miałem - one mają zieloną taśmę i grubsze ząbki
    Do ideala może nie pasować bo sama końcówka nie pasuje u mnie w kurtkach
    sprawdzisz jak przyjdzie :)
    pozdr
  • Dzięki Ziomek.Zamek który mam nie jest Ideala tylko do niego pasuje zębami i udało mi się go na nim zapiąć, ale masz rację niema co gdybać jak przyjdzie to sprawdzę .
    Pozdro
  • Kurtka przyszła i niestety zamek nie pasuje, wiec pytanie czy ktoś ma może na zbyciu jakikolwiek sprawny srebrny zamek ? Może być nawet od śpiwora :)
    Pozdro
  • McM, Lobo, Ziomek: trafiłem na pewnej aukcji na taki suwak, maszynka jaką znamy jako RAPID a na  strzemiączku PRENTICE, Co wy, koledzy na to?
    image
  • Piotr, Prentice Zippers Company zostaje przejęte w 1972 roku przez Ideala i w tym samym roku "zygzaki" znikają nam z pola widzenia. To by się zgadzało: koniec Prentice = koniec "zygzaków". Tylko w takim razie, co oznacza napis "Rapid" na strzemiączkach zamków występujących w stójce kurtek M-65 - razem z "zygzakami" jako zamkami głównymi? Dlaczego "Rapid", a nie po prostu "Prentice"? Czyżby w tym przypadku zamek sygnowano nie nazwą producenta, lecz nazwą typu zamka?
  • Rapid znaczy  szybki, Scovill stosował też nazwy swoich suwaków jak, np. Gripper, może Rapid podobnie, występuje  jako nazwa suwaka a nie nazwa producenta, a producentem był Prentice, któż to wie? Ale to chyba fałszywy trop, kilka postów wyżej, Ziomek zamieścił foto prawie takiej samej maszynki tylko srebrnej, gdzie na strzemiączku widnieje napis Emar. Takie zdjęcie znalazłem gdzieś w necie: maszynka GENERAL a na strzemiączku IDEAL, na trzeciej maszybce podobnej do maszynki Ideala na strzemiączku widnieje napis EMAR - trudno się w tych suwakach połapać.
    image
    ciekawa maszynka - patrz druga od góry w prawym rogu z zygzakiem na strzemiączku
    image
  • Wygląda na to, że pewne typy zamków, konstrukcje zapewne chronione patentem, były produkowane przez różne firmy po uprzednim uzyskaniu licencji. Samo słowo "rapid" jest synonimem zamka błyskawicznego. Nie oznacza chyba firmy, ponieważ pomimo długich poszukiwań nie natrafiono na żaden ślad istnienia producenta o takiej nazwie. Przekopano setki zdjęć, materiałów. Forum amerykańskie zajmujące się zamkami błyskawicznymi bada szczegółowo historię wielu z nich, ale nigdy nie została wymieniona nazwa "Rapid". Fotografie potwierdzają jednak, że zamki z sygnaturą "Rapid" występowały w spodniach wojskowych, kombinezonach lotniczych, a nawet dżinsach. Zagadka z "archiwum M-65".

    Piotr: Ten ciekawy zamek, o którym wspominasz, to chyba Conmatic (?) produkowany przez Conmara w końcu lat 50. i na początku 60. W każdym razie przykład Conmara, który wypuszczał zamki Conmatic, wskazuje na to, że różne firmy mogły wypuszczać w świat zamki z innym oznaczeniem niż nazwa producenta. Na ostatnim zdjęciu widać po lewej stronie zamek "Speed". Wątpię, by napis ten oznaczał producenta.

    Odczytałem napis na "ciekawej maszynce": CRATIC.
  • Ciekawostka, "złoty" Talon w parce M51
    imageimage
  • W jaki sposób można doprowadzić do stanu świeżości, srebrną maszynkę zamka w M65.
    Mam zaśniedziałą i chciałbym przeczyścić, bez używania papieru sciernego
  • Macie jakiś patent na podratowanie lekko naderwanego dzinksa który wchodzi w maszynke zamka ?
  • To najczęstsza przyczyna zniszczenia zamka - raczej trudno to odratować :)
  • Panowie czy jest w Polsze takie miejsce gdzie kupię sam zamek ? conmar ? talon ? scovill itp ?
  • Lub Ebay. Widziałem tam ostatnio nowy zamek za 15 $.
  • Znalazłem takie zdjęcie suwaka Serval, bodajże z okresu WWII lub lat 40-tych, motyw z trójkątami na stałym elemencie (zakończeniu) dolnej częśći listwy suwaka przypomina motyw z "zygzakami" który mozna spotkać na suwakach zwanych RAPID - nie odpowiem (przynajmniej nie teraz) na pytanie czy RAPID to w rzeczywistości SERVAL (może wtedy, kiedy będę miał jakiś  lepszy dowód)
    image
    image
  • potrzebował bym zamek, ale do spodni m65 :D miałby kto na zbyciu ze  ścioranych spodni

  • Piotr, to może być to.
  • Czy slider (maszynka) tego Generala jest srebrna?
    image
    a takiegi slidera CONMARa jeszcze nie widziałem, suwak z kurtki M51 z 55-fo roku
    image
  • Ogo2 Piotrek!...Czytałem gdzieś że kurtki,parki ,,po sezonie,, np jesienno zimowym były odbierane
    przez służby na jednostce które zajmowały się praniem, cerowaniem i naprawą uszkodzonego sortu
    mundurowego ....jakaś część tych ,,hybryd,, może być ich robotą. Wymienić samą maszynkę jest
    bardzo łatwo wystarczy odgiąć z listwy zamka ostatnią ,,klamrę,, ....jeśli dobrze to ująłem!

    image
  • Lobo47: Cześć Andrzej, chodziło mi o to, że nigdy nie spotkałem srebrnej maszynki Generala, chyba, że maszynka została wybielona chemicznie, a znaczyło by to, że maszynki były wykonane z białego stopu i były miedziowane czy coś w tym stylu.
  • To Ty o tym nie wiedziałeś? Przecież często maszynki są poobijane i schodzi z nich złoty nalot, co widać od razu jak się tylko spojrzy. Maszynki były z jakiegoś stopu, a potem je miedziowali czy mosiądzowali. Aby obniżyć koszty produkcji suwaków.