Witaj, Czcigodny Przybyszu!

Wygląda na to, że jesteś tu nowy. Jeśli naprawdę jesteś tym zainteresowany, kliknij w te przyciski!

In this Discussion

Powered by Vanilla
Kurtki M51
  • A w drugiej części to chyba Roy Scheider (szeryf Martin Brody) też w M.....ale była to chyba już M65 :) ....o ile dobrze pamiętam...
     ,mogę się mylić!

    image
  • Lobo47: Andrzej, to była "sześćdziesiątkapiątka", jakby jej nie miał na sobie... prawdopodobnie by przegrał pojedynek z rekinem...
  • Ja!....Masz rację Piotrek ;)
  • Kilka dni temu obiecałem, że obfocę moją m51 Skyline...

    image

    image

    image

    Na ostatnim zdjęciu widać, że ostatnio sporo schudłem i kurtka trochę na mnie wisi. Ale zimą pewnie się wypełni. :)
    Zdjęcia niestety nie oddają prawdziwych kolorów. W rzeczywistości kurtka ma piękną barwę oliwkową.


    Krees
  • Krees: Idealnie leży. Klasyka gatunku.
  • No i Krystian ....przez Ciebie wpadłem w dylemat..... Co tu zamówić u Marka!?
    Mcm dobrze mówi! Leży idealnie!

    Pozdro
    Andrzej

    P.s
    Teraz musisz sprawić sobie...odpowiednią podpinkę do tego zestawu ;)

  • Cześć Andrzej! Spraw sobie kurtkę M-51, to oczywiste! :) Kurtka jest rewelacyjna, czuję się w niej jeszcze lepiej niż w M-65.
    Podpinka to jedno, po głowie chodzą mi spodnie M-51. :)

    Spodnie M-65 w woodlandzie mam na sobie na tym zdjęciu - są świetne do lasu o tej porze roku. A ponieważ mieszkam tuż pod lasem, to jest jak znalazł...
  • jaki jest rozmiar tej kurtki?? W ogóle jak się ma rozmiarówka m65 do m51? Obiło mnie się o uszy, że m51 są bardziej obszerne, to prawda??
  • Jestem przekonany ,że M51 nie są bardziej obszerne,raczej odwrotnie.Wynika to z innego kroju M51..bardziej podkreślają sylwetkę i ...co podkreśla  wielu kolekcjonerów są bardziej "eleganckie"....
  • Moja kurtka ma rozmiar MR. Jak chodzi o porównanie kurtki M-51 do M-65 w tym samym rozmiarze, to zgadzam się z opinią lukabesta. Dodam tylko, że moja M-51 jest dłuższa o kilka centymetrów od M-65, ale ma za to krótsze rękawy (o jakieś 2 cm).
  • Marek! przez te "bardziej eleganckie".....mam dylemat czy M51 czy M65 :).....Jedno już wiem....musi być...srebro!
    Druga połowa mówi "bierz obie...nie będziesz miał dylematu"......dobrze gada! Pozdro
  • Andrzej! "Pięćdziesiątka jedynka" naprawdę jest bardziej elegancka! Zauważyły to nawet ciotki i babcia mojej żony, a są to osoby bardzo wyczulone na niuanse szeroko rozumianej mody. :) Ta kurtka ściślej przylega do ciała, przez co wydaje się mniej "zgrzebna", mniej "wojskowa" niż M-65. Inaczej się ją "czuje" na sobie.
    Jeszcze słówko o mojej Skyline - zamek to Conmar, gdyby ktoś był ciekaw. Przyjrzałem się uważniej rękawom i odkryłem ślady po naszywkach. Na obu ramionach były naszyte odwrócone "V"-ki (private=szeregowy?), na lewym ramieniu, nad oznaką stopnia, jest też owalny ślad po naszywce. Przeglądam sobie strony z naszywkami US Army, porównuję kształty i pewnie w końcu wytropię, w której dywizji służył pierwszy "nosiciel" mojej kurtki.
  • Krystian! Masz rację :)....kurtka "pięć jeden" jest bardzo szykowna i myślę, że jeśli ją będę posiadał
    to wprowadzi mnie ONA kiedyś ....do "krainy starożytnych plemion" :)) ....jak tu czasami mówimy!
    Ale tak naprawdę to zdecydowałem że "biorę" srebro i co będzie pierwsze!...Gorzej jak obydwie będą w jednym czasie :(
    Może Marek....udzieli mi niskoprocentowego zakupu na raty :) Pozdro
  • Tak czy owak, myślę, że będziesz zadowolony :).

    Pozdrowienia :)
  • Tak właśnie zauważyłem, że jest dłuższa niż twoja m65, dlatego zapytałem o rozmiar. Sądziłem, że to long.

    Już znalazłem źródło, z którego dowiedziałem się o większej obszerności m51 od m65.
     
    Blatio:
    "Kontrakt, Southern Athletics, 1955 rok.
    Zamek Conmar.
    Rozmiar Medium/Regular, ale w porównaniu z M65 jest obszerniejsza i nieco dłuższa, więc pasuje mi idealnie
    Co najwyżej trzeba jej będzie jakieś pranko zaaplikować

    :)

    Edytujemy nie dublujemy

  • Witam, oto najnowsza zdobycz, długo wyczekiwana m65, kontrakt stan nóweczka ,koszt 320pln image

    Posty można edytować, a nie dublować. Zdjęcia wrzucamy z linka źródłowego, poprzez serwis np. fotosik.pl, albo imageshack.us
    i proszę w takiej postaci, je wrzucić na forum.

  • Dorwałem dzisiaj na allegro podpinkę do mojej M51 w rozmiarze medium :)
    ma tam dwa cerowania ale ogólnie jest w dobrym stanie
    image
    na zimę w sam raz

  • A ja wczoraj na próbę podpiąłem do mojej podpinkę od m65 i lipa :/. Czas przerzucić się na m65.
  • Emka M51 + podpinka ważą sporo, wiem, bo mam takie 3 komplety, podpinki do M65 są wg mnie cieplejsze i lżejsze ale niezbyt pasują do M51
  • Ja właśnie chciałem mieć komplet do M51 i długo szukałem rozmiaru Medium
    Ogo2 - Piotrek - jak można wyprać tą podpinkę?
  • Ja do parki m65 mam dwie podpinki, nową, lżejszą, od m65, i starą, frotte, od m51. Ta druga jest cięższa, ale jest mi w niej cieplej.
    Podpinki do kurtki m51 raczej nie będę kupował, zimę przechodzę w m65, w mroźniejsze dni będę zakładał parkę m65.
  • No właśnie! A czy do kurtek M51 też były dwa rodzaje podpinek jak do parek M51?
    Jedna tak jak pisze Krystinan z "froty" a druga z Alpaki.

    "frota"
    image

    Alpaca
    image

    Patrzac na splot to ta z alpaki wydaje się na bardziej ciepłą...tak myślę!

    image
  • Szczerze mówiąc, to nie prałem jeszcze swoich, warstwa ocieplająca ma strukturę podobną do tzw. frotte  a podszewka jest zrobiona z cienkiej nylonowej tkaniny, myślę że normalnie pranie ręczne w delikatnym płynie wystarczy żeby pozbyć się zapachu
  • Piotrek dzięki - chyba będę musiał tak zrobić
    Lobo
    No właśnie - ta co kupiłem - tak było napisane w opisie aukcji że jest grubsza z 100% wełny przeznaczonej do parek M51- więc może to ta z alpaki
    jak dojdzie do mnie to sprawdzę
    pozdrawiam
  •  Ziomek!  Z moich wiadomości Alpaca ma oznaczenie 60 wool na 40 cotton a "freize" 100% wool

    image

    image

    Co ciekawe znalazłem teraz w "archiwum x" zdjęcie podpinki wczesny kontrakt z podszewką z bawełny a nie z nylonu!

    image
    image
    image
    image
    image




  • Andrzej, ta podpinka z podszewką bawełnianą to faktycznie jakiś jeden z pierwszych wzorów i kontraktów, bardzo ciekawy. Jeżeli frotka to też wełna to ciekawe z czego? Czy też alpaka ale inaczej przerobiona?
  • Andrzej masz rację też znalazłem oznaczenie że alpaka to 60/40
    ale ciekawe że było tyle rodzai podpinek - ta co kupiłem ma inaczej wykonane dziurki od guzików - pionowo a w innych są skośnie
    i ta metka na plecach jest taka wielka
    image
  • Wełna to jest ale jaka?....Wiem tylko. że potocznie ta tkanina nazwana jest "Frotą" bo to jest od nazwy splotu-tkania ósemkowego stosowanego
    przy produkcji właśnie froty...tak to gdzieś chyba przeczytałem.
  • Alpaka to wełna z takich lamo-podobnych zwierzaków żyjących w Peru - Alpak :)
    image

    Po nr specyfikacji można rozróżnić:
    MIL-P-11012 - to te ze stemplami
    MIL-L-11449 - ta co pokazał Lobo oraz ta z allegro
  • Może na przykładzie podpinki do kurtki M50.... by wyjaśniało nam że ta wełna to 100% "moher" ...jak te panie od.... ;)

    image 
  • tu znalazłem na innym forum
    metki z podpinek dla USMC
    image
    image
    image

    a tu instrukcja USMC
    image
    A.
    standard cold weather uniform:




    Boot, insulated

    Cap, field, cotton, M1951

    Drawers, winter, M50

    Glove-inserts, wool

    Glove-shells

    Hood, parka, field M1951 – USMC version exist, see photo reference

    Jacket, shell, field, M1951 – USMC version exist, see photo reference

    Laces, shoe-pac, 72’’ (used as emergency thong)

    Liner, jacket, field, M1951 – USMC version exist, see photo reference

    Liner, trouser, field, M1951 – USMC version exist, see photo reference

    Mitten-shells, trigger finger, type 1

    Mittens, inserts trigger finger M1948

    Shirt, flannel, green USMC type (optional) – USMC item only no ARMY equivalent,
    see photo reference

    Socks, wool, cushion sole, O.D.

    Suspenders, trousers M50

    Trousers, shell, field, M1951 – USMC version exist, see photo reference

    Undershirt, winter, M50



    B. Extreme Cold weather uniform:

    All items listed above plus following supplementary items:



    Boots, mukluk

    Hood, parka, M1951

    Insoles, ventilating

    Liner, parka-shell, M1951

    Liner, trousers, artic, M1951

    Mittens, artic, M1949

    Parka, shell, M1951

    Socks, felt

    Socks, wool, heavy weight

    Trousers, shell, artic, M1951



    C. Amphibious landing operations:

    Worn over standard cold weather uniform during an amphibious landing.



    Suit, amphibious landing, cold weather, M1951

    image
  • Lobo47: Andrzej z tym podpinkami do M51 chyba nie jest taka prosta sprawa jeżeli chodzi o oznaczenia składu, podpinka na której pisze 100% mohair pile (moherowe włosie), to moher czyli kozia wełna ( z kóz angorskich), poniżej fotka podpinki (od jednej z moich M51) firmy Salem wykonanej jak napis głosi z 60% wool, 40% cotton a jest to frota, pytanie: czy frota (frieze) i włochata wełna (wool)  to też alpaka lub mohair?, określenie frieze oznacza ratynę czyli grubą wełnianą tkaninę, trochę zbyt ogólne określenie.
    Reasumując, warstwa ocieplająca wykonana była jako włosie (pile) albo frota z wełny alpaka lub mohair.
    image
  • Piotrek;Próbuje rozgryź ten temat.....szukam materiału :)
    Co mnie najbardziej zastanawia to chyba to, że Alpaca nie była użyta w podpinkach kurtek M51..... tylko w parkach.





  • Znalazłem na necie takie oto foty:
    Podpinka firmy Salem 60%wool 40%cotton - czyli taka jak zdjęcie wystawił ogo2 - ale do Parki - fota co wystawiał Lobo wcześniej
    image
    a warstwa ocieplająca to futerko nie frota 
    image

    a tu znowu inna podpinka do kurtki M51 - skład materiału 100% wool foreign
    image
    i jest frota
    image

    wychodzi na to że niektóre parki miały chyba inne podpinki - bardziej ciepłe chyba - te z futra - chociaż na metkach opis składu jest podobny


  • W parkach M51 były tylko dwa rodzaje podpinek...te z Alpaki(pierwsze kontrakty) warstwa ocieplająca wykonana
    z wełnianego sztucznego futra i miały chyba dwa rodzaje warstwy wzmacniającej na bawełnie i na nylonie.
    I drugi rodzaj podpinek (późniejsze kontrakty) warstwa ocieplająca wykonana z tkaniny bawełnianej - frotte a warstwa
    wzmacniająca z tkaniny syntetycznej.

    Military specification MIL-L-11012 LINER,PARKA,MAN'S,M-1951

    History



    • 1967-12-11: Revision B Notice 1
    • 1960-05-20: Revision B
    • 1953-09-21: Revision A Amdt. 2
    • 1953-08-11: Revision A Amdt. 1
    • 1952-12-18: Revision A
    • 1951-06-12: Amendment 1
    • 1951-03-14



    Tak jak pisałem post wyżej ....osobiście nie widziałem podpinki do kurtki M51 wykonanej z Alpaki.Myślę że pierwsze kontrakty
    mogły być wykonane na tym moherze jak w kurtce M50....a później je zastąpiono jak w w parkach tkaniną bawełnianą-frottą.

    Dziwna sprawa z tą specyfikacją podpinki do kurtki M51...znalazłem historię ale nie do końca jest ona uzupełniona... i
    nie mogę  poszukać reszty danych :(

    Military specification MIL-L-11449 LINER,COAT, MAN'S, FIELD, M-1951

    History

    1969-07-24 Revision D Notice 1 - Cancellation
    1960-12-28 Revision D
    ?
     Revision C
    ?
     Revision B
    ?
     Revision A
    1951-09-13
     Base Document



  • Andrzej, Shelby Stanton podaje, że "Liner Jacket Field M-1950" wykonana była z wytwarzanego sztucznie wełniano-bawełnianego moheru frieze - włochatej tkaniny nie strzyżonej z jednej strony. Natomiast "Liner Jacket Field M-1951" zawierała czysto wełniany moher frieze.
  • Cześć Andrzej! Chyba to ten fragment.....
    image

    Ale zastanawia mnie dlaczego na tej fotce podpinki kurtki M50 jest podane 100% Mohair.... a powinno raczej być
    60%wool/40cotton jeśli pisze że te podpinki były wełniano - bawełniane?

    image

  • Cóż, piszą tylko, że to stuprocentowy moher, nie podają jego składu. Z tekstu Stantona wynika, że składnikami były m.in. rayon i tkanina acetatowa.
  • Lobo47, Ziomek: Andrzej, Piotr: oto mój starszy futrzak do M51... oj idzie zima... oj, idzie :D
    Kaptur w bardzo dobrym stanie nie licząc trochę wyciągniętej taśmy ściągającej na górze. Ten kaptur jest dość mały w porównaniu z kapturami do M65. Kontraktor Richards Clothing Mfg. Co. Inc.
    image
    imageimage
    Kaptur dopięty do kurtki M51, gogle śnieżne z okresu WWII
    image
  • Ten też wygląda nieźle  - a co zauważyłem tamte stemplowane kaptury mają napis origin USA - co się nie zdarza na innych rzeczach
    tu kaptur z podobnymi stemplami co Twój
    image
    image

  • Faktycznie nawet ten sam kontraktor.
  • @ogo2, czy to nie Ty sprzątnąłeś mi dziś sprzed nosa fajny kaptur do m51 na allegro od pentagona2007? :) Właśnie wymieniałem się z nim e-mailami, a tu nagle niemiła niespodzianka... ;)
  • Kress: Wybacz, faktycznie to ja, co zrobić.. w opcji Kup Teraz kto szybszy ten... ;)
  • Wiem, wiem, nie mam do Ciebie pretensji ;). Sam jestem sobie winien; w pracy "na chwilę" zająłem się pracą i takie są tego skutki. Praca jest zdecydowanie szkodliwa! :D
  • Krystian! Będzie jeszcze okazja....ustrzelić ładnego wilka ;) .Ogo Piotrek ten Twój kaptur ma bardzo fajne futro!   Pozdro

    Niezła wataha :)) ....zdjęcie z "jebaja" cena za całość 250$.

    image
  • Andrzej: faktycznie, futrzaki wyglądają jakby ktoś je ustrzelił... i wystawił na pokaz ;) ale hurtem poleciał koleś, cena do licytacji czy Kup Teraz?
  • Aukcja była jakiś czas temu.....jeden chętny...kupił wszystkie!
    http://tiny.pl/hkwgc

  • Lobo47, McM: Andrzeje, taka ciekawostka dla Was "emkowych poszukiwaczy" , mam kurtkę M51 uszytą z nyco czyli pochodzić  może z 65-go roku, kurtka ma napy DOT, bardzo rzadko występujące w emkach M51 i może częściej w M65 (są takie w moim So-Sew z 74-go roku), kurtka w dobrym stanie, obszyta, w niektórych miejscach trochę pozaciągana.
    image
    image
  • Piotrek! Mam podobną metkę chyba tego samego kontraktora ale jeszcze z 100% cotton.
    Faktycznie napa DOT....myślę, że to już ostatnie kontrakty M51 co przemawia za tym pojawiający się materiał z NYCO.

    image
  • Andrzej, w tym wątku zamieściłem kiedyś fotki kurtki M51 szytej dla Marines (USMC) miała ona napy United Carr, ciekawe czym różniły się kurtki szyte dla marines od pozostałych.
    image