Witaj, Czcigodny Przybyszu!

Wygląda na to, że jesteś tu nowy. Jeśli naprawdę jesteś tym zainteresowany, kliknij w te przyciski!

In this Discussion

Powered by Vanilla
Kurtki M51
  • Jechu, a ze swoim byś nosił? :P 

    Można zamówić na allegro taśmy z dowolnym napisem ;)

  • to muszę sobie zamówić z nadrukiem B.MF.  ;)
  • Nowo znaleziony kontrakt i nowy kontraktor:
    CONTR. NO. TAP-1247-0I-1305. 16 APRIL 1953, ALDEN INDUSTRIES INC., suwak srebrny CONMAR, napy RAU. F. CO.

    O takim kontraktorze do tej pory nie słyszałem:
    TAP-1241-01-1299-C-53, 16 APRIL 1953, SPEC. MIL-J-11448 (QMC), PATT. DATE: 7 NOV. 1952 A.S.T.A.P.A., EXPERT MANUFACTURING CO.,
  • Dla kolegów, którzy dyskutowali kiedyś na temat suwaka CROWN, na zdjęciu Crown sygnowany i niesygnowany, obydwa suwaki pochodzą z moich kurtek M51, ten niesygnowany z kontraktu DSA-1-4961
    image
    ciekawostka, nie wiem czy posiadacze kurtek z Crownem zauważyli taki szczegół, tylko w Crownach to występuje, chodzi o ciekawy system zablokowania ostatnich ząbków żeby maszynka suwaka nie wypadła, zabezpieczenie składa się z pinu przechodzącego przez ostatnie 3 ząbki i metalowego dysku jak na fotce
    image
  • No koledzy stałem się uradowanym nowym właścicielem kurteczki m51 :) oczywiście od Lukabesta:)
  • A jaka to kurtka prosimy o zdjęcia :)
  • Ja też nabyłem M51 od Pana L. Sothern Athletic Co.inc. DA-36-243-QM(CTM)2985-01-356-C-59 Dated 18 September 1958 Small/Short zamek srebrny Prentice.
    Kurtka dotrze do mnie w przyszłym tygodniu i wtedy ocenię kurtkę a teraz wykorzystam zdjęcia nadesłane do mnie przez Lukabesta.
    image
    image
    image
    image
    image
    image
    image
    image

    Pozdro


  • Jechu!
    Przepiękna kurtka - gratulacje!
    i ten zamek...
    :)>-
  • A propos srebrnego Prentice, to przedstawiam mój nowy nabytek: M51 mint, Southern Aviation w rozmiarze Regular Medium
    image
    image
    image
    image
    image
  • No piękna!!! coraz bardziej zaczyna mi sie podobać m51 niż m 65;)
  • Co ciekawe bardzo podobne metki - może to ta sama firma :)
  • Ziomku, faktycznie, metki podobne ale kontraktorzy inni: moja to Southern Aviation, a kolegi wyżej to Southern Athletic bardziej znana firma niż ta od mojej emki.
    PS
    obecnie na ebaju jest bardzo ładna emka M51 obszyta, Medium Regular w staniie NOS kontrakt z 1958 roku , prawdopodobnie to  CONTRACT # 5075 DTD 6-18-58 , suwak CROWN (2) ta starsza wersja maszynki (slidera), trudno odczytać za słaba fotka z metką (link rzucam do odpowiedniego wątku) - ale cena już ponad 130$
    --------------
    Nowy kontrakt do bazy i nowy nieznany mi kontraktor:
    TAP-1238-01-1296-C-53 16 APRIL 1953. AVIATORS CLOTHING CO., INC. napy UNITED CARR (?), suwak srebrny CONMAR

  • pierwsze wklejanie fotek jakość słaba bo z telefonu metki m51imageimage
  • Dotarła M51 Southern Athletic Co.inc. DA-36-243-QM(CTM)2985-01-356-C-59 Dated 18 September 1958 od Mr. L
    więc wrzucam kilka swoich zdjęć
    image
    image
    image
    image
    image
    image
    image

    Kurtka pancerna ,gruby i sztywny materiał ,zamek Prentice choć srebrny chodzi jak złoto :) kolorek trochę już sprany i pokryty patyną gdzie nie gdzie z lekkimi jasnymi smugami (marmurkiem) co nadaje jej fajnego charakteru.Bez plam dziur ,przetarć itp. więc posłuży jeszcze sporo czasu. 

    Lukabest dzięki.

    Pozdrawiam  
  • Wysyimagep m51 moja wygląda tak
  • imagejeszcze kilka fotek
    imageimageimage
  • Jechu, kurtka wygląda pięknie. Jurus, jaki rocznik, kontraktor? Bardzo ładna.


  • Nowy kontrakt i kontraktor w bazie:
    QM-23908-0I-9459-28 JAN.1952, SPEC.No. MIL-J-11448 (QMC) PATT. DATE: 13 SEPT.1951 N.Y.Q.M.P.A., SIGMUND REISNER CO., suwak srebrny CONMAR (?) TALON (?)
  • Od Admina: Sorry, ale co Ty tu próbowałeś wrzucić?
  • Od Admina: Można wiedzieć, co usiłujesz zrobić?
  • Nowo znaleziony kontrakt
    CONTRACT NUMBER 9791, suwak jak na zdjęciu - srebrny CONMAR
    imageimage

    ... i jeszcze jeden kontrakt i nowy kontraktor
    QM.28858 lub 9-0I-17523. 27  JUNE  1952 SPEC.MIL-11448(QMC) PATT. DATE 13 SEPT.1951, PARKSIDE CLOTHES, INC.
    image
  • ;) jest w planach m51 z przedziału rocznika 51-55 max
  • Kurtka M51,rzadko spotykany egzemplarz  uszyty z popeliny,kolekcjonerski egzemplarz..
    image
    image
    image
    image
    image
    image



  • Nie widać zdjęć :(
  • No piękna! 
    muszę zobaczyć może w weekend podejde 
    :)>-
  • Ona jest z jakiegoś ortalionu, czy co?  Że tak się błyszczy ;-)
  • Z takiego samego materiału jak parka m51...jeżeli miałeś kiedyś w ręce to wiesz o co chodzi...
  • Niestety nie jestem takim szczęściarzem i nigdy nie miałem w ręce. Ale widziałem na odległość 0,5 metra, a to prawie to samo ;-)
    No i nówki tak się błyszczą. Tak samo jak parka m51 i kurtka m43. Moja nowa holenderka też się tak błyszczy. W sumie to dziwne i nie wiadomo dlaczego tak jest? :-? Bo to raczej poliester powinien się błyszczeć, a nie 100%-owa bawełna. Ale jak widać, w tym przypadku tak właśnie jest.
  • Ten jedwabisty i miły w dotyku materiał  pozostaje taki sam w trakcie użytkowania.Porównałem w/w kurtkę m51 i używaną parkę M51-różnią się tylko odcieniem. Parka ma ciemniejszy odcień OG. Charakterystyczna  w przypadku kurtki m51 jest jej lekkość w porównaniu ze znanymi emkami 51. Zresztą tą lekkość i wytrzymałość podkreślają autorzy artykułów  o tej eksperymentalnej kurtce.
  • Satyna to rodzaj atłasu, tkanina, której prawa strona ma splot atłasowy wątkowy, zwany splotem satynowym, lewa (błyszcząca) - splot atłasowy osnowowy. Nazwa
    tkaniny pochodzi od Zaiton, arabskiej nazwy chińskiego miasta Quanzhou
    W przypadku kurtki M51 (o której powyżej wspomniał Lukabest) oraz parek M51 jest to satyna bawełniana lub popelina bawełniana o satynowym połysku. Z moich doświadczeń wynika, że "połysk" zmniejsza się w wyniku eksploatowania i prania kurtek. Bluzy TCU z popeliny jak są magazynowe mają lekki połysk, po kilku praniach już nie. Inaczej jest z materiałem Nylon Cotton Oxford z którego szyto parki M51  oraz kaptury do nich, jak zauważyłem w mojej parce połysk się jakoś nie zmniejszył. Nylon Cotton Oxford z z którego szyto i szyje do dzisiaj,  kaptury oraz podszewki do kurtek M65 już nie ma takiego satynowego połysku. Cienka bawełna typu Oxford i Nylon Cotton Oxford tkana była splotem tzw. Panama, który jest pochodną splotu płóciennego (tkanie na krzyż).
    Wzór takiego splotu
    image
  • Swego czasu na tym forum była burzliwa dyskusja na temat kurtki M51 aggressor w odcieniu AG SHADE 255 (AG=Army Shade ? Aggressor Shade ? ) numer kontraktu DSA 100-4673, prawdziwość kontraktu budziła pewne wątpliwości i wywoływała spory, w bazie NARA znalazłem ten kontrakt (kliknij link,
    http://aad.archives.gov/aad/display-partial-records.jsp?dt=243&sc=873,838,869,856,857,858,859,860&cat=GS29&tf=F&bc=,sl,fd&q=&as_alq=&as_anq=&as_epq=&as_woq=&nfo_873=N,6,1900&op_873=3&txt_873=&txt_873=&nfo_838=V,12,1900&op_838=0&txt_838=S00100604673&nfo_869=N,1,1900&cl_869=&nfo_856=V,34,1900&op_856=0&txt_856=&nfo_857=V,20,1900&op_857=0&txt_857=&nfo_858=V,10,1900&op_858=0&txt_858=&nfo_859=V,19,1900&op_859=0&txt_859=&nfo_860=V,51,1900&op_860=0&txt_860=)
     kurtkę uszyła firma COVINGTON INDUSTRIES INC. z Alabamy, suwak srebrny CONMAR
    imageimageimage
    ----------------------------------------------------------------------------------
    Nowy kontrakt do bazy M51:
    CONTRACT NO. 9627
    image
    i kolejny nowo znaleziony kontrakt:
    Q.M. 23401. 14 JAN. 1952 SPEC. NO. MIL-J-11448 (QMC) PATT. DATE 13 SEPT. 1951, HOWARD MANUFACTURING CO., suwak - jak na zdjęciu - złoty CONMAR
    imageimage

  • Co do kurtki DSA-100-4673:
    Jest to rzadki egzemplarz kurtki dla US ARmY agressor forces - kolor nazywany szmaragdowa zieleń
    W tym kolorze były także szyte mundury dla nich i używane do końca lat 70tych
    image

    image

    image

    naszywka US Army Aggressor Force:

    image

    tu kolega mi jeszcze dopisał :


    " M51 field jacket A rare example of the M-1951 Field Jacket in the 'emerald green' color Shade 255 was the Aggressor Field Jacket used by the US Army's Aggressor Force until the late 1970s when the arrival of real Soviet uniforms were issued for more realistic training. This jacket, along with matching fatigues has the same layout as standard field uniforms but later models are somewhat similar to the M-1965."




    :P

    W latach 80-90 OPFOR używał także TCU
    image


  • Witaj Ziomku, dzięki za dodatkowe informacje, dla przypomnienia, kurtka M51 Aggressor Field Jacket ta z krytymi napami w kieszeniach to był kontrakt Alphy z 68-go roku (o ile pamiętam i się nie mylę), kolega Cyps69  kiedyś pytał o ten kontrakt. Prawdopodobnie nie wyprodukowano dużej ilości tych kurtek i dlatego są bardzo rzadko spotykane na aukcjach.Kurtka DSA 100-4673 była ostatnio wystawiona na ebaju rozmiar Small Short. za ok. 500 dolarów
    http://www.ebay.com/itm/RARE-US-Army-M-51-Style-AGRESSOR-SATEEN-GREEN-AG-SHADE-255-Field-Jacket-Military-/271533801033?&_trksid=p2056016.m2516.l5255
  • ~ogo2
    Popelina to bawełna, która się szybko nie brudzi. Sam mam bluzę z popeliny i bardzo żadko ją piorę.
    Ponadto bawełna daje człowiekowi w ciepłe dni chłód, gdyż dobrze chłonie wilgoć. Idealna do klimatu w wietnamie.
  • Tak pytałem.Byłem zdziwiony,że w 68r Alpha szyła jeszcze kurtki M51 i w takim kolorze.Pozdrawiam.
  • Nowy kontrakt dopisany do bazy:
    Q.M. - 23171, 7 JAN. 1952, SPEC. No. MIL-J-11448 (QMC), PATT. DATE. 13 SEPT. 1951, N.Y.Q.M.P.A., SUPERBA FASHIONS & CO. ciekawostka; suwak CROWN (1)
    imageimage
  • hej, moja kurtka M-51, piękna Southern Athletic, rozm. M-L. Późny kontrakt z 1963r., zdobyta dzięki pomocy p. Marka / Lukabesta.image
    image
    image
  • Kolor taki bardziej brązowy czy to wina światła, bądź i mojego monitora
  • hej, 
    kurtka jak najbardziej w odcieniu OG-107 tylko zdjęcie robione nieprofesjonalnie (zwykłym aparatem przy kiepskim oświetleniu w garażu na tle białej ściany)
  • Panowie, ile można zapłacić za m51 rocznik58 w stanie mint - chcę licytować ale nie chcę się "przerzucić" z ofertą?
  • Trudne pytanie gdyż np. dla Ciebie będzie one przedstawiała większą wartość a dla kogoś innego mniejszą lub tez odwrotnie....
  • Ale są jakieś widełki "rynkowe" - ja jestem napalony na zakup ale tak miałem przy zakupie m65 - kupiłem, nie żałuję ale teraz widzę że mógłbym kupić za 2/3 ceny którą dalem.
  •  450 zł  :|
  • Dzięki ziomek, myślę o tej emce z podpinką bw.
  • ...no to cienko Panowie cenicie kurtkę, która ma 60 lat i jest zachowana perfekcyjnie.Ja za samo trzymanie ciucha w szafie przez 60 lat i odganianie moli policzyłbym ze dwa razy więcej:)
  • Konkretny zakup to niestety kompromis między chęcią a możliwościami, w tym konkretnym przypadku przelicytowano mnie - poszła za 475  :-((
  • ...zapewniam, że warto było dopłacić nawet nie 25zł ale 250 zł i zanabyć tę kapotę(niestety nie mój rozmiar).Druga taka okazja, czyli nowa M51 zapewne nieprędko...
  • No ale byłem blisko  :P

  • Ja z 700-800 za nówkę bym dał. Ale musiałbym ją zobaczyć na żywo. Bez ogladania to z 500 maxymalnie mógłbym dać ;-)