Witaj, Czcigodny Przybyszu!

Wygląda na to, że jesteś tu nowy. Jeśli naprawdę jesteś tym zainteresowany, kliknij w te przyciski!

In this Discussion

Powered by Vanilla
Kurtki M51
  • No to poprawiamy:


    1951-09-13 - Pattern, Base document MIL-J-11448(QMC) Jacket Shell, Field, M-1951


    1952-11-07 Pattern


    1953-03-27 Revision A, MIL-C-11448 Coat, Mans, Field, M-1951


    Reszta może być.

  • Mcm Andrzej;Widzę, że z tą specyfikacją z 1953-03-27 zmieniona zastała też nazwa z Jacket Shell, Field, M-1951 na Coat, Mans, Field, M-1951.
    Słuchaj! O tym "wzorze" z 1952-11-07 dowiedziałem się jakiś czas temu :) .Znalazłem to w opisie.....tylko opisie
    kurtki na forum..... produkującą przez firmę:
     
    JACKET, SHELL, FIELD,
    M-1951

     
    OAKWOOD MFG. CO., INC.

      PATT. DATE 7 NOV. 1952

      16 APRIL 1953. TAP1234

      SPEC. NO. MIL-J-11448

      A.S.T.P.A.

     
    INSPECTOR

    Ale tak naprawdę to nie widziałem ani kurtki ani metki.......tylko jakiś szczątkowy opis!
    Słyszałeś coś o tej firmie? .Pozdrawiam



  • Andrzejku, z tą firmą się nie zetknąłem. W domowym archiwum X mam fotki kurtek wykonanych według specyfikacji MIL-J-11448 (QMC) i wzoru "Patt. Date: 7 Nov. 1952" przez takie firmy, jak: M. And G. Sportswear, Inc., Philmac Sportswear, Inc czy Mc Tague Manufacturing Co. Inc. Ze zdjęć, które posiadam, wynika, że czołowymi producentami kurtek M-51 były firmy: Cohen Fein Company i Southern Athletic Company.
  • Szukałem jakiegoś tropu na temat tej kurtki.....i cienko :( .Znalazłem jakiś opis i parę fotek na ebay......ale to mało by
    uznać ją za ....autentyczną ......firmę! Zwłaszcza jak ktoś wrzuca  zdjęcie....stempla na którym nie widać dokładnie
    tej nazwy firmy! Choć opisał ją też że......Oakwood

    image
    image
    image
    image

    P.s
    Znalazłem jakiś adres....chyba tej firmy;

    Oakwood Manufacturing Co Inc
    130 Brown Fanney Rd
    Thorn Hill, Tennessee 37881-6053
    USA

    I jakiś opis o kurtce..... i  wymieniona nazwa tej firmy! Trochę to mało...... :)
    http://everything2.com/title/old+green+field+jacket


  • mcm Andrzej
    Poniżej zdjęcia m51 o której rozmawialiśmy dzisiaj  ,pozdrawiam
    imageimageimageimageimage
  • Mareczku, rozmawiamy o emkach M-51 produkcji Cohen Fein Company oraz o emkach M-51 "Patt. Date: 7 Nov. 1952", a Ty wyciągasz niczym królika z cylindra: Jest! - Cohen Fein-7 Nov. 1952! Rzeczywiście piękna. W "Amerykańskiej kurtce wojskowej" napisałem na stronie 46 o Cohen Fein Company: "producent kurtek M-43, M-50 i M-51 z siedzibą w mieście Wilkes-Barre w Pennsylwanii. Kroniki miejskie odnotowują fakt, że w roku 1953 firma dostała kontrakt na 475 tys. kurtek M-51 o wartości przeszło 1,5 mln dolarów". Pokazujesz nam, Marek, jak wygląda kurtka z tamtego historycznego kontraktu.

  • Wychodzi na to że 1 sztuka kurtki M51 zakupiona przez armię od producenta kosztowała ok. 3,2$
    Nie wiem dokładnie jakie wtedy były realia, ale nie była to chyba wygórowana cena.
    Wartość kurtki w ciągu tych 60 lat wzrosła ok. 40-sto krotnie
    :-)
    ps.
    1$ w 1950 = 9 dolarów po 60 latach (około)



    Czyli wg wyliczeń (jeżeli są prawdziwe) teraz kurtka M51 powinna kosztować ok 29$ 
    ;)  

    :-?
  • Mogę tylko powiedzieć, że w roku 1970 nowiutka emka M-65 Southern Athletic kosztowała w sklepie z odzieżą wojskową 14,40 dolarów, z podpinką typu M-51 za 3,85 - 18,25 dolarów. Jakiś czas temu ktoś sprzedawał tę kurtkę i dołączył do niej rachunek sklepowy.
  • ziomek_z_lasu
    też mam emkę taką jak twoja Cohen Fein Company z 1958 roku, suwak Talon, napy Rau F. Co., guziki zielone. (w zasadzie mam dwie takie emki, druga jest bez metek, ale ten sam suwak Talon, zielone guziki - skłoniły mnie do przypuszczenia, że to też Cohen Fein, być może z tego samego roku)
    image
    image
    image


    a tutaj, przedstawiam inną ciekawą emkę  M-51 z 1953 roku w stanie "mint" ze złotym
    suwakiem - żebym nie skłamał - chyba firmy Prentice (brak nazwy ale
    widziałem już na forum takie suwaki - na maszynce zamka jest od frontu
    napis PAT PEND, a z tyłu MADE IN USA), napy Rau F. Co., guziki brązowe.
    image
    image
    image


    Edit od admina: dwa posty sklejone w jeden, nie ma problemu, pozdrowienia ;)
  • Ogo2: Napis PATPEND, czyli "pat. pend.", w pełnym brzmieniu: "patent pending", był umieszczany na zamkach firmy Prentice w celu ostrzeżenia tych, którzy chcieliby się porwać na skopiowanie wynalazku. Lubię emki M-51, dobrze się w nich czuję. Obie sfotografowane kurtki są bardzo ciekawe. O firmie Cohen Fein Company znalazłem trochę informacji, lecz o M. and G. Sportswear, Inc. - nie wiem nic, emek tego producenta nie spotyka się zbyt często.
  • McM, tak z ciekawości, co to był za patent w zamkach, który wyróżniał Prentice'a od innych?
  • Jeżeli chodzi o suwak Prentice, to na pierwszy rzut oka nie widać w nim jakiegoś rewolucyjnego rozwiązania, no chyba, ze chodzi o samo działanie (sam wygląd maszynki też ciekawy - być może ma jakieś ukryte rozwiązania, których nie widac gołym okiem), sam suwak działa bardzo płynnie i z takim powiedziałbym wyczuwalnym oporem - ale to być może dlatego, ze nowy i nie pracował zbyt często - sam nie wiem, generalnie, wydaje mi się, że suwaki mosiężne działają lepiej niż srebrne - ale to tylko mój pogląd osobisty - nie wiem jak koledzy - jakoś pracują tak lżej (mosiądz ma lepsze własciwości ślizgowe dlatego robiono z niego panewki do łożysk ale jest droższy niz cynk czy aluminium - to chyba był jedyny powód stosowania na wielką skalę srebrnych stopów na suwaki) - ciekawe, że suwaki Prentice spotyka sie dość rzadko, przeważnie w M51- takie moje spostrzeżenie - częściej spotyka się Talony (srebrne czy lakierowane na zielono) i Conmary (srebrne częściej - złote rzadziej - tutaj  wspomnę, że mam złoty Conmar w parce M51 - zdjęcie załączę w wątku o parkach), co do słowa PAT PEND - PATEND PENDING (nie jestem jezykoznawcą) ale wydaje mi się, że tak pisze się na przedmiotach zgłoszonych do patentu gdzie jeszcze go nie zatwierdzono (nie rozstrzygnięto?) i nie nadano numeru patentu (taka luźna uwaga - mogę się mylić) - na jednym ze zdjęć w wątku o suwakach i napach..., na złotej maszynce suwaka Prentice, napis PAT PEND wybity jest na "podkowie" po bokach "sprężynki", a na jej szczycie widnieje chyba napis producenta (nie mogę go odczytać) - srebrna maszynka niżej jest taka sama jak "moja" złota.
    Ciekawym elementem w tej emce M. and G. Sportswear - są napy - pierwszy raz się z takimi spotkałem w emkach - w większości emek M51 i M65 jakie widziałem (i jakie mam) - button składał sie z 1 elementu (patrz-  zdjęcie w tym wątku kol. Lobo47) - a tutaj składa się z 2 (!)  - takie rozwiązanie często spotyka w kurtkach cywilnych (również m. in. w parkach N2B/N3B takie podobne są - a takie same na obrzeżach  kaptura parek EWCS, i być może w innego typu wojskowych kurtkach) - wszystkie napy w kurtce takie są (patrz - fotka niżej)
    image
    image

    Przepraszam, za to że się tak rozpisuję - niektórzy nie lubią czytać długich postów - dajcie znać jakby co, będę pisał krócej - chociaż, realnie rzecz ujmując, czasami ciężko w jednym zdaniu zawrzeć myśl.
    Pozdrawiam.

  • Jeśli masz cenne informacje w głowie do oddania pisz śmiało :D
  • Blatio, Ogo2: Informacje na temat oznaczenia "pat. pend." zaczerpnąłem z wikipedii. Kiedyś buszowałem po jakichś archiwalnych stronach urzędu patentowego w Stanach, szukając informacji o firmie Serval. Dowiedziałem się wtedy, że najróżniejsze detale i rozwiązania konstrukcyjne były zgłaszane przez producentów zamków do kurtek M-65, m.in. przez firmę Serval Zipper Company, żeby uzyskać prawo własności i wyłącznego korzystania z wynalazku. Niestety nie wiem, Blatio, czego, jakiej stworzonej przez siebie innowacji, strzegła przed plagiatorami firma Prentice.
  • ogo2
    Widać że mamy takie same kurtki :)
    Mam pytanie gdyż nie mam zbytnio porównania, czy materiały w kurtkach  M51 jakie posiadasz różnią się grubością?
    Porównując moją M65 do M51 w M51materiał jest jakby bardziej grubszy i sztywniejszy pomimo że  to sama bawełna
    pozdrawiam
    :)
  • Ziomek_z_lasu: Kiedy porównuję kurtki M-51 w stanie magazynowym produkcji Cohen Fein Company (rocznik 1956 i 1957) z kurtkami mint M-65: Southern Athletic Company (1970), DPSC Contract No. 8118 i So-Sew Styles (1972), odnoszę wrażenie, że materiał pięćdziesiątekjedynek jest cięższy, mocniejszy.
  • Dzięki mcm
    Nie miałem nigdy w ręku kurtki M43 ale podejrzewam że im starszy model m-ki tym materiał bardziej pancerny i cięższy
    :)
  • To fakt, mam tylko jedną emkę M51 w stanie mint, komplet z podpinką (o której pisałem powyżej : M. and G. Sportswear, Inc.), razem ważą, kurczę sporo.
    Wydaje mi się, że bawełna zastosowana w tych kurtkach ma ciaśniejszy splot niż materiał w "sześćdziesiątkach piątkach". Ale to chyba normalne, że poszukiwano materiału lepszego, lżejszego, odporniejszego na przecieranie się oraz szybszego w schnięciu. Ciekawe, że połączenie nylonu z bawełną
    zaczęto stosować najpierw w parkach, które szyto z lżejszej odmiany nyco zwanej Cotton/Nylon Oxford - widziałem gdzieś w necie zdjęcia porównawcze robione mikroskopem - tkanin Cotton Oxford i Cotton Nylon Oxford - ten pierwszy miał drobniejszy splot, niż ten drugi.

    PS do poniższego wpisu.
    Lobo47: Andrzej, wygląda na to, że próby z tym miksem nylon/cotton zaczęto, być może, od kapturów
  • ~ogo2
    Ten ''mix'' bawełny i nylonu faktycznie zaczęto najpierw stosować w parkach! Można zauważyć już we wczesnych odmianach kapturów do
    parki M51 szytych do USMC(białe stemple) mieszanki Cotton/Nylon!

    image
    image

    Tutaj na fotce kaptura uszytego do US Army(czarne,pomarańczowe stemple) można odczytać że ten skład materiałowy miał
    zawartosć 15% i 10% Nylonu. Pozdrawiam

    image
    image

      
  • Witam Kolegów
    ~mcm
    Andrzejku,generalnie masz racje co do mocniejszych i cięższych materiałów z których szyte były m51,ale z wyjatkiem tych szytych z nyco,np kontrakt 7109
    Pozdrawiam
  • Lobo47
    widzę, że również masz niezłe archiwum fotek (jak kol McM) - odnośnie jeszcze stempli na kapturach, ciekawy sposób informowania o materiale: cotton and/or nylon (bawełna i/lub nylon), wygląda to tak, jakby info na stemplach przygotowano wcześniej a testowano/szyto z 2 materiałów, 50/50 bawełna/nylon oraz 100% nylon ? - tak to odczytałem.
  • Lukabest: Cześć, Marek, dziękuję za uzupełnienie mojej wypowiedzi. Pozdrowienia.
  • kaptur do parki M51 a na metce tkanina OXFORD
    zdjęcie z allegro
    http://allegro.pl/kaptur-m51-jenot-i2305070274.html

    ziomek nie mogłem znaleźć zdjęcia źródłowego w linkach, jak popsułem to przepraszam, ale zdjęcia mi się nie wyświetlały ;)
  • Chłopaki z brytyjskiego SASu w Korei - czyżby mieli na sobie emki M-51?
    PS
    fotka poprawiona
    image


  • chyba coś link nie wszedł, albo mają jakąś blokadę :-S

  • Reklama firmy produkującej "piękne"zamki PRENTICE!

    image

    image

    Głowna siedziba chyba była w New York 200 Fifth Ave .....ale posiadali chyba więcej placówek rozsianych w różnych częściach kraju.
    Z wojskiem związani już chyba od pierwszej wojny światowej!






  • Lobo47: Andrzej, z bardzo ciekawych materiałów, które pokazujesz, wynika, że zakład produkcyjny firmy znajdował się w mieście New Britain w stanie Connecticut. Pozdrowienia.
  • No właśnie......raczej tak jak piszesz New Britain!. Dokładna data założenia firmy to 1912 ....  w dzielnicy Kensington.
    To budynek firmy na New Britain Road 319
    Ciekawy opis budynku i to co w nim teraz jest a raczej co zrobiono.......mieszkania.
    "Charming ranch unit once a historic zipper factory now luxury condos features wood ceilings with exposed beams and brickwork....."
    imageimage
    imageimage

  • Lobo47: Andrzeju, wybacz, że poprawiam, a czy nie powinno być New Britain ...? (też czasami mi się zdarza zamieniać kolejność liter)
    A tutaj ciekawa "po przejściach" emka M-51 z mosiężnym suwakiem Prentice z roku 1958 (w pewnym sensie rzadkość, czyż nie?).
    Tekst objaśniający, co to za kurtka, z czego zrobiona, jakim odcieniu i jak zapinana :
    COAT, MAN'S, COTTON, WR SATEEN WATER REPELLENT TREADED,
    OLIVE GREEN, SHADE NO. 107, SLIDE FASTENER CLOSURE

    info z górnej (mniejszej metki)
    CONT. QM-(CTM)-1711-01-748-C-58
    DATE: 31 JANUARY 1958
    SPEC. MIL. C-11448B AMEND#1
    PATT. DATE: 14 MARCH 1957
    MC & TSA, PHILA. QM. DEPOT

    image

    Kontraktor SOUTHERN AVIATION MFG. CO. INC. - kurtka ma jeszcze zielono-brązowe guziki, mój Cohen Fein również z 58 roku, ma już guziki zielone

    Jak niżej zauważył Andrzej (Lobo47), faktycznie jakiś "ciucholand" w Japonii /Korei? - kurtka pamięta chyba czasy aktywności Amerykanów w latach 50-tych w tym rejonie Dalekiego Wschodu.

  • Dzięki ogo2! Poprawiłem! Ach... z tym adresem to trochę się zakręciłem! Dokładny adres to

    "319 New Britain Road ,Kensington,
    Connecticut 06037",USA" Fabryka faktycznie została założona w 1912 w dzielnicy Kensington

    wiem to z forum "U.S Militaria".....jest tam taki "mistrz" od zamków!
    Fasada,front budynku raczej nie zmieniony do dziś patrząc na tą małą fotkę co umieściłem parę postów wyżej!
    P.s
    Ta fotka zrobiona ...jakby hmm... w jakimś "Second-Hand  Shop" Ma szczęście facet ;) ....  kurtka jak i zamek "przednie"!!!




  • Lobo47: Brawo, Andrzej, bardzo ciekawy materiał. Piękny stary budynek fabryki Rau Fastener w mieście Providence w stanie Rhode Island też przerobili na lofty. Ale dzięki temu ocaleją ślady niezwykłej historii o wojskowych kurtkach - "emkach".
  • Cześć Andrzej;Masz rację.... "dzięki temu ocaleją ślady niezwykłej historii o wojskowych kurtkach"  Ta niezwykła historia
    o kurtkach jest też gdzieś zapisana w "archiwach" ..... fotografiach....posiadanych przez pracowników co kiedyś pracowali
    w tych fabrykach. Ach.....wyobrażasz sobie te..... pudła kartonowe z papierami, szkicami wzorów i fotografiami które leżą
    gdzieś tam zapomniane!.Pozdro

    Ps
    Dzięki jeszcze raz za te... nakierowanie mnie na ten adres New Britain w stanie Connecticut.Zakręciłem się trochę :)
  • Lobo47: Wyobrażam sobie, Andrzeju. Widzę, jak wśród tych rupieci porusza się młody człowiek, przybysz z Polski, który pisze książkę-reportaż o emkach, latach 60., rodzinnych firmach na Południu wytwarzających wojskowe kurtki, ludziach, którzy to wszystko przeżyli, słowem składa tę fascynującą historię, niczym puzzle, w całość. Może ten młody chłopak właśnie czyta te słowa...
  • moja pierwsza emka M-51 DSA-4518-64-C Medium Short, 100% Cotton, suwak srebrny Conmar, napy Scovill.
    (podobną ale z roku 63 pokazał wcześniej Lukabest - patrz 1str tego wątku)
    image
    image

    oraz M-51 DSA-4961, Medium Regular, suwak zielony (ze stopu cynku, widoczny szary kolor tam gdzie zeszła farba) Crown,napy Scovill.
    image
    image
    image
  • Ogo2: Miło popatrzeć na te emki. Ciekawy szczegół, który - jak zauważyłem - występuje tylko w pięćdziesiątkachjedynkach wyprodukowanych w okresie 1963-65 - patka służąca do postawienia i zapięcia kołnierza.
  • McM: Witaj Andrzeju, ciekawe, że podobna patka występowała w kurtkach M-43 i M-50 (tamta miała trochę inny kształt i była trochę inaczej wszyta ale chyba spełniała podobną rolę), w modelu M-51 z okresu 1951-62 zrezygnowano z niej na rzecz samych guzików (jak piszesz wyżej) i powrócono na chwilę w tych ostatnich emkach M-51.
  • Ogo2: Piotrze, jest jak mówisz, bez wątpienia.
  • M51 , "złoty Conmar" , stan 100%  "mint"
    image
    image
    image
  • Lukabest: Jaki rozmiar powyższej emki?
  • Bardzo Ładny egzemplarz, aż miło popatrzeć jak materiał się błyszczy :)
    ogo2
    Medium Short - chyba (jak mnie wzrok nie myli :) )
  • Zgadza sie :medium short

  • Dzięki koledze Markowi (Lukabest),

    do emki M51 mint:
    M. AND G. SPORTSWEAR, INC.
    TAP-1243-01-1301-C-53, 16 APRIL 1953
    SPEC.MIL-J-11448 [QMC]
    PATT. DTE 7 NOV. 1952        


    dodałem emkę M-51 mint:
    COHEN-FEIN COMPANY
    DA-30-352-TAP-2233.01-2291-C-53
    16 JUNE 1953.
    SPEC.MIL-J-11448 [QMC]
    PATT. DTE 7 NOV. 1952


    obydwie mają taki sam suwak: złoty Prentice. (osobiście uważam suwaki tej marki, za najładniejsze)
    Taką samą emkę z tego samego kontraktu ale ze srebrnym Conmarem, Lukabest zamieścił kilkanaście postów wyżej.
    Jak kurtka dotrze do mnie, zamieszczę kilka fotek.
    Dodam tylko, że M. AND G. SPORTSWEAR również miała naszywkę US ARMY nad lewą kieszenią piersiową ale ktoś odpruł i dał mi luzem.
    Została kreska zrobiona kredką nad kieszenią co widać na zdjęciu kilkanaście postów wyżej.

    Niżej emka M-51 Cohen-Fein z tego samego kontraktu DA-30-352-TAP-2233.01-2291-C-53 rozmiar Large Regular, suwak - srebrny Conmar.
    image
    image

    inny kontraktor z tego samego okresu info ze stempla:
    Mc TAGUE MANUFACTURING CO. INC.
    TAP-1239-011297-C-53 16 APRIL 1953.
    SPEC.MIL-J-11448 [QMC]
    PATT. DTE 7 NOV. 1952
    image

  • M51 "ścięta" DSA-1-2157-63-C oraz M51 100% cotton + M51 50/50 nylon/cotton ... i fajny jazz
    http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=Rln1XNdNPKM

    http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=EL0at_TtkOg

    PS
    Blatio: jak wklejacie filmy z np. youtube?
  • Ciekawa emka M-51 z 1952 roku, szyta dla US Marine Corps, napy UNITED CARR, suwak TALONimage
    image
    image
    image
    image
    image
    image
  • Ciekawe foto M51:

    image
  • Wąs tego kafara rządzi :D 
  • Ja!...nie mieści mi się na monitorze! :))
  • Lobo, przyjmij wyzwanie i zapuszczaj ;)
  • Fakt, kawał "chopa", mógłby arbuzy nosić pod pachami a wąsy... niezgorsze, trochę takie nie z epoki :D, ciekawe jaki rozmiar tej "emy"?
    Tak mnie naszło dzisiaj jeszcze na temat tego olbrzyma: Co robi w Korei Skrzetuski w emce ??!! :-?:))
  • a ten film pamiętacie??imageimageimage