Witaj, Czcigodny Przybyszu!

Wygląda na to, że jesteś tu nowy. Jeśli naprawdę jesteś tym zainteresowany, kliknij w te przyciski!

In this Discussion

Powered by Vanilla
Kaptury do kurtek M43, M51, M65 oraz do parki M51 i M65
  • Tak ostatnio zacząłem się zastanawiać. Z czego wykonany jest kaptur w M65? Na pewno nie jest to, żadne NYCO, a więc co?
  • Na moje oko to może być materiał o większej zawartości syntetyku, albo sam syntetyk. Albo nylon, albo poliester, ewentualnie jakiś polycotton? Sam się zastanawiałem, ale tak szczerze, to nie jestem pewien. Stawiałbym na cienki nylon.
  • Znając amerykański szpej to ten kaptur jest ze 100% nylonu ;)
  • Dzisiaj przypadkiem znalazłem informację, że jest wykonany z materiału "cotton-nylon oxford".
    Dokładniej tutaj: http://m65og107.kompromis.net/m65og107-20110221.pdf
    Strona 5.
  • A, jeśli McMurphy tak twierdzi, to ja nie mam argumentów, żeby zaprzeczyć :D
    Jeśli chodzi o słowo "oxford" oznacza ono tylko rodzaj ciasnego splotu tkaniny.
    Jeśli to rzeczywiście jest mieszanka nylon/cotton, to moim zdaniem na 100% zawiera znaczną przewagę nylonu.
  • Myślę nad tym żeby sobie drugi kaptur naszyć. Z jednej emki go usunąć i do innego w drugiej emce przyszyć. Naszyć jeden na drugi. Taki dwuwarstwowy żeby powstał ale obszyty po obwodzie i pośrodku kilka przeszyć żeby nie było widać, że są dwa kaptury. Tylko byłby problem ze ściągaczami. Taki wynalazek byłby cieplejszy i mniej przewiewny. Bardziej przypominałby kaptur przez duże ka. Widzieliście kiedyś coś takiego? Robił ktoś z Was takie eksperymenty?
  • wolał bym kupić kaptur najlepiej ze zwierzakiem na obwodzie bo jest klimatyczny, ale cena zabija, niż tak kombinować, może to pochłonąć trochę pracy i być nie wygodne jak się schowa kaput.   
  • ~warjat
    Posłuchaj Devila,kaptur z "wilkiem " albo podhełmówka.Osiągniesz zamierzony cel :ciepło i estetyka.Pozdrawiam
  • A najlepiej od M51 :) .Jest mniejszy i przy kurtce M65 zachowa lepsze proporcje rozmiaru!
  • Lobo47

    Tylko m51 !
  • Do m65 już z syntetykiem były typowo dedykowane jak mnie pamięć nie myli
  • Pierwsze ,,syntetyki ,, do M65(parki) weszły patrząc na specyfikację gdzieś tak w połowie 71/73r

    • 1971-10-08: Revision A


    • 1973-11-08: Revision B
       Do tego czasu robili na futrze!

    A to jest hardcorowa wersja pomysłowej Pani, kaptura w parce M65 ;)

    Zdjęcie znalezione w necie!

    image
  • już się przestraszyłem, ze to prywatne zdjęcie i jakiegoś rudzielca w przerwie od ryb dopadłeś :))  
  • Panowie, myślałem żeby zrobić tak w woodlandzie. Nie ma chyba parek kontraktowych w woodlandzie? Kaptur w oliwce średnio by się komponował z woodlandem...
  • jak używam jak pizga teraz jeep capa i jestem zadowolony, albo kup uszankę, albo jak pisał luka podchełmówkę, albo patrolówkę w wersji zimowej, szkoda zachodu po prostu  
  • Chodzi mi żeby to było z kurtką zintegrowane... Chyba sobie odpuszczę i zostawię tak jak jest. Zadowolę się czapką z windstopperem. Szukam cały czas dobrej wojskowej parki na zimę z porządnym kapturem. Najlepiej gładkiej.
  • N3B będziesz pan zadowolony, tylko nie alpha ta chińska teraz bo szkoda kasy 
  • N3B w moim odczuciu jest trochę krótka i może wiać po nerach. Jak dla mnie to parka m65/m51 ma idealną długość i jest w niej ciepło do połowy ud. Kiedy założę kurtkę m65 z identyczną podpinką, to jest mi zauważalnie zimniej. Tak jakby mróz od tyłka wpełzał pod kurtkę. Teraz chodzę w parce z podpinką starego typu i to dopiero jest cieplutki zestaw! :)
    Dobra jest też szwedzka parka m90 - długa, ciepła i z dobrym kapturem. Tyle, że brzydka jak siedem nieszczęść...
  • Jak szukasz gładkiej parki to tylko m65. Teraz używam drugiej i jeżeli chodzi o ochronę przed zimnem to nic lepszego w tej cenie nie znajdziesz (nowe kontrakty z podpinką i kapturem kosztują do 400 zł)
  • Devilu, N3B jest całkiem, całkiem. Muszę się przejść do jakieś sklepu z militariami i podróby poprzymierzać. Kreesie, chyba chodziło Ci o parkę m59 albo m90 bo nie mogę znaleźć nigdzie szwedzkiej parki m95. Jeżeli chodzi o m90 to nie jest taka brzydka. Tylko ciekawe w jakim zakresie kaptur jest regulowany. Borenie, parka m65 jakoś mnie nie prekonuje... Subiektywnie rzecz biorąc jest po prostu obrzydliwa :-D Już ładniejsza jest m51.
  • Rano było chyba -20. Błogosławione niech będą parka i kaptur M-65!
  • To ja się wyłamię - błogosławiona niech będzie czapka uszanka! :D
  •  kress, boren, mcm!
    Dobrze mówicie :) Bogosławione niech będą parki i kaptury....... M-51 :) . U mnie  dziś -15
    Blatio!
     Błogosławione niech będą i czapki uszanki! Też są ciepłe :)
  • Warjacie! (Jak dziwnie brzmi wołacz Twojej ksywki ;) ) Oczywiście masz rację. Miałem na myśli parkę m90 (już poprawiłem poprzedniego posta, żeby ewentualnie nie wprowadzać w błąd kogoś, kto szukałby informacji o tej parce). Nie wiem, jaki jest kaptur w m90, bo na żywo widziałem ją tylko raz - mijałem się na ulicy z kimś ubranym w ten ciuch i na tej podstawie twierdzę, że brzydkie toto jak diabli. ;) Ale ponoć bardzo ciepłe.

    Blatio! Błogosławiona niech będzie parka m65 w zestawie z uszanką m51! :D
  • Psiakość, po dzisiejszym dniu i wizycie u kolegów Devila i Arucarda jestem w stanie powiedzieć, że błogosławione niech będzie wszystko, to sprawiło, że mózg mi nie zamarzł i nie wykruszył mi się nosem w formie lodowych kryształków :D
  • Błażej, czy Twoje "wszystko" jest w stanie pomieścić także płaską butelkę szlachetnego trunku spoczywającą w ten mroźny czas na dnie przepastnej kieszeni emki lub parki? Jutro coś takiego zamierzam zabrać w podróż, chciałbym więc mieć pewność, że to nic zdrożnego w tych warunkach. :)
  • Hehe... wedle upodobań, ja raczej nie używam ;)
  • To znaczy, że nie zmarzłeś.
  • Blatio!
     Andrzej McM mówiąc ,,płaską butelkę szlachetnego trunku,, myślał o leczniczej nalewce ziołowej na spirytusie :)
    Można się tym nieźle ,,nasmarować,, Grzeje jak cholera ;)


    image
  • polecam spożywanie tych perfum na cukier...kilka kropli na łyżeczkę cukru....słodko i ciepło
  • Pamiętajcie Koledzy, że alk rozszerza naczynia krwionośne... Człek szybciej traci ciepło. :-?
  • Lobo47: Andrzej, myślałem o Jacku Danielsie, który jest wytwarzany w tym samym magicznym miejscu, co kiedyś emki. Wiesz o czym mówię. O cudownej krainie nazywanej: Tennessee.

  • Hmm! To zmienia postać rzeczy :) .Myślałem bardziej o Twoim zdrowiu! :)  Aczkolwiek po Jacku Danielsie może się zrobić, jak to napisał Boren
    słodko,ciepło...... i Wesoło :) .Samo Zdrowie!
  • tylko za to rano może być smutno, zimno i mokro...nie wiem jak wy ale ja te wódy na myszach pędzone pić lubię ale poranki po nich znoszę znacznie gorzej niż po naszej polskiej czyścioszce....

    niezły off wyszedł:)
  • Emki, parki, kaptury na mroźną pogodę, Jack Daniels na mroźną pogodę, gorące Tennessee - wszystko się łączy i nie ma żadnego OT. Ale już koniec, stop, reszta jest milczeniem.
  • A ten kapturek zakupiłem na allegro do swojej m65
    image

    image
  • Fajny :).
  • Kosztował tylko 99 pln więc ,w porównaniu z cenami z ebay raczej okazyjnie :)

    Jeśli ,ktoś potrzebuje to mam namiar na jeszcze jedną sztukę z ebay.
  • bozyMod! masz bardzo ciekawy kaptur wyprodukowany chyba do USMS z białymi stemplami....mógłbyś wstawić lepszą fotkę tych
    "stempli"?  Ciekawostka...zauważyłeś ,że dane o kontrakcie są po prawej stronie...kaptury dla USMC różnią się paroma szczegółami
    szyciem, drutem a czasami i materiałem "wyścielającym" kaptur jest bardziej brązowy niż w kapturach dla US Army
     .....stawiam w ciemno... ale zdaję się, że jest to wyrób firmy Kraven Park Clothes...z kontraktu 51r....mogę się mylić
    więc podeślij tą fotkę ...no i pokarz jakie masz futro ;)
     Pozdro
  • a co z tymi kolorami stempli jest, czy kolory świadczą o przeznaczeniu kapturów ?
    widziałem koloru
    czarnego
    czerwonego
    żółtego
    pomarańczowego
    białego
    i chyba niebieskiego- ale nie jestem pewny
    ??
  • Kolor biały "stempli" i metek z oznaczeniem U.S.M.C DEPOT.... występuje w kapturach szytych dla MC i nie spotkałem nigdy
    żeby czarne i pomarańczowe lub odcień czerwonego były przeznaczone do kurtek,parek Marines...co nie znaczy, że nie pasują.
    Pasują idealnie tylko różnią się paroma szczegółami np jakością druta,przeszyciami...itp nie chcę się powtarzać pisałem to już wyżej.
    Osobiście nie widziałem nigdy niebieskiego czy żółtego.....zastanawiam sie czy takowe są?.... i oznaczeń  "USMC" w czarnych i
    pomarańczowych stemplach...jak ktoś takowe ma to.... wrzucać foty ;)

    Na jednym z forum US....ktoś opisał  "że wszystko szyte z sortu M51 dla USMC z pierwszych kontraktów było (w skrócie) inne od USARMY.
    Była bardzo wąska grupa firm(sprawdzona już w szyciu dla wojska) skupiająca się na umundurowaniu dla USMC.....w porównaniu do ARMY
    gdzie tych firm było wiele.
    Po wybuchu wojny Koreańskiej nie nadążano z dostarczaniem odzieży zimowej  poproszono o pomoc w dużej ilości firm przemysłu szwalniczego
    które swoje doświadczenie dopiero zdobywały.. miały tylko do czynienia.... z odzieżą zimową ale dla zwykłych ludzi....i jakość
    materiałów,wykonania była czasami inna jak dla USMC"

    zimek!...pare fotek kapturów z "futerkiem " :)

    Subtelne różnice kapturów M51 UMSC a USARMY

    USMC.Inny rodzaj obszycia obrzeża druta, tunelu do ściągacza,przeszycia w kształcie litery N lub obrócone Z
    image

    USARMY....przeszycia w kształcie litery V
    image
    USMC                                                                                                                  USARMY
    image

    Podszewka kaptura USMC jest bardziej brązowa niż w kapturze dla USARMY...bardziej zielona.
    USARMY                                                                                                                USMC
    image
    image

    Teraz "stemple i metki"... białe to USMC....prawie zawsze jest na nich ozaznaczone U.S.M.C lub takie jak poniżej na fotce.
    image
    image

    Jeden jest wyjątkowy.... to kaptur firmy Kraven Park Clothes taki chyba.... jak kupił kolega bozyMod?.. bez oznaczenia U.S.M.C
    jest biały i ma zamienione miejscami... dane o kontrakcie po prawej i instrukcje użytkowania po lewej.Prosiłem go o dokładniejsze
    fotki... ale na razie cisza.

    image
    image

    "Większość" opinii forumowiczów spotykanych w necie....stwierdziła ,że jest to jedna kaptur do USMC.???? ale może był to wyjątek
    i był dla USArmy?????

    Stemple USARMY jakie spotkałem to kolor czarny i pomarańczowy....lub odcień jakiegoś czerwonego!
    image
    image
    image

    Ziomek...tyle wiem! ;) Pozdrawiam




  • Lobo wielkie dzięki!
    co do koloru niebieskiego napisów to nie jestem zbyt pewny :( - ale żółte na pewno widziałem na allegro był wystawiony kiedyś
    ale zdjęć nie mam
    pozdrawiam
  • Ziomek! Zaskoczyłeś mnie z tym ....żółtym!  :-?
  • Miałem to właśnie na myśli, że obgadamy to  z Blatiem, Blatio dorzuci jeszcze fotki podpinania kaptura i się pozbiera posty z innych wątków i można pisać już tematycznie ;)
  • devil! mówisz masz...przeniesione!

    Kolor biały "stempli" i metek z oznaczeniem U.S.M.C DEPOT.... występuje w kapturach szytych dla MC i nie spotkałem nigdy
    żeby czarne i pomarańczowe lub odcień czerwonego były przeznaczone do kurtek,parek Marines...co nie znaczy, że nie pasują.
    Pasują
    idealnie tylko różnią się paroma szczegółami np jakością
    druta,przeszyciami...itp.
    Osobiście nie widziałem nigdy niebieskiego czy żółtego.....zastanawiam się czy takowe są?.... i oznaczeń  "USMC" w czarnych i
    pomarańczowych stemplach...jak ktoś takowe ma to.... wrzucać foty ;)

    Na
    jednym z forum US....ktoś opisał  "że wszystko szyte z sortu M51 dla
    USMC z pierwszych kontraktów było (w skrócie) inne od USARMY.
    Była
    bardzo wąska grupa firm(sprawdzona już w szyciu dla wojska) skupiająca
    się na umundurowaniu dla USMC.....w porównaniu do ARMY
    gdzie tych firm było wiele.
    Po
    wybuchu wojny Koreańskiej nie nadążano z dostarczaniem odzieży zimowej 
    poproszono o pomoc w dużej ilości firm przemysłu szwalniczego
    które swoje doświadczenie dopiero zdobywały.. miały tylko do czynienia.... z odzieżą zimową ale dla zwykłych ludzi....i jakość
    materiałów,wykonania była czasami inna jak dla USMC"

    zimek!...pare fotek kapturów z "futerkiem " :)

    Subtelne różnice kapturów M51 UMSC a USARMY

    USMC.Inny rodzaj obszycia obrzeża druta, tunelu do ściągacza,przeszycia w kształcie litery N lub obrócone Z
    image

    USARMY....przeszycia w kształcie litery V
    image
    USMC                                                                                                                  USARMY
    image

    Podszewka kaptura USMC jest bardziej brązowa niż w kapturze dla USARMY...bardziej zielona.
    USARMY                                                                                                                USMC
    image
    image

    Teraz "stemple i metki"... białe to USMC....prawie zawsze jest na nich ozaznaczone U.S.M.C lub takie jak poniżej na fotce.
    image
    image

    Jeden jest wyjątkowy.... to kaptur firmy Kraven Park Clothes taki chyba.... jak kupił kolega bozyMod?.. bez oznaczenia U.S.M.C
    jest
    biały i ma zamienione miejscami... dane o kontrakcie po prawej i
    instrukcje użytkowania po lewej.Prosiłem go o dokładniejsze
    fotki... ale na razie cisza.

    image
    image

    "Większość" opinii forumowiczów spotykanych w necie....stwierdziła ,że jest to jednak kaptur do USMC.???? ale może był to wyjątek
    i przeznaczony dla...... USArmy?????

    Stemple USARMY jakie spotkałem to kolor czarny i pomarańczowy....lub odcień jakiegoś czerwonego!
    image
    image
    image






  • Mam propozycję, żeby przekleić do tego wątku poradnik jak wpinać kaptur do parki autorstwa Andrzeja Lobo.

    Tak na marginesie - próbowałem wczoraj wpiąć kaptur m51 (tak, tak, kupiłem "futrzaka", którym pochwalę się za jakiś czas) do kurtki m65 i... dupa :(. Niedasie :(. Zastanawiam się, czy coś pomieszałem, czy on naprawdę jest niekompatybilny z kurtką m65. Czy komuś z Was udała się ta sztuka?
  • Lobo
    to chyba taki jak ten wyjątkowy za 200 z BB
    image
    image
    chyba to taki sam jak opisywałeś
    http://allegro.pl/kaptur-kurtka-parka-m51-m65-futro-natura-us-army-i2777195843.html
    :)
  • Ja ..to ten.... i cena też wyjątkowa :)
  • Jest filmik, Blatio ma foty ze stargo wątku ngt.pl, to wrzuci też do pierwszego postu, dzięki Andrzej ;)  
  • Znalazłem w "archiwum M" fotkę z rozmiarami kapturów do M43

    image

    Ponoć rozmiar "środkowy" czyli Medium pasuje do każdej kurtki M43 bez względu na jej rozmiar!


  • A kiedyś taki miałem dostałem do norweskiej m43 i sprzedałem za ok 50zł lat temu z 4.