Witaj, Czcigodny Przybyszu!

Wygląda na to, że jesteś tu nowy. Jeśli naprawdę jesteś tym zainteresowany, kliknij w te przyciski!

In this Discussion

Powered by Vanilla
Off-top
 • No dobra, to może inaczej. Uważam że,... no i dalej będzie to samo co napisałem wcześniej.
 • @Panzer73

  Odpowiedź na twój post z 25 kwietnia.

  Uważam twoją odpowiedź za niesamodzielną, więc nie mogę jej zaliczyć, i mam do tego prawo. Nikomu nie zabroniłem odpowiadać. Jeśli bym zabronił to DubPablo by nic nie napisał. A jednak napisał, więc nic nie zabroniłem. Zresztą to nie twoja sprawa. Bo to on jeśli poczuł się urażony powinien do mnie o tym napisać, a nie ty czyli obserwator. Jesteś jakimś obrońcą uciśnionych czy jak? A to że piszesz często nie na temat, żeby przekierować rozmowę na wygodny dla siebie tor i spowodować zakłopotanie u rozmówcy to jest twój znak firmowy. Zawsze tak robisz kiedy nie wiesz co napisać. Dla mnie to piszesz w ogóle bez sensu, tego się nie da czytać. Dobrze ktoś tutaj napisał że uważasz się za wyrocznię i samozwańczego mentora. Nie możesz znieść tego że ktoś ma inne zdanie niż ty. Nie uśniesz kiedy sobie przypomnisz że ktoś na forum nie podziela twojego zdania. A czegoś takiego jak: "nie chce mi się z Tobą gadać", "szkoda na Ciebie czasu". nigdy nie napisałem więc bezczelnie nie kłam. Napisałem że nie ma sensu dalej rozmawiać i tyle. Bo nie ma sensu. Z tobą trzeba się obchodzić jak z jajkiem i na dodatek jesteś pozbawiony empatii. Ludzi umierających i chorych na koronawirusa uważasz za błąd statystyczny i mówisz o nich jako o procentach. Dam ci dobrą radę, zastanów się nad swoim postępowaniem.
 • Fakland - oświeć mnie proszę co oznacza "niesamodzielność odpowiedzi". Chciałeś się dowiedzieć czy USN i USAF używali/używają jakichś modeli kurtek na niepogodę i zimno. Dostałeś taką odpowiedź z kilkoma konkretnymi przykładami. 
  Kolega trojanman nawet podesłał zdjęcie jednej z takich kurtek.

  Jeśli więc coś w temacie odpisujesz to rób to proszę porządnie, no i na temat oczywiście, bez uszczypliwości i heheszków bez sensu.
 • "Niesamodzielna odpowiedź" - sprawdź sobie to w wikipedii tak samo jak sprawdziłeś bibeloty (flakonik, puzderko i coś tam jeszcze) Zawsze wszystko tam sprawdzasz żeby kogoś zagiąć, więc do dzieła. Trzymam kciuki ;-)
 • No Falkland - cały Ty. Nie potrafisz sensownie odpowiedzieć więc płyniesz z odpowiedzią jak żaglowiec na oceanie, gratulacje.
 • Zakupiłem latarkę czołową. I nie Petzla. Szykuje się wyjazd w góry bardzo wkrótce więc może się przydać ogromna moc świetlna i niesamowicie długi czas świecenia. Jak się spisze to się pochwalę co to za marka jak nie to ze wstydu się spalę chyba.
 • Cześć! Kupiłem sobie ostatnio taka kurtkę, chciałbym się dowiedzieć z którego jest roku. Po wpisaniu numeru NSN na jedną ze stron wychodzi mi 1970 ale chciałbym to potwierdzić. Niestety metkę ktoś zamazał, udało mi się odczytać NSN 8415-00-407-1064 i DLA100-79-C-8209 (albo 8208)
  Jeśli któryś z bardziej doświadczonych kolegów zechciał się wypowiedzieć byłbym bardzo wdzięczny

  image


  image
 • Ochronne chemiczne. Kontrakt 1979 rok. Starsza nie będzie.
 • Krótki fragment o gun trucks z wojny wietnamskiej:


  i jeszcze tutaj:


  Pierwsze słyszę :)


 • Lukasz, 
  Nr NSN nie służą do identyfikacji roku wykonania kontraktu. W przypadku konkretnie odzieży nr NSN charakteryzuje rodzaj sortu wojskowego (specyfikacja typu, materiału), jego wymiary i typ kamuflażu. 
  Nr kontraktu określa kiedy sort był uszyty choć też nie zawsze, bo często w ramach danego kontraktu szyto kolejne partie nawet jeszcze kilka lat później. 
  Ta Twoja kurtka z systemu ochrony przeciwchemicznej to kontrakt datowany z 79r. czyli wykonano ją w 79 r., ewentualnie nieco później.
 • Czy używa ktoś z Szanownych Kolegów odzieży Brubecka? Głównie mam na myśli bieliznę. Czy to z włókien sztucznych czy z mieszanki sztucznych z wełną merino.
  Kupiłem kiedyś koszulkę z nylonu ale szybko się zmechaciła. To było z 10 lat temu... Może poprawili od tego czasu jakość wyrobów.
  Czym polecacie zaimpregnować kurtkę z membraną a czym plecak?
 • Ktoś z kolegów lub koleżanek próbuje rozsławić forum?

 • Pan premier i jego ministrowie paradują w kurtkach Helikona (Morawiecki stawia na klasyczny czarny kolor, Dworczyk na stadionie w Warszawie poszedł w zieleń) - takie przynajmniej mam wrażenie po obejrzeniu dzisiejszych wiadomości w TVN.
 • "Ktoś z kolegów lub koleżanek próbuje rozsławić forum?"

  O lol :D
 • Jedno zdanie o kontrakcie, a cała reszta o wirusie...
 • Mam prace "Amerykańska kurtka wojskowa M65". mogę odstąpic. Kontakt na priv
 • Odpowiadam na pytania: tytuł książki - Amerykańska kurtka wojskowa M-65 OG-107. Przedmiot, symbol, autor - Andrzej Gracki mcmurphy_2, wydanie czwarte, Częstochowa, 2020.
 • Hehehe, Panowie - brać póki jest :D
  Ja mam takie dwie, z osobistą dedykacją autora, z czasów gdy McMurphy jeszcze był na naszym forum :D

 • No też mam dwie, druga gdzieś w czeluściach mieszkania rodziców, ale bez dedykacji niestety :P, ale jak mówię brać, skarbnica wiedzy, na temat kurtki m65.
 • Biorę skórzaną :D
 • Na stronie "Antykwarni - Księgarni NIEZALEŻNA" w Częstochowie, www.antykwarnia.com.pl, w dziale "Aktualna oferta" pod numerem 22 znajduje się następująca pozycja: Gracki Andrzej "mcmurphy_2" - Amerykańska kurtka wojskowa M-65 OG-107. Przedmiot, symbol. Częstochowa, 2020, s. 72, 30 cm, opr. brosz. cena 15 zł.
 • @todi
  A nie masz jakiś w stanie mint?
 • Wie ktoś co się dzieje z forum.knives.pl? Wygląda na  to, że serwer im padł.
 • Nie mam pojęcia, wiem że Tactical.pl został zamknięty i miał być przeniesiony na knives.pl.
  Ja tam od lat nie zaglądałem.
 • Spaliły sie serwery ale juz działa
 • Cześć, zerknijcie sobie na kanał tego faceta - Steve1989MREInfo - ma ciekawe hobby. Kupuje (lub dostaje) różne racje żywnościowe i testuje je przed kamerą. Jest wielu takich, jednak Steve ma dużo filmów z racjami starymi jak pierwsza wojna światowa. Głównie nagrywa amerykańskie zestawy. Ciekawie się to ogląda, widać co w nich było itp. Steve je to co się w miarę zachowało - nawet te z pierwszej wojny. Do tego ma sporą wiedzę na ten temat.

  Dla zachęty wrzucam link do jednego z filmów o racjach brytyjskich. W trakcie filmu otwiera puszkę papierosów z początku zeszłego wieku i pali jednego, opisując doznania smakowe.


 • @wóczykij
  Natknąłem się na tego gościa już rok temu na youtube. Warto obejrzeć jego filmy. Zna się na rzeczy.
 • Charlie Watts - cześć pamięci!
 • Amerykańcy przerzucają do Polski 82 DPD "All Americans" - swoje siły szybkiego reagowania czyli jedną z najlepszych jednostek. Ich brygada powietrzna (Combat Aviation Brigade) nosi nazwę PEGASUS - przypadek?
 • Faktycznie panzer73@, jak opublikowano przez ichniejsze ministerstwo obrony w "US Posture Updates in Support of Allies in Europe February 2, 2022", zaznaczono, że jest to 1700 żołnierzy z Fort Bragg [o ile się nie mylę, ale bym się o to nie założył, to jest około 2,98% stanu 82giej]. Patrząc na obecny stan stacjonujących jednostek US w Polsce, jest to zdecydowanie duże wzmocnienie ich stanu osobowego. Szkoda, że w takich niepięknych okolicznościach przyrody.
 • DubPablo,
  Stan etatowy tej dywizji to ok. 20000 żołnierzy, więc te 1700 osób to ok. 8,5% sił jednostki. W Forcie Bragg stacjonuje w sumie <60000 żołnierzy z różnych jednostek i pewnie stąd się wzięło te ok. 2,98% podane przez Ciebie.
 • Hej panzer73@, masz rację, dzięki za korektę - widocznie brałem pod uwagę informacje dotyczące całego stanu dla Fort Bragg. Faktycznie % tej jednostki stacjonującej w Polsce będzie większy. Jak zaznaczyłem, moim zdaniem szkoda, że odbywa się to w takich okolicznościach.

  Pozdrawiam
 • Temat dla emkowych zboczeńców. W powiązanych filmy z innymi latami kontraktów ;)

 • Drodzy M-kowicze.
  Jesteśmy forum o zabarwieniu jakby nie było lekko militarnym. Sytuacja po naszej wschodniej stronie jest jaka jest, nie wymaga komentarza. Piszę ten post nie wdając się ani w politykę, ani w te czy inne poglądy każdego na temat Ukrainy jako narodu i państwa - także naszej trudnej wspólnej historii.

  W zalewie różnego rodzaju potrzebnych zbiórek, ja osobiście chciałbym zarzucić tutaj jedną, zorganizowaną przez youtubera znanego (być może Wam również) jako Irytujący Historyk. Jest ona przeznaczona dla tych, którzy pozostali na Ukrainie i walczą o swój kraj. Ja już wpłaciłem, na tyle na ile mogłem.

  https://zrzutka.pl/5xkp36

  Szczegóły co i na co idzie, oraz co jeszcze można ofiarować zamiast pieniędzy (UWAGA - m.in. militarny szpej) - w filmiku Irytującego Historyka (koniecznie warto przeczytać aktualny opis!):

  https://youtu.be/Z2f0n1Akymg

  Nikogo nie zmuszam, nikogo nie namawiam. Jeśli kto chce, to wspomoże. Jeśli nie, bo się np. nie poczuwa, czy nie może z tych czy innych względów - nie ma problemu, to indywidualna sprawa każdego.

  Z M-kowym pozdrowieniem,
  Blatio.
 • Ja już przekazałem pieniądze w inny sposób, ale inicjatywa wielce chwalebna!
 • Tzw. demokracje zachodnie ogłosiły sankcje ws. importu ropy naftowej z Rosji. Oto jak w praktyce wygląda powtarzana do znudzenia "solidarność"  i "jedność" społeczności międzynarodowej z walczącą Ukrainą:

  USA - zależność importu ropy z Rosji w stosunku do całkowitych potrzeb surowcowych kraju: 3%
  Wlk. Brytania - zależność importu ropy z Rosji w stosunku do całkowitych potrzeb surowcowych kraju: 8%

  Dla porównania te same parametry, ale w odniesieniu do Polski i Niemiec: prawie 70% i 35% (odpowiednio). Czy oba kraje wprowadziły albo planują wprowadzenie sankcji i zakaz importu ropy z Rosji: NIE.

  Proponuję, aby społeczność międzynarodowa, w duchu dalszego zaciskania pętli na ruskiej szyi, wdrożyła kolejne, równie bolesne sankcje.
  Niech np. Republika Kiribati wprowadzi embargo na zakup rosyjskich czołgów, samolotów, itp. To z pewnością zaboli Rosjan - Kiribati nie posiada w ogóle armii, wiec tego typu sankcje mają taki sam sens i siłę rażenia jak te wygłupy rządów USA i Wlk. Brytanii.

  Jedyny skutek tych bzdurnych zarządzeń będzie taki, że Rosja na eksporcie ropy zarobi w najbliższym czasie jeszcze więcej z tytułu spekulacyjnych cen. Dzięki koledzy z Zachodu za przemyślane decyzje.
  No i kolejna sprawa - lada chwila Rosja ogłosi jakie oni z kolei sankcje nałożą na wybrane kraje odnośnie zakazu eksportu do nich różnych produktów, nie tylko ropy, gazu, ale także wielu minerałów, w tym metali rzadkich, niezbędnych do produkcji elektroniki, katalizatorów, samolotów, rakiet, wyrobów medycznych, półprzewodników, itd. Zobaczymy wtedy jak będzie wyglądać ta niby jedność i solidarność.
 • Amerykanie właśnie reaktywowali trzecią dywizję powietrzno-desantową (11-sta), która stacjonować będzie na Alasce (przejęła 2 brygady z 25 Dyw. piechoty).
  Arktyka jak widać będzie w przyszłości strategicznym kierunkiem, co już widać po ruchach Rosjan.

  11 Airborne Div. będzie jedyną jednostką w US Army, której żołnierze będą upoważnieni do noszenia jednocześnie 2 naszywek taktycznych (Airborne tab & Arctic tab).

  A Chińczycy zwodowali swój trzeci lotniskowiec (Fujian). Ponad 80 tys. ton wyporności - będzie gorąco...
 • Ciekawostka - artykuł opisujący ile pieniędzy jest przeznaczane na zakup umundurowania dla poszczególnych służb w armii USA.