Witaj, Czcigodny Przybyszu!

Wygląda na to, że jesteś tu nowy. Jeśli naprawdę jesteś tym zainteresowany, kliknij w te przyciski!

In this Discussion

Powered by Vanilla
Nasze nowe zabaweczki
  • Bardzo ciekawa i rzadka kurtka, czy to był ERDL czy podobne kamo (wariacja na temat ERDL'a?) które było  używane min. przez wietnamskie jednostki Rangers. Bardzo ciekawy egzemplarz. Możesz wrzucić więcej zdjęć tej sztuki - jak jeszcze masz?
  • DubPablo
    Tą kurtkę oraz te dwie pozostałe (koszula TS  oraz kombinezon pilota ) sprzedałem już parę lat temu :(

    zdjęcia takich kurtek z Vietnamu  ARVN airborne
    image

    image



  • @zimek_z_lasuakurat tych zdjęć nie widziałem wcześniej. Dzięki!
  • Ziomek, 
    Same szychy na fotografii. 
    Ten elegancki facio po prawej w garniaku na 1. zdjęciu to Nguen Van Thieu - prezydent Wietnamu Południowego w czasie wojny wietnamskiej. A wąsacz w środku to Nguyen Cao Ky - premier. 
    Ciekawe kim byli dwaj pozostali - smutniak w ciemnych pinglach oraz ten wysoki wojskowy po lewej.
  • @ziomek_z_lasu to kurtka to była reprodukcja, jak widzę z wątku na USMF? Czy pytałeś się o inny egzemplarz? W dalszym ciągu ciekawa sztuka - choć faktycznie kolory ERDl są inne niż na znanym wzorze ERDL ARVN. Jak masz jakieś inne zdjęcia tej kurtki to wrzuć na forum - jak tylko możesz.

    Pozdrawiam
  • @ziomek_z_lasu jeżeli to była replika - możesz zdradzić, kto był producentem tej repliki?
  • Nie wiem :(
    Kupiłem na allegro
  • Dzięki wielkie @ziomek_z_lasu za odpowiedź, podejrzewam, że to był jakiś azjatycki druk może z HK ale nie widziałem aby mieli przez ostatnią dekadę lub nawet więcej coś w podobnej kolorystyce. Jeżeli chodzi o splot w tkaninie - te z lat 60-tych mają  charakterystyczny splot, trudny do osiągnięcia we współczesnych replikach.

    Pozdrawiam.
  • Włąśnie odebrałem koszulkę Proppera z serii APCU (ich wariacja na temat następcy systemu PCU dla SOF).  
    Garść informacji poniżej w linku:

  • Wczesna emka w przyzwoitej cenie-jako mankament jeden szew to poprawki, ale raczej było warto - najlepsza cena do tej pory za m65
    image
  • gratuluję udanego zakupu. Na pewno po naprawie będzie cieszyć przez długie lata.
  • Dziękuję, faktycznie to była okazja - ciekawy wczesny kontrakt ciężko trafić w niskich cenach - tego jeszcze nie mam u siebie. Oprócz EB najlepsze m65 znalazłem na Etsy (niektóre były pokazane na forum) - ale wiadomo dodatkowe koszty z transportem choć zawsze można się potargować i zazwyczaj sprzedawcy są skłonni do dodatkowych przecen. Szukając wczesnych kontraktów czy też ciekawych m65 raczej jesteśmy skazani na zakupy na takich portalach. Można dostać ładne m65 na aukcjach w Japonii - i nie są to tylko małe rozmiary - choć zazwyczaj trzeba korzystać z serwisów proxy aby przeskoczyć opcję rejestracji i za małą opłatą zlecić nadzór nad aukcją (szczególnie dobry patent dotyczący zakupu starych zegarków czy części do nich właśnie z Japonii). Ale ceny "deadstoków" będą naprawdę wysokie - ceny używanych m65 w dobrym stanie są zdecydowanie niższe niż na Allegro. Choć zawsze jest mała doza niepewności czy nie będzie problemu z przesyłką kiedy wyląduję już nas - co niestety kilkukrotnie się zdarzyło. 
  • Dziękuję za interesujące informacje. Ja mam takie pytanko, otóż nie mogę znaleźć jakiejś wiarygodnej tabelki z rozmiarami starych amerykańskich koszul wojskowych OG-107. Na metkach są podawane wymiary np 16,5x32 lub 14,5x33 itp . Domyślam się że są to wymiary w calach ale czego konkretnie dotyczą. Gdybym miał tabelkę gdzie do rozmiaru z metki są przypisane długość i szerokość koszuli, długość rękawa itp mógłbym coś sobie dopasować a tak jestem zdany na wymiar podawane przez sprzedających które często przy tym samym rozmiarze różnią się w sposób istotny lub w ogóle nie są podane.
  • Pablik - podaj jakie masz wymiary to postaram Ci się przesłać jak to jest policzone dla koszul.Nie mam "od ręki" wszystkich rozmiarów, ale w przedziale 122-130 w klacie.
    Pierwsza wartość (ta mniejsza) podaje obwód w calach kołnierzyka, drugiej już nie pamiętam, ale do odnalezienia.

    Np. 16 x 34/35 to odpowiednio:

    kołnierzyk                 42cm
    klatka                        122cm
    rękaw                        58cm (od barku)
    długość (wysokość)  79cm
  • Dzień dobry,

    Znalazłem coś  takiego na jednym z odzieżowych portali - kontrakt to raczej jest SO-SEW DSA100-68-C0078 AGGRESSOR SATEEN GREEN AG SHADE 255 w rozmiarze L (z tego, co widze). 
    image
    Te kontrakty są dosyć rzadkie, raczej udane trafienie do "kolekcji". Widziałem kilka takich sztuk w sieci, ale nie miałem okazji oglądnąć tego w rzeczywistości. Więcej zdjęć w odrębnym wątku jak dostane przesyłkę.

    Pozdrawiam.
  • Panzer73
    Dzięki i za to ale czy niema czasem we wojskowych specyfikacjach z tamtego okresu jakiegoś zestawienia pozwalającego dobrać właściwy rozmiar koszuli?
    Przecież musiał być stworzony jakiś czytelny sposób żeby w zależności od parametrów pacjenta dobrać mu koszulę. W przypadku emek czy spodni sprawa jest czytelna i w przypadku koszul zapewne też tak jest.
    Ja mam 172 cm wzrostu 115 w klatce i 43cm obwód szyi czyli 16x34/35 teoretycznie powinna być na mnie dobra. Z drugiej strony szukanie tylko tego jednego konkretnego rozmiaru bardzo ograniczy mi pole manewru przy poszukiwaniach bo jak wiemy kupno starej wojskowej koszuli to nie pójście do sklepu z koszulami gdzie jest pełna rozmiarówka i można przymierzać. Tak na marginesie 16 cali to 40,64 cm a nie 42cm co w przypadku kołnierzyka jest dużą różnicą
  • Jja mam ten sam kłopot. Po prostu po kupieniu kilka egzemplarzy wiem jaki jest mój rozmiar i niestety rzadki do trafienia. Znalazłem gdzieś w sieci stronę z przeliczaniem rozmiarów i była ona pomocna. Ale i tak nic nie zastąpi przymierzenia. Natomiast koszule z wełny to jest dopiero nieporozumienie. Kupiłem kiedyś i XL i XXL i żadna nie była na mnie dobra.
  • Może trzeba było kupić S
    >:)
  • Pablik, najlepszą metodą jest zawsze przeglądnięcie specyfikacji wojskowej - tam jest szczegółowy opis rozmiarówki. Problem polega na tym, że do koszul utility nie można znaleźć na internecie standardów (przynajmniej mnie się to dotąd nie udało, nawet pomocna strona "Everyspec" tu nie pomaga).
    Ja mam skatalogowane dość dużo standardów do sortów mundurowych, a tu jak na złość ani jednej wiarygodnej informacji...

    Koszula utility starszego typu OG-107, używana od lat 60., miała specyfikację MIL-S-3001. Nowsza generacja (OG-507) wprowadzona od poł. lat 70., miała specyfikację MIL-S-43929.

    Ja posiadam koszulę utility, durable press, OG-107, kontrakt DPSC z 1977r. w rozmiarze 17 1/2 x 36. Wydawało mi się, że to najbliższe mojemu rozmiarowi Large Long, a mimo to uważam, że powinna być w klacie o 1 poziom obszerniejsza.
    Mam tez odmianę stosowaną przez USAF (tropikalna, kamo AF shade 1549). Ta z kolei ma rozm. 17 x 35 i też jest nieco za ciasna.

    Może innym wyjściem jest mozolne przeszukanie czeluści internetu w celu znalezienia strony odnoszącej się do wojskowych koszul utility i podającej detale rozmiarówki. To jest zawsze trudniejsze bo nigdy nie wiadomo czy nawet tak spreparowane dane odpowiadają stanowi faktycznemu.
    Dla mnie rozmiarówka koszul zawsze była tematem problematycznym...
  • Jeszcze raz dziękuję za tak obszerne informacje. Mnie interesują tylko koszule OG-107 ze 100% bawełny czyli te do połowy lat 70. Myślę że uda mi się coś dobrać. Na tę chwilę wydaje mi się że 16,5x32 to chyba będzie w miarę ok dla mnie.
  • A kupujesz do noszenia czy do kolekcji? Jesli do noszenia to niestety łokcie sie strasznie wycierają. Ja po dwóch latach używania zrobiłem ogromną dziurę na łokciu.
  • Do noszenia. W takim razie będę uważał na łokcie. Ja raczej nie niszczę ubrań. Domyślam się że z powodu niskiej trwałości materiału w 100% z bawełny wprowadzono do produkcji koszul mieszankę bawełny z tworzywem sztucznym. Tylko że te z bawełny są, zwłaszcza po kilku praniach ładne. Kiedyś miałem taką koszulę i bardzo dobrze ją wspominam. Ja mam ze dwadzieścia innych koszul więc tę będę nosił od czasu do czasu.
  • To nie kwestia niszczenia :) ja miałem jedną taką koszulę i nosiłem ją codziennie i nie wytrzymała.
  • Nie precyzyjnie się wyraziłem. Chodziło mi o to, że odzież wolno mi się zużywa. Ja tej koszuli raczej nie będę nosił na co dzień.
  • Mam dwie koszule OG107, jedną wczesną, z guzikami "m51", drugą już późniejszą z klinami w mankietach... noszę je w sumie jak na skalę Doktora sporadycznie, ale od jakiś 18 lat :) Jeszcze mi się nie przetarły :)
  • Dodatkowo jeszcze ustrzeliłem takie emki -  w końcu dotarły:
    image
    DSA100-2366 - kolejny raz ciekawa podszewka bardziej błyszcząca - prawdopodobnie dwa kontrakty 2365 i ten właśnie mają właśnie taki materiał błyszczący materiał - co na forum zaznacył @Cantrell
    image
    W rzeczywistości kolor jest zdecydowanie ciemniejszy i bardziej podobny do zdjęcia poniżej:
    image
    Na koniec długo oczekiwana wczesna m65 - prosto od rodziny byłego właściciela:
    image
    Niestety dalej mam przesyłkę w tranzycie i kilka sztuk czeka na wysyłkę. Na chwilę obecną nie poluję już na żadne wczesne pięcionumerowe kontrakty m65. Jak zrobię dokumentację fotograficzną to wrzucę to na forum jako materiał referencyjny o pierwszych kontraktach m65 - ale niestety z braku czasu muszę to odłożyć na później. Oczywiście w dalej poluję na prototypy m65.

    Pozdrawiam i życzę udanych poszukiwań emek!


  • Człowieku!!!
    Gdzie Ty trzymasz te kapoty?
    Masz osobne mieszkanie dla kurtek.
    :-)
  • Dobry wieczór,

    Faktycznie z początkującego emkologa przeistoczyłem się w emkomana co nie jest dobre - ale robię sobie przerwę i nie kupuję już nic - niby nie ma już kontraktu, który by mnie interesował. Z chęcią bym upolował Denisona choć nawet te z lat 60tych są w sakramenckich cenach - nie wspominając o tych z wojny. Używam tylko dwóch kurtek m65 na zmianę, a reszta spakowana w pudłach z innymi militarnymi gratami, które się zgromadziły trochę czasu W końcu muszę się zabrać za swój projekt o m65 i skanowaniem kurtek w 3D na poważnie - choć zawsze brak czasu aby się za ten koncept zabrać.

    Pozdrawiam.
  • trzeba ruszać z kopyta aby nie skończyło się tym ,że kapoty zakończą swój żywot w kartonowych pudłach albo co gorsze w przyszłości wylądują w kontenerach PCK
    :-(
  • Dokładnie jak mówisz @trojanman - muszę odpuścić sobie mkowe szaleństwo, a przynajmniej z zakupem to już na 100%. Ostatnio pracuję nad powrotem do formy sprzed kilku lat lub dekady, wiec mniej czasu przy monitorze, więcej na świeżym powietrzu plus biegi i ćwiczenia na drążku i obręczach - polecam wszystkim. Tak na marginesie dwie wylądowały w kontenerze PCK.

    Pozdrawiam.

  • najpierw w kontenerze PCK potem w jakimś szmateksie
    :-(
  • Zostawiłem dokładnie przy kontenerze tam, gdzie ludzie zostawiają ubrania dla potrzebujących. Niestety to jest bardzo czerstwe, że ubrania oddane na PCK z kontenerów często lądują w szmatexach.
  • to jest gruby biznes , co prawda nie na skale dragów ale widocznie opłacalny
  • Plus jest to proceder legalny, pamiętam bardzo dawno temu w szmatexach można było dostać niesamowite rzeczy - szczególnie tych które sortowały głównie odzież roboczą z Niemiec. Czasem trafiały tam niesamowite kurtki  - jak jedna moja parka m51 pochodzi z takiego źródła z wczesną podpinką w stanie BDB+ (choć oczywiście jak większość gratów zasila karton). Ale obecnie to jest już prawie niemożliwe. M65 było mało ale często pojawiały się kurtki USAF - wtedy nie wiedziałem, że to kontraktowe kurtki i nie byłem zainteresowany bo wyglądały inaczej niż m65.
  • Dziś odebrałem nowy plecak - model ZipperFox 40 od Wisporta, w kamo Multicam.
    Mój kontraktowy Assault Pack Proppera jest nieco zbyt mały w niektórych sytuacjach (poj. 30l) stąd decyzja o zakupie Wisporta (poj. 40l).
    Ważne jest to, że te plecaki są szyte u nas w Polsce i w zasadzie "po sąsiedzku", bo we Wrocławiu.

  • Ostatnio jak mówiłem koniec polowań na m65, choć z przyzwyczajenia pickclick ciągle w użyciu. Znalazłem coś takiego za 75 PLN.
    image
    image
    Grzech nie kupić deadstock'a w takiej cenie i rozmiarze, zdjęcia wrzucę kiedyś jak zrobię porównanie kilku ciekawych kurtek m51.
  • Za 17 USD, czy w Polsce ktoś sprzedał za 75zł?
  • Cena w USD, 75.29 PLN po obecnym kursie USD, już po przeliczeniu. Na A czy, OLX ciężko dostać coś w takich cenach - okazje się zdarzają, fakt. Ale "deadstoki" raczej tylko w US (aukcje, gdzie ktoś się pozbywa starych gratów, zazwyczaj kurtki są źle opisane etc.) lub krajach, gdzie były bazy wojskowe. 
  • o ile mnie pamięć nie myli sprzedałem jakąś M51 ( chyba na tym forum , nie miałem pojęcia o jej wartości ) za 80zł
  • Witam zakupiłem pierwszą m-kę,więc się chwalę. Tym bardziej, że polowałem na kontrakt z 1980 roku (prezent na 40 - te urodziny)

  • Gratulacje :)
  • Każda mka w OG107 jest świetna a pierwsza to już zawsze rewelacja, super prezent!
  • @ziomek_z_lasu, świetne te koszule - ostatnio się zastanawiałem nad jedną z MACV, która była a niesamowitej cenie i trzeba było brać bo po kilku minutach już zniknęła. U  mnie jako jedna z nowych emek w podobnym klimacie wpadła do szafy ta ze zdjęcia poniżej. Obszyte OG107 zawsze świetny dodatek do kolekcji.
    image
    image
    image
    Pozdrawiam.
  • Wpadły dwie kurteczki i Dwie N3B. Jedna cywilna Alpha i jedna kontraktowa Lancer z 81 roku.
  • DubPablo
    Super kurteczka
    :)>-