Witaj, Czcigodny Przybyszu!

Wygląda na to, że jesteś tu nowy. Jeśli naprawdę jesteś tym zainteresowany, kliknij w te przyciski!

In this Discussion

Powered by Vanilla
Spodnie M65 / M51 - ogólnie & rozmiarówka
  • Jaka bluza była regulaminowo przeznaczona do zielonych spodni M65?
  • Hmm... a nie kurtka M65 przypadkiem? :P W końcu i spodnie i kurtka M65 były zewnętrzną warstwą ówczesnego systemu odzieży na niskie temperatury.
    Jeśli już, to może koszula wełniano/nylonowa M51...?
  • Kurtka m65 
    image


  • Czy ja na tym zdjęciu widzę buty "Mickey Mouse'y"?
  • No tak. Do spodni m65 przewidziana była emka. A pod spodem co nosili? Przecież nie bluzę TCU.
  • Mnie się kojarzy koszula M51, o której wspominałem.

    Tu w opisie jest wymieniona "wool flannel shirt":
    http://ciehub.info/clothing/CW/M65/ColdWetColdDry.html

    image
  • Koszuli M51 chyba nie nosili przez kilkadziesiąt lat, coś musiało ją po jakimś czasie zastąpić.
    Były też koszule garnizonowe, ale co nosili w polu?
  • tak, to butki tzw. "Myszka Miki". Chłopaki z 2 DPiech. (Indianhead).
  • Od lat 80-tych nastąpiła zmiana umundurowania na BDU, wtedy pojawiły się bluzy i spodnie BDU w woodlandzie oraz kurtki M65 w tymże kamuflażu.
  • Blatio, to ja wiem, myślę, że Falklandowi chodziło o wcześniejsze czasy (lata 60/70) - wtedy tylko koszula M51??? Trudno mi w to uwierzyć.
  • Panzer,
    na wyposażeniu us_army była również koszula M65 :-)
  • makiki - masz zdjęcia, opis, itp.?
  • Zdjęcie mogę porobić gdyż jestem w posiadaniu takiej koszuli. Co do opisu ... tylko to co na metce zapisane a i to w części nie czytelne.
  • ok, daj jak coś będziesz mieć, sam jestem ciekaw jak to wygląda
  • Panzer
    Podaj adres email, wyślę Ci fotki na priv.
  • nahotko1@wp.pl
  • Makiki wrzuć na forum jako ciekawostkę.
  • Witam kolegów, tak z doświadczenia.. Faktycznie lepiej brać spodnie M65 z ciemnymi kieszeniami, jak jest okazja, zamiast z białymi ?
  • Brać z ciemnymi, bo białe szybko się ubrudzą.
  • Miałem wcześniej z ciemnymi teraz mam z białymi i szczerze powiedziawszy nie widzę żadnej różnicy chyba że będziesz nosił w kieszeniach jakieś brudne drobiazgi i boisz się żeby się nie ubrudziły.
  • Ja mam z zielonymi i lepiej mi się nosi. Bawełniane kieszenie szybciej sie prują i zużywają.
  • Czyli większość jest za ciemną wersją kieszeń. Czy te roczniki z tymi kieszeniami mogą mieć ciemniejszy odcień OG ?
  • Witam!
    Jakby ktoś miał jeszcze jakieś wątpliwości względem numeru FSN, odsyłam do mojego posta zamieszczonego w wątku Lista producentów spodni M65 - kontraktów i podróbek.
  • Cześć, nabyłem drogą kupna portki M51 rozmiar MR... mam dwie pary M65 MR i zaskoczyło mnie jak obszerne są ich poprzedniczki :) M65 są baggy, ale w tym samym rozmiarze M51 musiałem podciągnąć pod pępek, zacisnąć ściągacze fest i OK - trzymają się, ale miejsca w nogawkach wystarczy na M65 pod spodem z podpinką :) Mam przy okazji podpinkę M51 SR i na szczęście można ją spokojnie "zamontować", więc na zimę idealnie, lecz. Podobnie jest z moją kurtką M51 MS - znacznie tęższa, niż jej odpowiednik M65. Obydwa zestawy M51 mam z lat '50. Chyba produkcje z lat '60 były węższe (mówię oczywiście o M51).
  • Dlatego nie lubimy tych spodni ;)
  • Ja uwielbiam "wory" właśnie za ich mega obszerność i swobodę ruchów oraz kieszenie do których można schować pół domu. Mówię tu zarówno o M-51 i M-65. Jednocześnie przyznaję , ze wg mojej oceny M-65 są nieco bardziej worowate.
  • długość suwaka w m51 to jakiś koszmar , kieszenie boczne moim zdaniem zdecydowanie za duże i w m51 i m65
    gdyby chcieć je wypełnić całkowicie ciężar spodni spowodowałby że zatrzymałyby się na kolanach :-)
  • Już ktoś napisał wcześniej w tym wątku, że ekspres w M51 wystarczyłby na kurtkę dla dziecka - to samo pomyślałem wczoraj, zanim jeszcze przeczytałem wspomniany komentarz :) Podoba mi się materiał w moich spodniach - jest sztywny (jak drelich) i niemalże czarny w intensywności oliwki. Niestety ktoś pozbawił ich sznurków w kieszeniach.
    Do portek trzeba zamontować szelki, to się nie zatrzymają na kolanach po wypchaniu kieszeni ;) Obecnie jeszcze można je dostać na allegro po 20zł.
  • E tam spadaja. Jak ide do skpleu na zakupy to moje kieszenie robią za torby nn zakupy w M51 i nigdy mi jeszcze spadly a nosze je tylko z spaskiem. pasek jest dlugi bo to spodnie o wysokim stanem za ktory je kocham bo teraz sie juz takich prawie nie robi. Dzieki temu jak sie nachyle to nie bede pokazywala calemu swiatu golej d..... a niestety coraz czesciej widze ze ludzie nie maja z tym zadnego problemu i gdyby to byla fajna dziewczyna to moze nawet bym sie usmiechnal ale to przede wszystkim faceci w tym przoduja. Noszac M51 nie mam tego problemu a co wiecej nerki i korzonki mam zakryte co sie okazuje dosc ewazne jak sie ma 50 lat
  • Ja także wolę m51. Za krój, materiał i jakość wykonania. Szczególnie doceniam podwójne szwy na tyłku i nogawkach. Te pojedyncze w m65 po jakimś czasie się zwyczajnie rozłażą (w woodlandach wrócili do podwójnych).
  • nie wiem czemu ale ja też bardziej preferuję M-51. A wysoki stan (ponad pas) właśnie zabezpiecza przed zsuwaniem się gaci, no chyba, że w cargo jest 500 kg towaru.
    Wysoki stan również świetnie zabezpiecza przed przeziębieniem i wiatrem w tej wrażliwej części ciała. Luźny krój i obszerność spodni powoduje, ze nie ma ograniczeń w zakresie ruchów - nic nie ciśnie, uwiera, ciągnie ani obciera - jak w zwykłych dżinsach. Jak idę to mam wrażenie, że na tyłku brak gaci
    :D
  • czy jest ktoś w posiadaniu spodni m65 large short i może podać mi wymiary
  • Witam wszystkich, kupiłem m65 od helikona w rozmiarze large reg i zastanawiam się czy będzie do nich pasować kontraktowa podpinka w tym samym rozmiarze? Helikon raczej ich nie produkuje...
  • Podpinka kontraktowa do spodni M65 Helikona będzie pasować, mam to spraktykowane.
  • Dzięki kolego, bardzo pomogłeś.
  • drodzy forumowicze
    czy były produkowane kontraktowe spodnie M65 w kolorze czarnym. Znajomy mnie pytał ale ja się nie znam .
  • Cześć - przeglądam sobie portal z ogłoszeniami i patrzę na spodnie M65. W tym przypadku metka sugeruje, że materiał jest z mieszanki nylon-rayon:


    Ktoś już miał takie?
  • czy ktoś się orientuje gdzie mogę kupić kontraktowe spodnie m65 w rozmiarze L-S ???
  • włóczykij ~

    Kontrakt WINFIELD MFG. CO., INC.
    DSA100-74-C-1106
    Mam dwie sztuki tego kontraktu - na jednej skład z rayonem, na drugiej cotton. Obie pary zdecydowanie "nie pancerne". Materiał ciut jaśniejszy


    Kiedyś gdzieś już była jakaś dyskusja odnośnie stosowania rayonu w spodniach.
    Pozdrawiam
  • Dzięki Martinos.
  • Tak sobie czytałem nasze komentarze z tego wątku to ceny spodni poszybowały dwukrotnie. Za spodnie m65 w rozm. M-R lub L-R trzeba dać między 500 - 600 zł. Natomiast M51, które kosztowały 5 lat temu 200 zł, dziś kosztują 350 zł.
  • Tak to prawda teraz portki m65 w oliwce to już nie żarty.Large nie mniej jak 600-700 ponad.A XL,-long to już nawet ocierają się o 1000/Jak ktoś zrobił sobie zawczasu zakupy to może mówić o farcie.Czyli  jak w powiedzeniu temacie taniej już było.No chyba,że trafi się jakiś dobry strzał za sensowna kasę.Jak na razie jeszcze woodlandy trzymają w miarę rozsądną cenę cokolwiek przez to rozumieć .Ale biorąc pod uwagę czas i to pewnie za kilka lat będzie już swoje kosztować .
  • Jedynie z USA ciągnąć
  • Zrobiłem zapasy mogę spać spokojnie :D