Witaj, Czcigodny Przybyszu!

Wygląda na to, że jesteś tu nowy. Jeśli naprawdę jesteś tym zainteresowany, kliknij w te przyciski!

In this Discussion

Powered by Vanilla
M65 w służbie US Army - zdjęcia
  • Wstawiamy zdjęcia żołnierzy US Army w M-65  spodnie, kurtki.
    Wyszperane kiedyś w necie 
    image
    image
    image

    Korea
    image
    image
    Korea 1951
    image
    Wietnam
    image
  • no i w końcu sprawa sznurków ,taśm w spodniach M65 tak często dyskutowana na NGT i tutaj  zostanie zakończona 
  • A to pierwsze zdjęcie to nie jest przypadkiem M65 lub M51 z doczepionym kapturem od M43?

    image
  • Tak teraz się przyglądam i chyba spodnie na tych zdjęciach to M-51? A czy kurtki? Na ostatnim zdjęciu na mankiecie chyba widać guzik ..czyli M -51
  • Spodnie też mogły być M51 - w końcu krój już miały zbliżony do późniejszych M65, tylko były ze 100% bawełny i różniły się paroma detalami :)

    A tutaj kilka ciekawych fotek (ale rekonstrukcyjnych) z kompletem M65 w woodlandzie oraz innymi elementami zestawu M65:

    http://www.mreinfo.com/forums/viewtopic.php?f=6&t=3687

    I jeszcze znaleziona fotka z Namu:
    image

    I jeszcze inna, nie wiem skąd :P
    image

    Tutaj zdjęcie z 1957 roku, więc kurtki to zapewne M51:
    image

    A tutaj kilka fotek pewnego znanego pana, który przez pewien czas nosił wojskowe ciuszki ;)
    image
    image
    image
    image
    image

    Oczywiście M51 :)
  • a się chop lansił :D

  • image


    Lata 1967-68 - weterani wojny wietnamskiej.

  • image

    Henri Huet i Larry Burrows

    image

    No i chyba najbardziej znane zdjęcie Larrego. Trzy dni po zrobieniu tej foty Larry zginą wraz z Henri w zestrzelonym śmigłowcu nad Laosem.

  • Dokładnie ;)
    Dla spostrzegawczych: Huetowi spod kurtki wystaje bluza TCU.
    A co do ostatniej fotku Burrowsa, to zastanawia mnie od dłuższego czasu, co to za bluza/kurtka z kapturem, którą on ma pod M65? Wygląda ciekawie, ale za pierona nie umiem tego skojarzyć z żadnym wojskowym ciuchem.

    Swoją drogą, jak na warunki wietnamski obaj panowie ubrani są dość grubo (widać po kilka warstw ubrania), pewnie jakaś zimna pora musiała być.
  • Też mi to chodziło po głowie, widziałem taką kangurkę kilka razy, ale nie byłem pewien. Ciekawy ciuch swoją drogą :D
  • Ten kaptur jest dość duży, taki ,,na hełm,,

    :-?
  • image



    No dobra!

    Podpis pod fotką >Wojna w Kuwejcie 1991r
    <  Tak jest napisane
    Co ma na sobie ,,pan,, z lornetami? -
    M65 ,,experimental,, DESERT 6 COLOR
    :-?

    Kiedyś chyba przerabialiśmy temat takiej kurtki!
  • nooooooooooo :D właśnie chapnął bym taką ,ale nie widziałem na oczy nigdy

  • W roku 1990 firma Alpha Industries Inc. wyprodukowała kurtki M-65: "coat, mans, field, class 3, Saudi Arabia" (DLA100-90-0002). Więcej informacji o tego rodzaju kontraktach znajduje się w "Amerykańskiej kurtce wojskowej M-65 OG-107 - rozwój i mit" na stronie 42 w przypisie 4.
  • zdobycie graniczy z cudem ,cena zabija :(
  • No właśnie!
    Dlaczego ja mam  tylko 38 strony!
    Już aktualizuje :)
  • Zdjęcie pochodzi gdzieś z lat 82-83. Już weszły mundury w kamuflażu woodland, ale oddziały jeszcze "docierają" oliwki.


    image


     

  • Weterani: lata 60. i współcześnie (2005):


     


    imageimage


     

  • M65 na bojowo- Vietnam

    image
    image
  • Na drugim zdjęciu to nie m65,tylko bluza TCU i kamizelka.
  • Kurczę, chciałbym kiedyś dostać w łapy album Burrowsa...
  • ~7P7
    Masz oko,faktycznie to kamizelka!. Ale też M-69 ;)

    image



    A ten siedzący tyłem żołnierz , ma chyba starszą wersję bez charakterystycznej stójki M-52

    image


  • Vietnam!

    image
  • M-65 w Wietnamie  - BG (Brigadier General - Gen. Bryg.)  Charles Jackson (senior advisor) w  I CTZ (Corps Tactical Zone) naszywka 4th Inf. Div. mówi o wcześniejszej służbie w tej dywizji (uzupełniono dzięki kol. Wordogowi) - po lewej, po prawej LTG (Lieutenant General - Gen. Broni) Hoang Xuan Lam, CG, ARVN I Corps)
    image
  • Ogo2 Piotrek! Znalazłem kilka fotek komandosów z Delta Force w czarnych M....przed akcją w Teheranie w 1980 roku.
    Pisałeś o tym w innym wątku.....zainteresowało mnie to :)





    image

    image

    image

    image

    image

    image

    imageimage

    image



    Jednym słowem.....czarno od emek :) .Pozdro

    Ps
    Ciekawa figurka komandosa http://tiny.pl/hpzl8 ;)
    Te emki były faktycznie w jakiś sposób zmodyfikowane ...jak przedstawia je ten "modelik komandosa"
    i widać to po tej fotografii żołnierza z DF .Dolna część kurtki...jakby przystosowana do załadowania
    większej ilości.....magazynków z amunicją?? Tak myślę!

    image

    A na tej fotce widać kieszeń na rękawie.

    image

  • Lobo47: Andrzej, brawo, odkrywczy materiał. Prawdę mówiąc, nie wierzyłem w te czarne kurtki M-65 żołnierzy Delta Force. :)
  • Witaj Mistrzu :) Andrzej! Patrząc na zdjęcia tych komandosów nasuwa się jedno pytanie!
    Kto był wykonawcą tych kurtek? Przypuszczam, że było to jednorazowe zamówienie na "specjalne" emki,chodź z
    fotografii wynika że nie wszystkie były chyba zmodyfikowane.
    Znany kontaktor czy firma "John Doe" nieznana!? W 1980r mamy pięciu kontaktorów (Baza McM) z ,których jeden pojawia się
    pierwszy raz..... Golden.... na którego jestem skłonny postawić.... że to oni właśnie uszyli te kurtki- Tak czuję :)
    Andrzej;Czy w książce o Alphie jest jakaś "rysa" o "specjalnych" małoseryjnych zamówieniach kontraktach!? Pozdro
  • Andrzej: Odgadywanie tajemnic Delta Force to zadanie ponad moje siły. :) Można jednak z dużą prawdopodobieństwem przypuszczać, a nawet być całkowicie pewnym, że emki te nie posiadają metek. :)
  • No, to teraz jestem sam ciekawy, jak to było z tymi czarnymi M-kami :D
    Czy to były serio kontrakty robione od podstaw w taki sposób? Czy też czarne kontrakty, później przerabiane i przeszywane? Czy może hipoteza trzecia z mojej strony - seryjne, oliwkowe kontrakty, farbowane na czarno i przerabiane samodzielnie?

    P.S. Ta figurka komandosa na zdjęciach ma podobne buty jak Johnny Rambo w "Pierwszej krwi" ;)

    image
  • Blatio! znalazłem taki krótki opis wyposażenia komandosów biorących udział w tej akcji!

    "Delta Force, Operation Eagle Claw, Iran, 1980. Loadout included blue
    jeans, hiking boots, black field jackets, and ALICE gear. Weapons
    included Colt Model 629/XM-177E2 carbines, M-3 sub machine guns, M-60
    and HK-21 LMGs, M-79 and M-203 grenade launchers, and M-72 LAW rockets.
    Other specialized equipment included breaching charges and tools, night
    vision goggles, and padded scaling ladders"

    No myślę....że raczej nie farbowali i chyba sami nie przerabiali.Raczej....zamówienie! Tak... ja myślę!
  • Podejrzewam, że zarówno użycie niestandardowych czarnych kurtek, jak i dżinsów i cywilnego obuwia, miało zapewnić anonimowość operacji w razie wpadki / śmierci któregoś z komandosów?
    Cóż, tak czy siak cała operacja Orli Szpon okazała się klęską, a Delta nawet nie miała okazji sprawdzić się w pierwszym boju.
  • Operacja Orli Szpon, miała być tajna do momentu wkroczenia komandosów do ambasady w Teheranie (jak było, wszyscy wiemy - burza piaskowa uniemożliwiła przeprowadzenie akcji w wyniku czego pozostawiono na pustyni dużo sprzętu co było powodem utraty tajności misji). Wszyscy komandosi z Delta Force mieli naszyte na kurtkach M65, na ramionach flagi USA, które były przykryte warstwą materiału lub folii, komandosi mieli je odsłonić w czasie akcji - widać je na zdjęciach, które zamieścił Andrzej/Lobo47.
    ------------------------
    Andrzej/Lobo47: świetne zdjęcia, trochę musiałeś się naszukać, faktycznie, nie wszyscy mają przerobione emki, być może nie wiemy, że czarne emki szyto dla takich formacji jak DF, ich działania są zawsze tak bardzo utajnione, że dowiadujemy się o nich z reguły wyłącznie z pamiętników byłych członków tych formacji lub z mediów po nieplanowanych wpadkach - tak właśnie było m.in. z operacją Orli Szpon - totalna klapa, kilka maszyn zniszczonych 8 komandosów poległo nie w walce a w katastrofie śmigłowca ewakuacyjnego na pustyni po zderzeniu się z amerykańskim samolotem.
  • Błażej Piotrek: Ta anonimowość to też trochę dziwna sprawa!
    Cała sprawa, wmieszenia się w tłum "rebeliantów",studentów czy przetrzymujących zakładników... "przewaliłem" różne
    zdjęcia i film  z tej "sprawy".....nie spotkałem "śladu" przedstawiającego żeby ,ktoś inny poza DF... był ubrany w czarną emkę!
    Zaczynam myśleć.... że te kurtki były na standardowym wyposażeniu D.F do działań...nocnych!

    P.s
    Chyba kupię....coś o Delta Force! Ponoć dobrze napisana.....i jest opisana ta sprawa z Teheranu:)

    image
  • Dzięki za info o książce. Nie wiedziałem, że jest taka pozycja na rynku księgarskim. Chyba warto kupić.

    Co do czarnych kurtek... znalazłem w swoich archiwach (z jakiejś starej stronki o M-65) taki tekst (przy okazji trochę o jakości kontraktowych kurtek ALPHA):


    "Na rynek cywilny, kurtki produkowane są w wielu innych wersjach kolorystycznych np. czarne, tigertripe, urban. Czarne M65 w wersji sterylnej tj. pozbawionych jakichkolwiek oznak pochodzenia były używane przez Delta Force w nieudanej akcji odbicia zakładników z ambasady USA w Teheranie w 1979 roku, jakoże były podobne do kurtek używanych przez irańskich "strażników rewolucji". Firma ALPHA wyprodukowałą kiedyś dwie ciekawe wersje tej kurtki: pierwsza była wykonana w kamuflażu Leaf Pattern (takie jak pokrowce na hełmy M1 używane w Wietnamie). Drugą wykonano w kamuflażu ERDL (plamy podobne do Woodlanda, ale mniejsze i o innej kolorystyce), co ciekawe użyto oryginalnego materiału, z którego były szyte tamte mundury - 100% bawełny ripstop jako warstwa zewnętrzna.

    ...

    Kurtki "65" są/były produkowane dla wojska przez kilka firm tzw. "government contractors", wśród nich są na pewno ALPHA INDUSTRIES (kiedyś widziałem ładną podróbę ALLFA), ISRATEX INC., GOLDEN MFG., JOHN OWNBEY, WINFIELD MFG. CO. Co do firmy ALPHA to powstało wiele mitów o tej firmie: że tylko ona produkuje kurtki "oryginalne", że jej kurtki są najlepszej jakości, etc. Niestety jest to nieprawda.

    ...

    Kurtki ALPHY produkowane dla wojska różniły sie w seriach jakością, czasem nawet drastycznie! Szybko traciły kolor, szwy były bardzo słabe i materiał mało wytrzymały."


    Witam na forum i pozdrawiam wszystkich maniaków M-65 :)

    Moja przygoda trwa już 20 lat :)

     

  • ogo , kolego a skąd wiesz że generał Jackson, którego fotkę zamieściłeś, jest z 4 dywizji :D
  • wardog: szczerze mówiąc wydedukowałem wg naszywki, którą ma na widocznym ramieniu i nazwiska nad prawą kieszenią, chodzi o to, że był doradcą (senior advisor) w MACV CTZ Corps Tactical Zone? Dzięki za zwrócenie uwagi. Po prostu znalazłem w necie ciekawą fotkę z  e-mką M65, żeby nie było goło dodałem opisy.
  • ogo z pewnoscia był doradcą w I CTZ bo w tej strefie dowództwo wydało wytyczne w sprzwie noszenia właśnie M 65 , i tylko w I CTZ , natomiast naszywka , tak to 4th Div. ale naszyta  na prawym rękawie co mówi nam  o combat tour , wiec na lewym , obecna słuzba jest juz inna, a z racji wieku Pana Jacksona myślę że combat tour odbył jeszcze podczas drugiej wojny właśnie w 4th Div ,a fotka ciekawa z racji faktu że naprawdę sorty M 65 były śladowe w użyciu podczas konfliktu, chyba trzeba będzie nową dyskusję otworzyć , obszywanie dla chętnych posiadam taką małą książeczkę LOOK SHARP, którą pracowicie zeskanowałem  w niej jest wszystko w temacie jak obszywać i w jakich odległościach , chętni mogą dostac na maila :)
  • wardog: dzięki za wyjaśnienie i uzupełnienie, poprawiłem opis nad fotką.
  • Kultowe fotki :)   ....US Marine, Hue, Vietnam
    1968

    image
    image

    Według mnie .....genialna fotka ...też
    Hue Vietnam 1968r
    Moment uchwycenia jednej chwili spojrzenia,emocji i zamyślenia na dobrym zdjęciu...... zastępuje tysiące słów i
    opowiada całą..... historię.

    image







  • USMC z M14
  • Kilka postów wyżej jest zdjęcie Larrego Burrowsa i po nim dyskusja o bluzie(kangurce) którą ma na sobie.
    Aukcję do której jest link można już tylko w archiwach znaleźć a i tam na zdjęciach nie za wiele widać.
    Szukam czegoś więcej o tych bluzach. Ktoś pomoże?
  • W temacie "wietnamskim" masz całkiem sporo na ten temat.
  • Dzięki, dzięki.
    Przepraszam, że robię bałagan, ale ja tu nowy i jeszcze nie jestem obeznany z całym forum, gdzie i o czym.
  • Dużo emek 
    M51
    image

    3 lata później już M65

    image


  • Ale oficer w kapeluszu jest nadal w M51 ;-)
  • No tak i ten sam  :)