Witaj, Czcigodny Przybyszu!

Wygląda na to, że jesteś tu nowy. Jeśli naprawdę jesteś tym zainteresowany, kliknij w te przyciski!

In this Discussion

Powered by Vanilla
Parka N-3B
  • Parka N-3B wyprodukowana na terytorium Portoryko stowarzyszonym ze Stanami Zjednoczonymi. Chodzi o to, że mieszkańcy tej wyspy w archipelagu Wielkich Antyli gotowi są pracować za minimalne stawki, a jednocześnie spełniony jest warunek rządu federalnego, iż odzież kontraktowa musi być wyprodukowana na terenie USA. Kurtka jest bardzo ciepła, przeznaczona na temperatury poniżej -10 stopni Celsjusza. Lżejsza niż parki tego typu wykonane z materiału nyco (cotton 50% lub 80%). Parki N-3B szyto też z materiału: nylon twill (w książce Alana D. Cirkera "The Alpha Story" znajduje się fotografia takiej parki z 1965 roku wyprodukowanej przez Southern Athletic Co. Inc.).


    image

    image

    image
  • Andrzej - piękna parka - na dzisiaj w sam raz :-bd
    pozdrawiam
  • Dzięki, Piotrze. Rano poszedłem w niej po chleb na śniadanie. Było mi ciepło, tym bardziej, że włożyłem spodnie M-65 z podpinką. To była próba generalna przed atakiem syberyjskich mrozów. :)
  • Też dzisiaj wyciągnąłem z szafy N3b :) Niestety nie kontraktową tylko Mil-teka ale też jest niczego sobie. Śmigam w niej już trzeci rok i wciąż wygląda dobrze zamki i napy działają bez zarzutu.A kontrakcik jest na liście zakupów ale dopiero na przyszły rok :)
    image
    POZDRO :)
  • Ludzie, ja dopiero założyłem bluzę pod emkę bez podpinki a wy już od parkach i podpinkach do spodni. ;)
  • Tylko na próbę. :)
  • MacDermont....idź do lekarza, niech Ci przebada krążenie  :-))
  • Z tego co kojarzę, większość parek N3B i N2B szyta była z materiału nylon100% (od zewnątrz i od wewnątrz) w odcieniu sage green, wersja, którą ma Andrzej, to jakaś nowsza wersja w odcieniu olivegreen z shellem z matreriału cotton100%, jakieś 2 miesiące temu, miałem licytować taką, sprzedającym był chyba ArmyBB (jeszcze pod tym nickiem na Allecośtamdotpl), oczywiście pogratulować Andrzejowi zakupu. " Niech nastanie ciepłość"
  • Piotr, dzięki. Chciałem zawsze mieć tę kurtkę, bo zimą marznę i emka nie zawsze wystarcza. Według specyfikacji MIL-DTL-6279M z 9 grudnia 2003 kolor materiału to "sage green". Sprzedawcą był "pentagon2007", którego polecam.
  • Tak, to dobry sprzedawca, również kilka razy u niego kupowałem, m.in. kurtkę M51 mint new old stock razem z podpinką i ostatnio emkę M65 OG107 Goldena z 84-go roku
    Andrzeja kurtka jest  o tyle, fajniejsza, bo uszyta z bawełnianej popeliny, może słabszy materiał niż nylon ale nie jest taki śliski, no i  kolor oliwkowo-zielony, nylony po zabrudzeniu czyści się wyłącznie chemicznie
  • eeeeeee bez przesady, sam nie podpiąłem jeszcze m-ki, i kalesonów nie wyciągam :P
  • No to ja powiem że m-kę z podpinką noszę już od dawna - bez podpinki jakoś mi zimnoooo :)
    A taka parka jak znalazł na -13 co teraz mam w Krk - i ten kapturek taki ciepły :)

  • Futrzak od parki m51 jest tak ciepły, że nie noszę czapki, choć z naturalnymi włosami na czaszce pożegnałem się już kilkanaście lat temu :).
  • Jestem zmarzluch, nic na to nie poradzę. Niech każdy wkłada, co mu pasuje, i w ten sposób chroni się przez zimnem. Wczoraj rano byłem w N-3B, a po południu, kiedy mrozik zelżał, w M-65. Z podpinką, zaznaczam. :)
  • McM: A właśnie, Andrzeju, miałem się zapytać, rozmiar Medium jest na Tobie luźny czy bardziej dopasowany, pytam, bo mam kurtkę N2B Medium i Large i Medium jest bardzo dopasowana, Large trochę luźniejsza
  • Piotr, przy moich 100 cm w klatce piersiowej jest idealna. Idealny kompromis pomiędzy przyleganiem a odstawaniem. Large byłby na kogoś takiej postury, jak moja, zbyt obszerny.
  • Wydaje mi się, że N3B Medium ma takie same wymiary w klatce co N2B Large (mogę oczywiście się mylić, muszę gdzieś przy okazji przymierzyć N3B Medium)
  • No dobra, dziś założyłem podpinkę do emki i rozmyślam nad parką, fajna kurtała. ;)
  • Poszedłem dziś w parce do miasta. Temperatura około minus pięć. Pierwsze miłe wrażenie: mróz nie szczypie w policzki, wiatr nie wieje w twarz. Sprawia to kołnierz, który, gdy zapniemy zamek wysoko pod szyją, robi się stojący, otula głowę (byłem w cywilnej czapce z polartecu) i chroni nas przed zewnętrznym wpływem aury. Jeżeli naciągniemy na głowę kaptur i zaciągniemy zamek jeszcze wyżej, to widać nam tylko oczy patrzące zza zasłony ze sztucznych włosów futra, którym tenże kaptur jest obszyty - to rozwiązanie na ekstremalne warunki: ciężkie mrozy i zadymki śnieżne. Po kwadransie dość szybkiego marszu zrobiło mi się gorąco, musiałem rozpiąć nieco kołnierz, który opadł na ramiona (przydaje się wtedy szalik, bo rozpięty kołnierz odsłania szyję). Nie odczułem sporego, nawet jak na kurtkę zimową, ciężaru tego okrycia. Do fajnych patentów zaliczyłbym, oprócz kołnierza, ściągacze elastyczne w rękawach, które chronią nas przed przedostaniem się zimna do wewnątrz, krótki zamek umożliwiający wygodne siadanie, np. w autobusie, dolne wewnętrzne kieszenie - obszerne i białe w środku (zmieściła się w takiej kieszeni płyta DVD w oryginalnym opakowaniu: Metallica - "Quebec Magnetic"; górne kieszenie nie są tak wspaniałe jak w parce M-65 - dość płytkie, ale narzekać nie można). Słowem, było nieźle.
  •  N3B z NYCO 50/50
    image
    image
    Rozmiar small ale z wymiarów podanych przez sprzedającego tak jak w kurtce M65  medium.Czyli zasada przy dobieraniu rozmiaru jak przy parce M65 o jeden rozmiar mniejszy niż w kurtce.
    Pozdro

  • Chodzę (100 w klatce piersiowej, 179 wzrostu) w kurtkach M-65 w rozmiarze medium/regular. Moja parka N-3B to też medium. Natomiast parka M-65 - x-small.
  • Kurcze - Panowie - bo teraz zacznę żałować że nie kupiłem parki N-3B a M51 :) 
    Ten kołnierz mi się bardzo podoba i kaptur 
    :D
    a ta z linka bardzo ładna także 
  • Wygląda na to że N3B szyto również z mixu nylon/cotton, nie widziałem jeszcze takiej - bardzo fajny egzemplarz ale mały. Andrzej (Mcm) ciekawe że przy wzroście 179cm (taki sam jak Ziomka) preferujesz rozmiar MR, wydaje mi się patrząc na fortkę Ziomka/Piotrka w emce ML (Alpha) że taki rozmiar bardziej pasuje do tego wzrostu, ale to tak na marginesie bo sami wiecie w czym Wam jest wygodnie.
  • :) - no właśnie Andrzej masz podobne wymiary - do moich 179 wzrost klatka ok 100 
    pozdrawiam
  • ziomek, nie ma co żałować...M51 jest bardziej klimatyczna ::)
  • Kurdę to się zdziwiłem sam troszkę, bo myślałem, że nie ma parek N3B z nyco tzn inaczej nie spotkałem się. Zazwyczaj nylon, nomexu.
  • Ogo2: Piotr, długość kurtki long mi nie przeszkadza, problemem są rękawy - trochę za długie jak dla mnie, co bywa dość uciążliwe. Miałem kurtki M/L, ale nie mogłem do nich przywyknąć.
  • Ja mam jednego Longa i jest na mnie too long , wielki duch nie dał mi dłuższych kończyn, ale na zimę może kiedyś się przyda, chyba, że znajdzie się chętny do kupna (mintowy egzemplarz woodland z 83-go)
  • Stanley Kubrick i Malcolm McDowell podczas pracy nad "Mechaniczną Pomarańczą" (1971).

    image
  • Czym się różni N3B Parka extreme cold weather od
    Jacket flying mans N3B modified.
    Na zdjèciach wyglądają podobnie.
  • Monter: Udało mi się ustalić, że parki Extreme Cold Weather Type N-3B są wykonane z tkaniny (outershell) nyco (50% cotton/50% nylon - np. kurtka z 1996 roku) lub bawełny (100% cotton - np. kurtka z 2003 roku), natomiast podbicie (interlining) mają z polyestru (100% polyester). Ich wcześniejsze wersje pod nazwą Jacket Flying Mans Type N-3B Modified - choćby spotkane przeze mnie z 1972 roku - mają podbicie (interlining) z wełny (wool 100%) lub wełny i bawełny (60% wool, 40% cotton). Na metkach tych kurtek nie znalazłem informacji, z jakiego materiału wykonano zewnętrzną powłokę.
  • Dzieki
    Czyli to raczej tylko zmiana nazwy.
  • Ta sama specyfikacja plus modyfikacje.
  • Czyli Panowie odpowiednikiem M65 MR będzie Parka N3B w rozmiarze S czy M ? :-)
  • Odpowiednikiem emki M-65 w rozmiarze MR będzie parka N-3B w rozmiarze M.
  • Kolego mcm, a jak wrażenia po dłuższym użytkowaniu kontraktowej n3b ? Ten materiał jest w jakiś sposób impregnowany czy trzeba unikać raczej mocnych opadów deszczu i mokrego śniegu ? Plusy, minusy... z góry wielkie dzięki.
  • Greeg1982: Czołem, Kolego. Kurtkę kupiłem w zeszłym roku, więc miałem ją na sobie parę razy podczas szczególnie mroźnych dni i zamieci. Kurtka jest przeznaczona na pogodę z temperaturą poniżej -10 stopni. Jest bardzo ciepła i całkowicie chroni twarz przed mrozem i zawieją śnieżną. Nie pamiętam, żebym nosił ją podczas opadów mokrego śniegu, więc nie wiem, jak się zachowuje w takich warunkach. Materiał, jak się orientuję, jest zaimpregnowany Quarpelem, więc powinien dawać radę, kiedy pada śnieg z deszczem. Ale przy takiej aurze nie nosimy tej kurtki, ponieważ to kurtka na siarczysty mróz. Kiedy się robi cieplej, kurtka daje nam odczuć, że jest stosunkowo ciężka i że ubraliśmy się za ciepło. Przy naszych zimach najczęściej wisi w szafie. Gdy jednak chwyci w końcu mróz jest nieoceniona. Zwłaszcza w zestawie ze spodniami M-65 z podpinką pod spodem. Do tego buty wojskowe, np. Rocky.
  • Andrzeju, a czy mógłbym Cię prosić o porównanie tej parki z parką m65?
  • Cześć, Jeżeli parka N-3B jest na temperatury poniżej minus 10 stopni Celsjusza, to parka M-65 moim zdaniem jest na pogodę do -10 stopni (oczywiście nakładana na sweter, a nie na kurtkę M-65 z podpinką). Pod parkę M-65 z podpinką w bardziej mroźne dni wkładam jeszcze steraną (cienką) podpinkę od kurtki M-65. W parce M-65 świetny jest kaptur (podobnie jak w N-3B), który całkowicie chroni policzki i nos, a poza tym można go odpiąć, jak temperatura się podniesie w ciągu dnia. Rano (w mroźny poranek) idę do pracy w kapturze, a wracam w południe - bez kaptura (jest schowany w torbie przewieszonej przez ramię). Mówiąc krótko, parka M-65 jest o wiele mniej ciepła od parki N-3B i trzeba pod nią coś włożyć (ubieranie się na cebulkę). Parka M-65 jest lżejsza i wygodniejsza w użyciu, ma też cudowne kieszenie, w których mieszczą się książki i ipad mini. Kieszenie górne w parce N-3B są płytsze. Parka M-65 ma też tę zaletę, że jest dłuższa i zakrywa wrażliwe dolne partie, co dla niektórych może mieć znaczenie. Parka N-3B jest krótsza, ale do niej można nakładać spodnie M-65 z podpinką i problem wrażliwych miejsc też jest załatwiony. Podsumowanie: do temperatury -10 C - emka M-65 i parka M-65 (dla chroniących dolne partie), poniżej -10 C - parka N-3B, w której żadne mrozy nie straszne.

    image
  • Andrzeju, dziękuję Ci za szczegółowe porównanie parek.
    Mam jeszcze ostatnie pytanie: czy parkę N-3B również należy kupić o rozmiar mniejszą niż zwykle noszona kurtka, jak w przypadku parki M-65?
  • 6 postów wyżej nie licząc Twojego masz odpowiedź na zadane pytanie.
  • Krystian, jeśli nosisz emkę w rozmiarze small, kup kurtkę N-3B również w tym rozmiarze. Na Allegro jest w tym momencie taka kurtka.

    http://allegro.pl/zimowa-oryginalna-kurtka-parka-n3b-us-army-futro-i3767731205.html
  • Dziękuję, Andrzeju. 
  • No i dałem się skusić na kontrakcik N3B by Propper International, Inc. w stanie ,,mint''. Tak jak kolega mcm polecił medium leży jak ulał. W porównaniu do obecnych Alphy według mnie kontrakcik wypada o niebo lepiej w wykonaniu i ma grubsze ocieplenie. Dla mnie to duży plus bo jestem zmarzluchem.
  • Przegladajac zdjecia kontraktòw i cywili zauwazyłem ze w tych drugich, wierzchna tkanina jest bardziej sliska(zapewne wiecej nylonu) niz kontrakty. Pytanie jak sie zachowuje kontrakt przy mocnym wietrze i mokrym sniegu. Nie przemaka po 15 minutach?Wiatr nie przenika pod kurtkę
  • To samo miałem pytać bo i nawet kontrakty występowały w tym samym składzie co N2B cze MA1 czyli z zewnątrz nylon prawie sam, a te z linków wyglądają na nyco, jak to jest z tymi kurtkami, a druga sprawa do futro przy kapturze, w tych kurtkach było jak w m51/65, że do pewnego okresu było futro, a potem syntetyk.
  • Ponoć sam nylon przy niskich temperaturach, a do takich były przygotowane N3B- się stawał łamliwy.
    Co do futra na kapturze, t chyba tak jak mówisz- z naturalnych przeszli na syntetyk. Naturalne z czasem lniało.
  • Ale wygląda sporo ładniej i jest milsze w kontakcie z twarzą, mam "komin" z syntetykiem do ECWCSa i nie jest to miłe dla twarzy :P
  • No właśnie, czy te parki N3B "świecące" jak fejers to też są kontrakty?

  • Z tego co zauważyłem, kontrakt= matowe.
  • To że matowa parka to kontrakt - to ja wiem. Ale czy parki z połyskiem to też mogą być kontrakty, czy nie? Bo skoro kontraktowy flejers ma połysk, to może i parka N3B mogłaby mieć taki połysk. I jeszcze jedno... Spotkaliście się z tym, że na parki N3B mówiono "Alaski". W latach 90-tych wielokrotnie to słyszałem w różnych demobilach i na bazarach.