Witaj, Czcigodny Przybyszu!

Wygląda na to, że jesteś tu nowy. Jeśli naprawdę jesteś tym zainteresowany, kliknij w te przyciski!

In this Discussion

Powered by Vanilla
Środki łączności legalne i te "mocniejsze"
  • Witam wielu z nas przebywa dużo w terenie i porozumiewa się nie tylko telefonem może zrobimy listę i opinie środków łączności aby wymienić się zaletami i wadami krótkofalówek :
    ja posiadam inteka 5050 radio nie wzmocnione i legalne na terenie ue, opinia moja jest o nim całkiem dobra radzi sobie w terenie ma możliwość włożenia baterii paluszków 
    posiadam też kolekcjonersko: midlandy gxt 650 i 1050 i w terenie sprawują się doskonale i pod względem zasięgu lecz nie można ich używać na terenie ue 
    oczywiście gdyby ktoś miał jakieś pytania dotyczące tych radyjek chętnie udzielę info 
  • Ja posiadam od około 3 lat ręcznego Alana 42 Multi. Radyjko bardzo poręczne. Niestety, jako że to ręczniak ma kiepskie osiągi. Nawet po zmianie anteny z fabrycznej na około 2-krotnie dłuższą nie ma rewelacji ani w odbiorze ani w nadawaniu. Wchodzi do niego 8 sztuk akumulatorków. Najdalej " łapali " mnie z około 5-6 kilometrów. Ja z kolei odbierałem ludzi z Żyrardowa ( mieszkam pod Łodzią). Raz złapałem jakiegoś Angola i kilka razy Ruskich (propagacja).
    Jurusie, ten Intek 5050 to ręczniak?
  • Intek 5050 to ręczne radyjko typu walkie talkie pmr 446 wykorzystuje je do łączności na rybach i rowerku
  • Ja tylko stałe radyjka jak miałem styczność w samochodzie, bracik jest maniakiem.  
    jurus panicku a w jakim to temacie umieszcza się wątki ??
    Już poprawione ;)
  • Powiadasz inne militaria powinno być?:))zapędziłem się
  • Jednak będzie w inne militaria ;), patrząc merytorycznie to tutaj będzie lepiej pasował.

  • ja tak jak devil. tylko cb w aucie. Najdłuższa łączność to w modulacji am z parkingu za Belgradem złapałem się ze stacją bazową w Kaliszu, w ssb przez całą Warszawę łączność jak przez koma nieomalże (głośno i czysto).
    Co do ręczniaka to tylko pmr 446, nadaje się np za granicą. często używam do gadania z towarzystwem pomiędzy pokojami hotelowymi albo do łapania się na plaży (zagramanicą koszty połączenia są dość duże szczególnie poza unią). 
  • z cb nie pojeździsz na rowerze a i z wędką trudno poławiać:)
  • dlaczego nie? da się. są zestawy ręczniaków do stosowania w motocyklach....kwestia kosztów
  • Jasne, że się da ale po co przepłacać :p Do takich celów właśnie jest pasmo 446Mhz.
    Jaki można zasięg uzyskać takim PMRem?
  • zależy gdzie. udawało mi się pmr-ką nawet i 4 km w otwartym terenie osiągnąć
  • Hehe, ciekawe. Prawie zawsze na pudełkach z radyjkami PMR piszą, że zasięg " up to 10 km". Przecież to niemożliwe (?!). Ja jak z moim ręczniakiem cb Alana na dach wyjdę to wtedy mam maks 5-6 kilometrów. No ale tu by się trzeba zagłębiać w kwestie sprawności przekazywania energii w zależnosci od długości fali. Nie znam sie na tym...
  • ja też się nie znam, ale na logikę im dłuży promiennik tym lepsze wzmocnienie dla fali
  • Raczej mniejsze straty czyli sprawnosć większa... Zawsze mnie ciekawiło jakiej mocy radyjka misiaki używają. Te ręczne mają przecież bardzo krótkie anteny a zasięg muszą mieć duży czyli moc musi być duża. Co dopiero te montowane w miśkowozach :-"
  • inna częstotliowość tu chyba raczej nie chodzi o moc tylko o długość fali
  • Koledzy, a czy możliwe jest odblokowanie(?) ręcznego Alana tak żeby miał większą moc wyjściową? Wiem, że wiązałoby się to ze zwiększonym poborem energii podczas nadawania.

    Może ktoś robił tak z ręczniakiem?. W stacjonarnych radyjkach to dość popularna praktyka.

  • W stacjonarnym w sumie to grucha praktycznie z wzmocnieniem i średniej jakości radyjo oraz wiadomo antena tez musi być z podobnej pułki i masz zestawik cycuś, ręczniaka chciałem sobie kiedyś kupić, no ale wyszło mi z głowy jego posiadanie, bo w sumie nie znalazłem dla niego zastosowania i też nawet nie miałem w łapce.